Tomarza Seçim Sonuçları

2014–2024 · Kayseri · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Tomarza’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %54,6 oyla İYİ Parti kazandı. AK Parti %37,4 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Tomarza’da Recep Tayyip Erdoğan %76,3 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
İYİ Parti
%54,6
2024 katılım
%85,9
yerel seçim
Seçmen
16.957
2024
Sandık
83
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Tomarza sonuçları Kayseri geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıTomarza, Kayseri · katılım %85,9TomarzaKayseriİYİ Parti%54,61%15,18AK Parti%37,41%34,33Yeniden Refah%3,91%19,25Saadet%3,23%3,62Zafer Partisi%0,61%3,66Milli Yol%0,12%0,26Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurTomarza, Kayseri · katılım %89,4TomarzaKayseriErdoğan%71,71%63,44Kılıçdaroğlu%21,50%27,41Sinan Oğan%6,26%8,79Muharrem İnce%0,52%0,36Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurTomarza, Kayseri · katılım %86,8TomarzaKayseriErdoğan%76,26%68,04Kılıçdaroğlu%23,74%31,96Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiTomarza, Kayseri · katılım %89,4TomarzaKayseriAK Parti%41,78%40,72MHP%26,36%19,32CHP%13,82%17,06İYİ Parti%9,48%10,21Yeniden Refah%2,63%3,56Zafer Partisi%1,80%3,29Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Tomarza’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Tomarza’da oyların %22,7’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 19,8 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

11 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti19 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Dadaloğlu Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı43,233,1
Şiraz Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı41,729,0
İmamkullu Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı38,625,3
Avşarsöğütlü Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı38,319,4
İncili Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı35,02,8
Emiruşağı Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı34,235,5
Kapukaya Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı30,614,8
Üçkonak Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı24,215,7
Yeni Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı20,633,5
Şıhbarak Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı19,22,2
Kurtuluş Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı18,531,2

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%45,1
MHP%33,9
CHP%18,3
Katılım %91,0
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%74,9
Muharrem İnce%15,4
Meral Akşener%8,2
Katılım %90,1
2018 MVMilletvekili
AK Parti%49,0
MHP%25,4
CHP%11,7
Katılım %90,1
2019 YerelYerel
AK Parti%44,8
CHP%37,2
BBP%14,8
Katılım %90,0
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%71,7
Kemal Kılıçdaroğlu%21,5
Sinan Oğan%6,3
Katılım %89,4
2023 MVMilletvekili
AK Parti%41,8
MHP%26,4
CHP%13,8
Katılım %89,4
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%76,3
Kemal Kılıçdaroğlu%23,7
Katılım %86,8
2024 YerelYerel
İYİ Parti%54,6
AK Parti%37,4
Yeniden Refah%3,9
Katılım %85,9

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Tomarza’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akdere Mah.AK Parti %49,5%88,7
Akmezar Mah.AK Parti %36,4%90,7
Arslantaş Mah.İYİ Parti %51,4%90,6
Avşarsöğütlü Mah.İYİ Parti %56,4%80,8
Bektaş Mah.İYİ Parti %61,8%100,0
Bostanlık Mah.Saadet %39,8%90,8
Böke Mah.AK Parti %46,0%95,1
Büyükcanlı Mah.İYİ Parti %58,5%79,4
Culha Mah.İYİ Parti %65,7%80,8
Cumhuriyet Mah.İYİ Parti %60,5%85,2
Cücün Mah.AK Parti %64,4%92,0
Dadaloğlu Mah.İYİ Parti %64,9%90,7
Dağyurdu Mah.İYİ Parti %76,0%90,8
Ekinli Mah.İYİ Parti %52,6%101,2
Emiruşağı Mah.İYİ Parti %62,5%84,7
Göktepe Mah.İYİ Parti %43,2%70,4
Gülveren Mah.İYİ Parti %71,3%93,6
Güzelce Mah.İYİ Parti %81,3%74,3
Güzelsu Mah.İYİ Parti %56,1%66,7
Hacıpaşa Mah.AK Parti %60,2%95,9

Altın sandık

Tomarza’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Tomarza’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

İYİ Parti
En güçlü
Dadaloğlu Mah.%64,9
Yeni Mah.%63,8
Kurtuluş Mah.%63,3
En zayıf
Pusatlı Mah.%26,7
Cücün Mah.%27,3
Akdere Mah.%42,9
AK Parti
En güçlü
Pusatlı Mah.%69,8
Cücün Mah.%64,4
Akdere Mah.%49,5
En zayıf
Emiruşağı Mah.%26,9
Yeni Mah.%30,4
Dadaloğlu Mah.%31,8

Seçime katılım

2024 Yerel%85,9 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%89,4 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%86,8 / TR %84,1
2019 Yerel%90,0 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Cücün Mah.%92,0
Dadaloğlu Mah.%90,7
Yavuzselim Mah.%88,9
Akdere Mah.%88,7
İncili Mah.%88,4
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Pusatlı Mah.%78,1
İmamkullu Mah.%81,1
Şıhbarak Mah.%82,1
Yeni Mah.%82,8
Emiruşağı Mah.%84,7

Tomarza seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Tomarza’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Tomarza’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %54,6 oyla İYİ Parti kazandı. AK Parti %37,4 ile ikinci oldu.

Tomarza’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Tomarza’da 16.957 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 83 sandıkta kullanıldı.

Tomarza’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %71,7, Kemal Kılıçdaroğlu %21,5 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %76,3 ile önde çıktı.

Tomarza’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %41,8, MHP %26,4, CHP %13,8, İYİ Parti %9,5, Yeniden Refah %2,6.

Tomarza’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Tomarza’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 14,2 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Tomarza’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Tomarza’da oyların %22,7’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 19,8 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Tomarza’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 11 salıncak mahalle var; en oynakları Dadaloğlu Mah., Şiraz Mah., İmamkullu Mah..

Tomarza’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Tomarza’da etkin parti sayısı 2,27; yani iki partili bir yapı var. Birinci İYİ Parti ile ikinci AK Parti arasındaki fark 17,2 puan.

Tomarza’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Tomarza’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Tomarza’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Tomarza’da geçersiz oy oranı %5,85 (Kayseri: %5,04). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Tomarza’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Tomarza’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Tomarza hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Tomarza’da AK Parti 4 kez, İYİ Parti 1 kez birinci oldu.

Tomarza’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Tomarza’daki 54 mahallenin 35 tanesinde İYİ Parti, 17 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde Saadet, 1 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.

Tomarza’nın altın sandığı hangisi?

Tomarza’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Tomarza, Cumhuriyet Mah., 1016 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,24 puan saptı.

Tomarza’da İYİ Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde İYİ Parti en yüksek oyu Dadaloğlu (%64,9) mahallesinde, en düşük oyu Pusatlı (%26,7) mahallesinde aldı.

Tomarza’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Pusatlı (%69,8) mahallesinde, en düşük oyu Emiruşağı (%26,9) mahallesinde aldı.

Tomarza’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %85,9 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Cücün Mah. (%92,0), en düşük katılım Pusatlı Mah. (%78,1).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Kayseri il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.