Balışeyh Seçim Sonuçları

2014–2024 · Kırıkkale · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Balışeyh’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %46,6 oyla Yeniden Refah kazandı. AK Parti %44,0 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Balışeyh’te Recep Tayyip Erdoğan %63,7 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
Yeniden Refah
%46,6
2024 katılım
%89,7
yerel seçim
Seçmen
1.633
2024
Sandık
6
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Balışeyh sonuçları Kırıkkale geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıBalışeyh, Kırıkkale · katılım %89,7BalışeyhKırıkkaleYeniden Refah%46,58%4,96AK Parti%44,05%29,14CHP%6,13%39,29MHP%1,41%21,88İYİ Parti%1,20%1,30Saadet%0,42%0,52Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurBalışeyh, Kırıkkale · katılım %91,3BalışeyhKırıkkaleErdoğan%60,06%59,66Kılıçdaroğlu%34,91%33,09Sinan Oğan%4,27%6,82Muharrem İnce%0,76%0,43Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurBalışeyh, Kırıkkale · katılım %87,9BalışeyhKırıkkaleErdoğan%63,66%63,71Kılıçdaroğlu%36,34%36,29Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiBalışeyh, Kırıkkale · katılım %91,3BalışeyhKırıkkaleAK Parti%35,18%34,80CHP%29,75%26,52MHP%21,41%21,23İYİ Parti%6,40%10,25Yeniden Refah%1,34%1,82Yeşil Sol Parti%1,04%0,30Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Balışeyh’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Balışeyh’te oyların %48,0’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 28,1 puan.

3 salıncak mahalle2 mahallede birinci parti değişti3 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Toki Mah.AK Parti → Yeniden Refah50,76,0
Oba Mah.AK Parti → Yeniden Refah46,84,4
Yeni Mah.AK Parti (aynı)46,20,4

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%62,3
MHP%36,9
Saadet%0,4
Katılım %93,8
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%64,9
Muharrem İnce%20,2
Meral Akşener%12,0
Katılım %89,1
2018 MVMilletvekili
AK Parti%43,8
MHP%24,1
CHP%16,5
Katılım %89,0
2019 YerelYerel
AK Parti%53,6
MHP%29,3
CHP%16,6
Katılım %92,8
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%60,1
Kemal Kılıçdaroğlu%34,9
Sinan Oğan%4,3
Katılım %91,3
2023 MVMilletvekili
AK Parti%35,2
CHP%29,8
MHP%21,4
Katılım %91,3
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%63,7
Kemal Kılıçdaroğlu%36,3
Katılım %87,9
2024 YerelYerel
Yeniden Refah%46,6
AK Parti%44,1
CHP%6,1
Katılım %89,7

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Balışeyh’teki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Ballı Mah.AK Parti %47,8%92,7
Oba Mah.Yeniden Refah %45,6%84,4
Toki Mah.Yeniden Refah %48,6%90,6
Yeni Mah.AK Parti %45,5%90,9

Altın sandık

Balışeyh’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Seçime katılım

2024 Yerel%89,7 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,3 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%87,9 / TR %84,1
2019 Yerel%92,8 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Yeni Mah.%90,9
Toki Mah.%90,6
Oba Mah.%84,4
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Oba Mah.%84,4
Toki Mah.%90,6
Yeni Mah.%90,9

Balışeyh seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Balışeyh’te 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Balışeyh’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %46,6 oyla Yeniden Refah kazandı. AK Parti %44,0 ile ikinci oldu.

Balışeyh’te kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Balışeyh’te 1.633 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 6 sandıkta kullanıldı.

Balışeyh’te 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %60,1, Kemal Kılıçdaroğlu %34,9 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %63,7 ile önde çıktı.

Balışeyh’te 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %35,2, CHP %29,8, MHP %21,4, İYİ Parti %6,4, Yeniden Refah %1,3.

Balışeyh’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Balışeyh’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 7,0 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Balışeyh’te oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Balışeyh’te oyların %48,0’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 28,1 puan. 2 mahallede birinci parti değişti.

Balışeyh’te salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 3 salıncak mahalle var; en oynakları Toki Mah., Oba Mah., Yeni Mah..

Balışeyh’te kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Balışeyh’te etkin parti sayısı 2,41; yani iki partili bir yapı var. Birinci Yeniden Refah ile ikinci AK Parti arasındaki fark 2,5 puan.

Balışeyh’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Balışeyh’te geçersiz oy oranı %3,14 (Kırıkkale: %4,1). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Balışeyh’te olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Balışeyh’te en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 1 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Balışeyh hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Balışeyh’te AK Parti 4 kez, Yeniden Refah 1 kez birinci oldu.

Balışeyh’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Balışeyh’teki 4 mahallenin 2 tanesinde AK Parti, 2 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.

Balışeyh’in altın sandığı hangisi?

Balışeyh’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Balışeyh, Toki Mah., 1004 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,12 puan saptı.

Balışeyh’te seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %89,7 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Yeni Mah. (%90,9), en düşük katılım Oba Mah. (%84,4).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Kırıkkale il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.