Pınarhisar Seçim Sonuçları

2014–2024 · Kırklareli · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Pınarhisar’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %52,4 oyla AK Parti kazandı. CHP %44,6 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 18,4 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Pınarhisar’da Kemal Kılıçdaroğlu %64,1 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%52,4
2024 katılım
%87,0
yerel seçim
Seçmen
8.453
2024
Sandık
25
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Pınarhisar sonuçları Kırklareli geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıPınarhisar, Kırklareli · katılım %87,0PınarhisarKırklareliAK Parti%52,43%25,46CHP%44,60%49,90İYİ Parti%1,96%3,26Zafer Partisi%0,34%1,01BBP%0,21%0,19BTP%0,13%0,85Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurPınarhisar, Kırklareli · katılım %92,0PınarhisarKırklareliKılıçdaroğlu%61,54%65,01Erdoğan%34,51%30,48Sinan Oğan%3,36%4,04Muharrem İnce%0,59%0,48Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurPınarhisar, Kırklareli · katılım %89,8PınarhisarKırklareliKılıçdaroğlu%64,06%68,42Erdoğan%35,94%31,58Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiPınarhisar, Kırklareli · katılım %92,0PınarhisarKırklareliCHP%43,18%45,61AK Parti%25,60%24,44İYİ Parti%14,91%15,42MHP%7,67%4,62TİP%1,61%1,76Zafer Partisi%1,15%1,56Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Pınarhisar’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Pınarhisar’da oyların %18,5’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 10,6 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

2 salıncak mahalle0 mahallede birinci parti değişti4 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Camiikebir Mah.Cumhur İttifakı (aynı)21,04,0
Orta Mah.Cumhur İttifakı (aynı)19,12,2

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%41,6
AK Parti%33,4
MHP%23,3
Katılım %91,0
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%53,4
Recep Tayyip Erdoğan%33,4
Meral Akşener%11,6
Katılım %90,0
2018 MVMilletvekili
CHP%45,6
AK Parti%28,3
İYİ Parti%15,9
Katılım %89,9
2019 YerelYerel
AK Parti%34,0
CHP%26,7
MHP%21,9
Katılım %89,0
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%61,5
Recep Tayyip Erdoğan%34,5
Sinan Oğan%3,4
Katılım %92,0
2023 MVMilletvekili
CHP%43,2
AK Parti%25,6
İYİ Parti%14,9
Katılım %92,0
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%64,1
Recep Tayyip Erdoğan%35,9
Katılım %89,8
2024 YerelYerel
AK Parti%52,4
CHP%44,6
İYİ Parti%2,0
Katılım %87,0

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Pınarhisar’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akarlar Mah.CHP %52,1%92,7
Beylik Mah.AK Parti %54,2%87,2
Camiikebir Mah.AK Parti %49,3%86,2
Dere Mah.AK Parti %54,0%86,1
Isiklar Mah.AK Parti %51,3%92,2
Orta Mah.AK Parti %49,8%88,4
Yenicamii Mah.CHP %51,0%90,3

Altın sandık

Pınarhisar’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Pınarhisar’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Beylik Mah.%54,2
Dere Mah.%54,0
Isiklar Mah.%51,3
En zayıf
Akarlar Mah.%45,7
Yenicamii Mah.%46,9
Camiikebir Mah.%49,3
CHP
En güçlü
Akarlar Mah.%52,1
Yenicamii Mah.%51,0
Orta Mah.%47,9
En zayıf
Dere Mah.%42,7
Beylik Mah.%43,5
Camiikebir Mah.%45,7

Seçime katılım

2024 Yerel%87,0 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%92,0 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%89,8 / TR %84,1
2019 Yerel%89,0 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Akarlar Mah.%92,7
Isiklar Mah.%92,2
Yenicamii Mah.%90,3
Orta Mah.%88,4
Beylik Mah.%87,2
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Dere Mah.%86,1
Camiikebir Mah.%86,2
Beylik Mah.%87,2
Orta Mah.%88,4
Yenicamii Mah.%90,3

Pınarhisar seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Pınarhisar’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Pınarhisar’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %52,4 oyla AK Parti kazandı. CHP %44,6 ile ikinci oldu.

Pınarhisar’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Pınarhisar’da 8.453 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 25 sandıkta kullanıldı.

Pınarhisar’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %61,5, Recep Tayyip Erdoğan %34,5 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %64,1 ile önde çıktı.

Pınarhisar’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %43,2, AK Parti %25,6, İYİ Parti %14,9, MHP %7,7, TİP %1,6.

Pınarhisar’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Pınarhisar’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 10,6 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Pınarhisar’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Pınarhisar’da oyların %18,5’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 10,6 puan.

Pınarhisar’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 2 salıncak mahalle var; en oynakları Camiikebir Mah., Orta Mah..

Pınarhisar’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Pınarhisar’da etkin parti sayısı 2,11; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 7,8 puan.

Pınarhisar’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Pınarhisar’da geçersiz oy oranı %3,05 (Kırklareli: %3,51). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Pınarhisar’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Pınarhisar’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Pınarhisar hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Pınarhisar’da CHP 3 kez, AK Parti 2 kez birinci oldu.

Pınarhisar’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Pınarhisar’daki 7 mahallenin 5 tanesinde AK Parti, 2 tanesinde CHP birinci çıktı.

Pınarhisar’ın altın sandığı hangisi?

Pınarhisar’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Pınarhisar, Orta Mah., 1020 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,78 puan saptı.

Pınarhisar’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Beylik (%54,2) mahallesinde, en düşük oyu Akarlar (%45,7) mahallesinde aldı.

Pınarhisar’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Akarlar (%52,1) mahallesinde, en düşük oyu Dere (%42,7) mahallesinde aldı.

Pınarhisar’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %87,0 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Akarlar Mah. (%92,7), en düşük katılım Dere Mah. (%86,1).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Kırklareli il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.