Kaman Seçim Sonuçları

2014–2024 · Kırşehir · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Kaman’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %52,2 oyla AK Parti kazandı. CHP %44,5 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 10,2 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Kaman’da Recep Tayyip Erdoğan %58,7 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%52,2
2024 katılım
%80,0
yerel seçim
Seçmen
15.964
2024
Sandık
52
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Kaman sonuçları Kırşehir geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıKaman, Kırşehir · katılım %80,0KamanKırşehirAK Parti%52,16%35,86CHP%44,55%43,97İYİ Parti%1,54%3,90Yeniden Refah%0,68%2,39BTP%0,31%0,19Saadet%0,28%0,74Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurKaman, Kırşehir · katılım %82,9KamanKırşehirErdoğan%55,54%54,11Kılıçdaroğlu%37,67%38,80Sinan Oğan%6,18%6,69Muharrem İnce%0,61%0,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurKaman, Kırşehir · katılım %79,0KamanKırşehirErdoğan%58,68%57,32Kılıçdaroğlu%41,32%42,68Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiKaman, Kırşehir · katılım %82,9KamanKırşehirAK Parti%32,89%38,23CHP%27,10%29,13MHP%23,88%14,80İYİ Parti%7,95%7,27Zafer Partisi%1,49%1,95Yeniden Refah%0,95%1,60Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Kaman’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Kaman’da oyların %15,8’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 14,3 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

2 salıncak mahalle3 mahallede birinci parti değişti10 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Gaffar Mah.Cumhur İttifakı → CHP22,41,0
Yeni Mah.Cumhur İttifakı → CHP19,10,4

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
MHP%42,3
AK Parti%31,6
CHP%24,6
Katılım %86,0
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%56,8
Muharrem İnce%28,8
Meral Akşener%12,7
Katılım %82,1
2018 MVMilletvekili
AK Parti%42,9
CHP%26,8
MHP%14,6
Katılım %82,0
2019 YerelYerel
AK Parti%42,0
CHP%30,2
MHP%24,4
Katılım %84,6
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%55,5
Kemal Kılıçdaroğlu%37,7
Sinan Oğan%6,2
Katılım %82,9
2023 MVMilletvekili
AK Parti%32,9
CHP%27,1
MHP%23,9
Katılım %82,9
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%58,7
Kemal Kılıçdaroğlu%41,3
Katılım %79,0
2024 YerelYerel
AK Parti%52,2
CHP%44,6
İYİ Parti%1,5
Katılım %80,0

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Kaman’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Bahçelievler Mah.AK Parti %51,4%80,4
Bahçelievler Mah.CHP %29,6%75,5
Cuma Mah.AK Parti %58,6%78,4
Cumhuriyet Mah.MHP %26,3%85,0
Darıözü Mah.AK Parti %56,7%84,9
Gaffar Mah.CHP %49,0%81,7
Hacıpınar Mah.CHP %50,3%79,9
Müderris Mah.AK Parti %55,9%86,3
Orta Mah.AK Parti %55,0%77,3
Orta Mah.MHP %33,7%92,5
Sarıuşağı Mah.AK Parti %57,4%80,0
Yeni Mah.CHP %48,5%79,6
Yeni Mah.Yeniden Refah %28,1%87,9
Ziyarettepe Mah.AK Parti %50,6%82,9
Çiftlikli Mah.AK Parti %51,1%79,3

Altın sandık

Kaman’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Kaman’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Cuma Mah.%58,6
Sarıuşağı Mah.%57,4
Orta Mah.%55,0
En zayıf
Yeni Mah.%10,9
Orta Mah.%15,4
Cumhuriyet Mah.%26,1
CHP
En güçlü
Hacıpınar Mah.%50,3
Gaffar Mah.%49,0
Yeni Mah.%48,5
En zayıf
Yeni Mah.%13,1
Orta Mah.%20,6
Cumhuriyet Mah.%20,8

Seçime katılım

2024 Yerel%80,0 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%82,9 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%79,0 / TR %84,1
2019 Yerel%84,6 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Orta Mah.%92,5
Yeni Mah.%87,9
Cumhuriyet Mah.%85,0
Ziyarettepe Mah.%82,9
Gaffar Mah.%81,7
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Orta Mah.%77,3
Cuma Mah.%78,4
Çiftlikli Mah.%79,3
Yeni Mah.%79,6
Hacıpınar Mah.%79,9

Kaman seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Kaman’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Kaman’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %52,2 oyla AK Parti kazandı. CHP %44,5 ile ikinci oldu.

Kaman’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Kaman’da 15.964 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 52 sandıkta kullanıldı.

Kaman’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %55,5, Kemal Kılıçdaroğlu %37,7 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %58,7 ile önde çıktı.

Kaman’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %32,9, CHP %27,1, MHP %23,9, İYİ Parti %8,0, Zafer Partisi %1,5.

Kaman’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Kaman’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 4,7 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Kaman’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Kaman’da oyların %15,8’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 14,3 puan. 3 mahallede birinci parti değişti.

Kaman’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 2 salıncak mahalle var; en oynakları Gaffar Mah., Yeni Mah..

Kaman’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Kaman’da etkin parti sayısı 2,12; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 7,6 puan.

Kaman’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda İYİ Parti oyu ortalama 0,9 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Kaman’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Kaman’da geçersiz oy oranı %5,2 (Kırşehir: %4,46). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Kaman’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Kaman’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Kaman hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Kaman’da AK Parti 4 kez, MHP 1 kez birinci oldu.

Kaman’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Kaman’daki 15 mahallenin 8 tanesinde AK Parti, 4 tanesinde CHP, 2 tanesinde MHP, 1 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.

Kaman’ın altın sandığı hangisi?

Kaman’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Kaman, Çiftlikli Mah., 1012 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,63 puan saptı.

Kaman’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Cuma (%58,6) mahallesinde, en düşük oyu Yeni (%10,9) mahallesinde aldı.

Kaman’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Hacıpınar (%50,3) mahallesinde, en düşük oyu Yeni (%13,1) mahallesinde aldı.

Kaman’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %80,0 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Orta Mah. (%92,5), en düşük katılım Orta Mah. (%77,3).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Kırşehir il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.