Akören Seçim Sonuçları

2014–2024 · Konya · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Akören’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %34,4 oyla MHP kazandı. Yeniden Refah %33,7 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 41,0 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Akören’de Recep Tayyip Erdoğan %81,4 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
MHP
%34,4
2024 katılım
%90,9
yerel seçim
Seçmen
4.397
2024
Sandık
20
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Akören sonuçları Konya geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıAkören, Konya · katılım %90,9AkörenKonyaMHP%34,42%4,51Yeniden Refah%33,71%23,43BBP%25,19%3,15İYİ Parti%3,31%3,39Zafer Partisi%1,97%3,09Saadet%0,68%2,85Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurAkören, Konya · katılım %90,7AkörenKonyaErdoğan%78,20%68,96Kılıçdaroğlu%15,52%23,90Sinan Oğan%5,93%6,75Muharrem İnce%0,34%0,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurAkören, Konya · katılım %88,5AkörenKonyaErdoğan%81,44%73,03Kılıçdaroğlu%18,56%26,97Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiAkören, Konya · katılım %90,6AkörenKonyaAK Parti%49,96%47,75MHP%20,89%14,31İYİ Parti%9,94%8,77CHP%6,51%13,24Yeniden Refah%4,20%5,16BBP%4,12%2,04Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Akören’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Akören’de oyların %36,2’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 24,7 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

0 salıncak mahalle0 mahallede birinci parti değişti7 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
MHP%48,6
AK Parti%47,6
CHP%2,0
Katılım %91,3
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%81,6
Meral Akşener%10,1
Muharrem İnce%7,5
Katılım %88,4
2018 MVMilletvekili
AK Parti%65,9
MHP%16,3
İYİ Parti%9,9
Katılım %88,4
2019 YerelYerel
MHP%75,4
İYİ Parti%22,3
BTP%1,2
Katılım %93,5
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%78,2
Kemal Kılıçdaroğlu%15,5
Sinan Oğan%5,9
Katılım %90,7
2023 MVMilletvekili
AK Parti%50,0
MHP%20,9
İYİ Parti%9,9
Katılım %90,6
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%81,4
Kemal Kılıçdaroğlu%18,6
Katılım %88,5
2024 YerelYerel
MHP%34,4
Yeniden Refah%33,7
BBP%25,2
Katılım %90,9

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Akören’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Ahmediye Mah.MHP %54,4%101,5
Alanköy Mah.MHP %41,0%93,9
Avdan Mah.Yeniden Refah %36,3%88,9
Ağalar Mah.Yeniden Refah %31,8%86,6
Belkuyu Mah.Yeniden Refah %51,1%97,0
Dutlu Mah.BBP %43,2%109,1
Hacılar Mah.BBP %32,5%94,4
Karahüyük Mah.MHP %55,0%85,7
Kayasu Mah.MHP %34,8%95,3
Orhaniye Mah.Yeniden Refah %40,4%90,6
Süleymaniye Mah.MHP %45,2%99,3
Tülce Mah.Yeniden Refah %34,8%88,9
Yeni Mah.BBP %35,5%89,1
Çatören Mah.MHP %45,7%94,7

Altın sandık

Akören’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Akören’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

MHP
En güçlü
Yeni Mah.%35,1
Kayasu Mah.%34,8
Tülce Mah.%32,1
En zayıf
Avdan Mah.%24,9
Ağalar Mah.%30,4
Tülce Mah.%32,1
Yeniden Refah
En güçlü
Avdan Mah.%36,3
Tülce Mah.%34,8
Ağalar Mah.%31,8
En zayıf
Yeni Mah.%24,7
Kayasu Mah.%29,8
Ağalar Mah.%31,8
BBP
En güçlü
Yeni Mah.%35,5
Kayasu Mah.%30,9
Ağalar Mah.%30,6
En zayıf
Tülce Mah.%25,7
Avdan Mah.%26,7
Ağalar Mah.%30,6

Seçime katılım

2024 Yerel%90,9 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%90,7 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,5 / TR %84,1
2019 Yerel%93,5 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Kayasu Mah.%95,3
Yeni Mah.%89,1
Avdan Mah.%88,9
Tülce Mah.%88,9
Ağalar Mah.%86,6
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Ağalar Mah.%86,6
Tülce Mah.%88,9
Avdan Mah.%88,9
Yeni Mah.%89,1
Kayasu Mah.%95,3

Akören seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Akören’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Akören’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %34,4 oyla MHP kazandı. Yeniden Refah %33,7 ile ikinci oldu.

Akören’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Akören’de 4.397 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 20 sandıkta kullanıldı.

Akören’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %78,2, Kemal Kılıçdaroğlu %15,5 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %81,4 ile önde çıktı.

Akören’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %50,0, MHP %20,9, İYİ Parti %9,9, CHP %6,5, Yeniden Refah %4,2.

Akören’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Akören’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 17,7 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Akören’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Akören’de oyların %36,2’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 24,7 puan.

Akören’de salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Akören’de salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Akören’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Akören’de etkin parti sayısı 3,37; yani çok partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci Yeniden Refah arasındaki fark 0,7 puan.

Akören’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Akören’de geçersiz oy oranı %4,85 (Konya: %5,62). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Akören’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Akören’de en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 1 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Akören hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Akören’de MHP 3 kez, AK Parti 2 kez birinci oldu.

Akören’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Akören’deki 14 mahallenin 6 tanesinde MHP, 5 tanesinde Yeniden Refah, 3 tanesinde BBP birinci çıktı.

Akören’in altın sandığı hangisi?

Akören’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Akören, Ağalar Mah., 1001 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,82 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,89 puan sapmayla verdi.

Akören’de MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Yeni (%35,1) mahallesinde, en düşük oyu Avdan (%24,9) mahallesinde aldı.

Akören’de Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Avdan (%36,3) mahallesinde, en düşük oyu Yeni (%24,7) mahallesinde aldı.

Akören’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %90,9 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Kayasu Mah. (%95,3), en düşük katılım Ağalar Mah. (%86,6).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Konya il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.