Bozkır Seçim Sonuçları

2014–2024 · Konya · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Bozkır’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %45,3 oyla BBP kazandı. AK Parti %34,6 ile ikinci oldu. BBP, 2019’a göre oyunu 20,2 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Bozkır’da Recep Tayyip Erdoğan %76,5 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
BBP
%45,3
2024 katılım
%85,0
yerel seçim
Seçmen
19.752
2024
Sandık
90
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Bozkır sonuçları Konya geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıBozkır, Konya · katılım %85,0BozkırKonyaBBP%45,30%3,15AK Parti%34,61%40,08Yeniden Refah%11,75%23,43Saadet%4,27%2,85İYİ Parti%1,21%3,39Zafer Partisi%1,14%3,09Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurBozkır, Konya · katılım %86,9BozkırKonyaErdoğan%72,30%68,96Kılıçdaroğlu%21,43%23,90Sinan Oğan%5,69%6,75Muharrem İnce%0,57%0,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurBozkır, Konya · katılım %83,7BozkırKonyaErdoğan%76,49%73,03Kılıçdaroğlu%23,51%26,97Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiBozkır, Konya · katılım %86,9BozkırKonyaAK Parti%45,28%47,75MHP%17,56%14,31CHP%11,72%13,24İYİ Parti%8,98%8,77BBP%5,43%2,04Yeniden Refah%4,78%5,16Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Bozkır’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Bozkır’da oyların %37,1’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma BBP lehine 24,4 puan.

22 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti29 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Yelbeği Mah.AK Parti → BBP71,060,2
Kuzören Mah.AK Parti → Yeniden Refah60,428,0
Söğüt Mah.AK Parti → BBP60,147,7
Sarıoğlan Mah.AK Parti → Yeniden Refah55,119,7
Çağlayan Mah.İYİ Parti → BBP53,637,2
Yazdamı Mah.AK Parti → BBP52,513,8
Armutlu Mah.AK Parti → BBP47,211,1
Kuşca Mah.AK Parti → BBP45,231,2
Ulupınar Mah.AK Parti (aynı)42,63,8
Işıklar Mah.AK Parti (aynı)40,00,0
Hisarlık Mah.AK Parti → BBP40,022,7
Dereköy Mah.AK Parti → BBP37,50,8
Dereiçi Mah.AK Parti → BBP37,320,1
Sorkun Mah.AK Parti → BBP36,922,2
Demirasaf Mah.AK Parti → BBP36,720,9

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%63,1
MHP%28,5
CHP%3,4
Katılım %89,3
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%75,5
Muharrem İnce%12,8
Meral Akşener%10,1
Katılım %87,0
2018 MVMilletvekili
AK Parti%56,8
MHP%19,5
İYİ Parti%10,2
Katılım %86,9
2019 YerelYerel
AK Parti%63,1
BBP%25,1
İYİ Parti%9,5
Katılım %87,2
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%72,3
Kemal Kılıçdaroğlu%21,4
Sinan Oğan%5,7
Katılım %86,9
2023 MVMilletvekili
AK Parti%45,3
MHP%17,6
CHP%11,7
Katılım %86,9
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%76,5
Kemal Kılıçdaroğlu%23,5
Katılım %83,7
2024 YerelYerel
BBP%45,3
AK Parti%34,6
Yeniden Refah%11,8
Katılım %85,0

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Bozkır’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akçapınar Mah.BBP %43,7%80,5
Armutlu Mah.BBP %41,1%93,4
Arslantaş Mah.BBP %86,9%94,1
Aydınkışla Mah.BBP %57,9%98,9
Ayvalca Mah.BBP %49,3%83,8
Baybağan Mah.BBP %60,5%85,6
Bağyurdu Mah.AK Parti %42,3%83,5
Bozdam Mah.BBP %47,4%91,0
Cumhuriyet Mah.BBP %49,2%78,1
Demirasaf Mah.BBP %54,1%79,5
Dereiçi Mah.BBP %53,5%86,6
Dereköy Mah.BBP %33,5%82,7
Elmaağaç Mah.AK Parti %55,9%92,9
Hacılar Mah.AK Parti %44,7%91,3
Hacıyunuslar Mah.BBP %50,0%75,0
Hamzalar Mah.AK Parti %37,9%89,0
Harmanpınar Mah.BBP %48,5%72,5
Hisarlık Mah.BBP %55,1%82,0
Işıklar Mah.AK Parti %44,1%89,6
Karabayır Mah.BBP %63,9%86,1

Altın sandık

Bozkır’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Bozkır’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

BBP
En güçlü
Söğüt Mah.%69,5
Çağlayan Mah.%59,6
Hisarlık Mah.%55,1
En zayıf
Kuzören Mah.%8,8
Sarıoğlan Mah.%10,1
Üçpınar Mah.%24,9
AK Parti
En güçlü
Üçpınar Mah.%64,7
Soğucak Mah.%51,8
Hacılar Mah.%44,7
En zayıf
Söğüt Mah.%21,8
Çağlayan Mah.%22,4
Armutlu Mah.%22,7
Yeniden Refah
En güçlü
Kuzören Mah.%58,8
Sarıoğlan Mah.%53,6
Hamzalar Mah.%30,9
En zayıf
Çağlayan Mah.%2,6
Soğucak Mah.%2,7
Üçpınar Mah.%2,8

Seçime katılım

2024 Yerel%85,0 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%86,9 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%83,7 / TR %84,1
2019 Yerel%87,2 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Armutlu Mah.%93,4
Söğüt Mah.%93,2
Kuzören Mah.%92,4
Hacılar Mah.%91,3
Hamzalar Mah.%89,0
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Harmanpınar Mah.%72,5
Cumhuriyet Mah.%78,1
Yukarı Mah.%79,3
Demirasaf Mah.%79,5
Hisarlık Mah.%82,0

Bozkır seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Bozkır’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Bozkır’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %45,3 oyla BBP kazandı. AK Parti %34,6 ile ikinci oldu.

Bozkır’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Bozkır’da 19.752 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 90 sandıkta kullanıldı.

Bozkır’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %72,3, Kemal Kılıçdaroğlu %21,4 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %76,5 ile önde çıktı.

Bozkır’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %45,3, MHP %17,6, CHP %11,7, İYİ Parti %9,0, BBP %5,4.

Bozkır’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Bozkır’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 14,4 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Bozkır’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Bozkır’da oyların %37,1’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma BBP lehine 24,4 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Bozkır’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 22 salıncak mahalle var; en oynakları Yelbeği Mah., Kuzören Mah., Söğüt Mah..

Bozkır’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Bozkır’da etkin parti sayısı 2,93; yani çok partili bir yapı var. Birinci BBP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 10,7 puan.

Bozkır’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Bozkır’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Bozkır’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Bozkır’da geçersiz oy oranı %9,57 (Konya: %5,62). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Bozkır’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Bozkır’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Bozkır hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Bozkır’da AK Parti 4 kez, BBP 1 kez birinci oldu.

Bozkır’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Bozkır’daki 52 mahallenin 32 tanesinde BBP, 16 tanesinde AK Parti, 4 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.

Bozkır’ın altın sandığı hangisi?

Bozkır’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Bozkır, Yazdamı Mah., 1078 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 2,3 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,27 puan sapmayla verdi.

Bozkır’da BBP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde BBP en yüksek oyu Söğüt (%69,5) mahallesinde, en düşük oyu Kuzören (%8,8) mahallesinde aldı.

Bozkır’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Üçpınar (%64,7) mahallesinde, en düşük oyu Söğüt (%21,8) mahallesinde aldı.

Bozkır’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %85,0 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Armutlu Mah. (%93,4), en düşük katılım Harmanpınar Mah. (%72,5).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Konya il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.