Cihanbeyli Seçim Sonuçları

2014–2024 · Konya · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Cihanbeyli’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %46,3 oyla CHP kazandı. AK Parti %38,7 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Cihanbeyli’de Recep Tayyip Erdoğan %55,5 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%46,3
2024 katılım
%74,8
yerel seçim
Seçmen
38.021
2024
Sandık
137
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Cihanbeyli sonuçları Konya geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıCihanbeyli, Konya · katılım %74,8CihanbeyliKonyaCHP%46,33%14,72AK Parti%38,74%40,08DEM Parti%11,76%1,67Zafer Partisi%1,25%3,09DEVA%0,88%0,50BTP%0,57%0,26Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurCihanbeyli, Konya · katılım %76,2CihanbeyliKonyaErdoğan%51,98%68,96Kılıçdaroğlu%44,84%23,90Sinan Oğan%2,82%6,75Muharrem İnce%0,36%0,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurCihanbeyli, Konya · katılım %71,7CihanbeyliKonyaErdoğan%55,55%73,03Kılıçdaroğlu%44,45%26,97Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiCihanbeyli, Konya · katılım %76,2CihanbeyliKonyaAK Parti%34,26%47,75Yeşil Sol Parti%28,97%2,56CHP%12,26%13,24MHP%11,60%14,31İYİ Parti%4,51%8,77Yeniden Refah%2,68%5,16Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Cihanbeyli’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Cihanbeyli’de oyların %49,3’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 25,0 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

24 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti33 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Yeniceoba Mah.DEM Parti → Millet İttifakı79,366,5
Gemecik Mah.Saadet → Millet İttifakı74,317,1
Bulduk Mah.DEM Parti → Millet İttifakı66,341,9
Turanlar Mah.DEM Parti → Millet İttifakı65,535,1
Kuşça Mah.DEM Parti → Millet İttifakı64,131,0
Sağlık Mah.DEM Parti → Millet İttifakı63,417,8
Karşıyaka Mah.AK Parti → Millet İttifakı61,624,3
Taşpınar Mah.AK Parti → Millet İttifakı61,022,1
Yeşilöz Mah.AK Parti → Millet İttifakı60,222,5
Göktepe Mah.AK Parti → Millet İttifakı58,924,6
Atçeken Mah.Saadet → Millet İttifakı58,620,4
Pınarbaşı Mah.Saadet → Millet İttifakı58,12,4
Damlakuyu Mah.Saadet → AK Parti58,15,1
Bahçelievler Mah.Saadet → Millet İttifakı56,712,5
Kütükuşağı Mah.AK Parti → Millet İttifakı56,122,9

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%46,6
BDP%36,5
CHP%10,9
Katılım %84,7
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%55,6
Selahattin Demirtaş%23,6
Muharrem İnce%16,2
Katılım %78,8
2018 MVMilletvekili
AK Parti%44,1
HDP%30,6
MHP%10,6
Katılım %78,9
2019 YerelYerel
AK Parti%42,5
HDP%31,7
Saadet%25,4
Katılım %81,9
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%52,0
Kemal Kılıçdaroğlu%44,8
Sinan Oğan%2,8
Katılım %76,2
2023 MVMilletvekili
AK Parti%34,3
Yeşil Sol Parti%29,0
CHP%12,3
Katılım %76,2
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%55,6
Kemal Kılıçdaroğlu%44,5
Katılım %71,7
2024 YerelYerel
CHP%46,3
AK Parti%38,7
DEM Parti%11,8
Katılım %74,8

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Cihanbeyli’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Ahirigüzel Mah.CHP %67,7%90,2
Atçeken Mah.CHP %55,3%77,7
Ağabeyli Mah.AK Parti %72,6%96,7
Bahçelievler Mah.CHP %52,9%80,4
Beyliova Mah.AK Parti %93,0%100,0
Bulduk Mah.CHP %63,2%36,4
Böğrüdelik Mah.AK Parti %66,2%89,0
Büyükbeşkavak Mah.DEM Parti %44,6%76,3
Cumhuriyet Mah.CHP %47,5%77,5
Damlakuyu Mah.AK Parti %51,3%69,1
Gemecik Mah.CHP %56,0%87,8
Göktepe Mah.CHP %54,4%79,5
Gölyazı Mah.DEM Parti %47,1%66,7
Günyüzü Mah.AK Parti %80,2%89,2
Hodoğlu Mah.AK Parti %69,6%92,8
Kale Mah.CHP %58,3%83,3
Kandil Mah.CHP %36,7%83,8
Karabağ Mah.AK Parti %53,8%88,4
Karatepe Mah.AK Parti %50,0%85,7
Karşıyaka Mah.CHP %58,4%79,3

Altın sandık

Cihanbeyli’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Cihanbeyli’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Yeniceoba Mah.%78,0
Bulduk Mah.%63,2
Taşpınar Mah.%59,6
En zayıf
Günyüzü Mah.%11,2
Kırkışla Mah.%18,0
Gölyazı Mah.%19,5
AK Parti
En güçlü
Günyüzü Mah.%80,2
Ağabeyli Mah.%72,6
Hodoğlu Mah.%69,6
En zayıf
Yeniceoba Mah.%11,5
Bulduk Mah.%12,5
Kelhasan Mah.%22,8
DEM Parti
En güçlü
Çöl Mah.%47,8
Gölyazı Mah.%47,1
Büyükbeşkavak Mah.%44,6
En zayıf
Ağabeyli Mah.%0,2
Pınarbaşı Mah.%0,3
İnsuyu Mah.%0,4

Seçime katılım

2024 Yerel%74,8 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%76,2 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%71,7 / TR %84,1
2019 Yerel%81,9 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Ağabeyli Mah.%96,7
Hodoğlu Mah.%92,8
Günyüzü Mah.%89,2
Böğrüdelik Mah.%89,0
İnsuyu Mah.%89,0
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Bulduk Mah.%36,4
Kelhasan Mah.%36,8
Kuşça Mah.%54,1
Kütükuşağı Mah.%54,2
Küçükbeşkavak Mah.%60,2

Cihanbeyli seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Cihanbeyli’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Cihanbeyli’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %46,3 oyla CHP kazandı. AK Parti %38,7 ile ikinci oldu.

Cihanbeyli’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Cihanbeyli’de 38.021 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 137 sandıkta kullanıldı.

Cihanbeyli’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %52,0, Kemal Kılıçdaroğlu %44,8 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %55,5 ile önde çıktı.

Cihanbeyli’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %34,3, Yeşil Sol Parti %29,0, CHP %12,3, MHP %11,6, İYİ Parti %4,5.

Cihanbeyli’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Cihanbeyli’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 4,3 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Cihanbeyli’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Cihanbeyli’de oyların %49,3’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 25,0 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Cihanbeyli’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 24 salıncak mahalle var; en oynakları Yeniceoba Mah., Gemecik Mah., Bulduk Mah..

Cihanbeyli’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Cihanbeyli’de etkin parti sayısı 2,64; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 7,6 puan.

Cihanbeyli’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda AK Parti oyu ortalama 7,8 puan daha yüksek; DEM Parti oyu ortalama 4,0 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Cihanbeyli’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Cihanbeyli’de geçersiz oy oranı %6,06 (Konya: %5,62). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Cihanbeyli’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Cihanbeyli’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Cihanbeyli hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Cihanbeyli’de AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Cihanbeyli’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Cihanbeyli’deki 47 mahallenin 24 tanesinde CHP, 20 tanesinde AK Parti, 3 tanesinde DEM Parti birinci çıktı.

Cihanbeyli’nin altın sandığı hangisi?

Cihanbeyli’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Cihanbeyli, Köprübaşı Mah., 1088 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,26 puan saptı.

Cihanbeyli’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Yeniceoba (%78,0) mahallesinde, en düşük oyu Günyüzü (%11,2) mahallesinde aldı.

Cihanbeyli’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Günyüzü (%80,2) mahallesinde, en düşük oyu Yeniceoba (%11,5) mahallesinde aldı.

Cihanbeyli’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %74,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Ağabeyli Mah. (%96,7), en düşük katılım Bulduk Mah. (%36,4).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Konya il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.