Çumra Seçim Sonuçları

2014–2024 · Konya · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Çumra’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %43,6 oyla Yeniden Refah kazandı. MHP %39,7 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Çumra’da Recep Tayyip Erdoğan %80,6 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
Yeniden Refah
%43,6
2024 katılım
%85,6
yerel seçim
Seçmen
49.293
2024
Sandık
168
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Çumra sonuçları Konya geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıÇumra, Konya · katılım %85,6ÇumraKonyaYeniden Refah%43,61%23,43MHP%39,66%4,51BBP%9,74%3,15Saadet%4,40%2,85Zafer Partisi%0,84%3,09BTP%0,45%0,26Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurÇumra, Konya · katılım %92,0ÇumraKonyaErdoğan%75,78%68,96Kılıçdaroğlu%16,13%23,90Sinan Oğan%7,58%6,75Muharrem İnce%0,51%0,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurÇumra, Konya · katılım %89,5ÇumraKonyaErdoğan%80,59%73,03Kılıçdaroğlu%19,41%26,97Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiÇumra, Konya · katılım %92,0ÇumraKonyaAK Parti%48,11%47,75MHP%17,93%14,31CHP%7,80%13,24BBP%7,65%2,04İYİ Parti%7,64%8,77Yeniden Refah%4,33%5,16Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Çumra’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Çumra’da oyların %45,7’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 31,0 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

23 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti40 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Doğanlı Mah.Cumhur İttifakı → Yeniden Refah70,935,1
Taşağıl Mah.Cumhur İttifakı → Yeniden Refah67,636,1
Büyükaşlama Mah.Cumhur İttifakı → Yeniden Refah66,129,2
Sürgüç Mah.Cumhur İttifakı → Yeniden Refah60,218,4
Dedemoğlu Mah.Cumhur İttifakı → Yeniden Refah59,919,3
Balçıkhisar Mah.Cumhur İttifakı → Yeniden Refah59,520,2
Gökhüyük Mah.Cumhur İttifakı → Yeniden Refah56,38,9
Arıkören Mah.Cumhur İttifakı → Yeniden Refah55,821,3
Meydan Mah.Cumhur İttifakı → Yeniden Refah53,38,7
Apasaraycık Mah.Cumhur İttifakı → Yeniden Refah52,62,6
Bağlar Mah.Cumhur İttifakı → Yeniden Refah51,34,8
Abditolu Mah.Cumhur İttifakı → Yeniden Refah51,15,8
Yenidoğan Mah.Cumhur İttifakı → Yeniden Refah50,72,5
Okçu Mah.Cumhur İttifakı → Yeniden Refah50,51,6
Uzunkuyu Mah.Cumhur İttifakı → Yeniden Refah50,41,1

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%56,4
MHP%34,9
Saadet%6,7
Katılım %93,9
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%80,8
Meral Akşener%10,0
Muharrem İnce%7,4
Katılım %92,3
2018 MVMilletvekili
AK Parti%58,8
MHP%22,9
İYİ Parti%9,4
Katılım %92,2
2019 YerelYerel
AK Parti%67,7
İYİ Parti%24,2
Saadet%5,6
Katılım %89,5
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%75,8
Kemal Kılıçdaroğlu%16,1
Sinan Oğan%7,6
Katılım %92,0
2023 MVMilletvekili
AK Parti%48,1
MHP%17,9
CHP%7,8
Katılım %92,0
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%80,6
Kemal Kılıçdaroğlu%19,4
Katılım %89,5
2024 YerelYerel
Yeniden Refah%43,6
MHP%39,7
BBP%9,7
Katılım %85,6

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Çumra’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Abditolu Mah.Yeniden Refah %50,2%93,1
Adakale Mah.MHP %30,7%97,9
Afşar Mah.MHP %61,2%103,9
Alemdar Mah.MHP %55,1%96,0
Alibeyhüyüğü Mah.MHP %58,6%91,5
Alıssa Mah.MHP %54,6%95,3
Apa Mah.Yeniden Refah %41,5%93,3
Apasaraycık Mah.Yeniden Refah %46,0%92,4
Arıkören Mah.Yeniden Refah %51,9%86,7
Avdul Mah.MHP %45,0%93,2
Bakkalbaşı Mah.Yeniden Refah %43,0%78,8
Balçıkhisar Mah.Yeniden Refah %58,4%93,5
Baraj Mah.Yeniden Refah %46,1%83,2
Bardakçı Mah.Yeniden Refah %47,2%78,7
Bağlar Mah.Yeniden Refah %49,1%81,5
Beylerce Mah.MHP %39,8%100,0
Büyükaşlama Mah.Yeniden Refah %62,0%94,6
Cumhuriyet Mah.Yeniden Refah %45,3%83,5
Dedemoğlu Mah.Yeniden Refah %59,0%95,4
Dinek Mah.MHP %75,5%88,3

Altın sandık

Çumra’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Çumra’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

Yeniden Refah
En güçlü
Taşağıl Mah.%66,4
Doğanlı Mah.%63,8
Büyükaşlama Mah.%62,0
En zayıf
Çiçekköy Mah.%16,9
Yenisu Mah.%19,8
Avdul Mah.%22,9
MHP
En güçlü
Yenisu Mah.%75,4
Ürünlü Mah.%67,2
Güvercinlik Mah.%59,1
En zayıf
Taşağıl Mah.%20,7
Türkmencamili Mah.%20,8
Arıkören Mah.%20,9
BBP
En güçlü
Türkmencamili Mah.%32,0
Avdul Mah.%29,1
Çiçekköy Mah.%28,5
En zayıf
Abditolu Mah.%0,7
Yenisu Mah.%1,9
Alemdar Mah.%2,3

Seçime katılım

2024 Yerel%85,6 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%92,0 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%89,5 / TR %84,1
2019 Yerel%89,5 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Ürünlü Mah.%99,5
Doğanlı Mah.%98,1
Adakale Mah.%97,9
Yenisu Mah.%97,0
Karkın Mah.%96,8
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Çaybaşı Mah.%77,1
İzzetbey Mah.%77,4
Bardakçı Mah.%78,7
Bakkalbaşı Mah.%78,8
Bağlar Mah.%81,5

Çumra seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Çumra’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Çumra’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %43,6 oyla Yeniden Refah kazandı. MHP %39,7 ile ikinci oldu.

Çumra’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Çumra’da 49.293 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 168 sandıkta kullanıldı.

Çumra’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %75,8, Kemal Kılıçdaroğlu %16,1 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %80,6 ile önde çıktı.

Çumra’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %48,1, MHP %17,9, CHP %7,8, BBP %7,7, İYİ Parti %7,6.

Çumra’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Çumra’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 17,4 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Çumra’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Çumra’da oyların %45,7’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 31,0 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Çumra’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 23 salıncak mahalle var; en oynakları Doğanlı Mah., Taşağıl Mah., Büyükaşlama Mah..

Çumra’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Çumra’da etkin parti sayısı 2,79; yani çok partili bir yapı var. Birinci Yeniden Refah ile ikinci MHP arasındaki fark 3,9 puan.

Çumra’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda MHP oyu ortalama 5,3 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Çumra’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Çumra’da geçersiz oy oranı %5,25 (Konya: %5,62). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 3 sandık var.

Çumra’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Çumra’da en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 5 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Çumra hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Çumra’da AK Parti 4 kez, Yeniden Refah 1 kez birinci oldu.

Çumra’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Çumra’daki 53 mahallenin 34 tanesinde Yeniden Refah, 19 tanesinde MHP birinci çıktı.

Çumra’nın altın sandığı hangisi?

Çumra’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Çumra, Cumhuriyet Mah., 1059 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,78 puan saptı.

Çumra’da Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Taşağıl (%66,4) mahallesinde, en düşük oyu Çiçekköy (%16,9) mahallesinde aldı.

Çumra’da MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Yenisu (%75,4) mahallesinde, en düşük oyu Taşağıl (%20,7) mahallesinde aldı.

Çumra’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %85,6 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Ürünlü Mah. (%99,5), en düşük katılım Çaybaşı Mah. (%77,1).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Konya il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.