Derbent Seçim Sonuçları

2014–2024 · Konya · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Derbent’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %63,7 oyla AK Parti kazandı. CHP %25,7 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 5,2 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Derbent’te Recep Tayyip Erdoğan %73,0 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%63,7
2024 katılım
%93,3
yerel seçim
Seçmen
3.416
2024
Sandık
16
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Derbent sonuçları Konya geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıDerbent, Konya · katılım %93,3DerbentKonyaAK Parti%63,68%40,08CHP%25,69%14,72Yeniden Refah%8,30%23,43Zafer Partisi%0,67%3,09BTP%0,63%0,26Saadet%0,59%2,85Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurDerbent, Konya · katılım %93,4DerbentKonyaErdoğan%70,48%68,96Kılıçdaroğlu%25,52%23,90Sinan Oğan%3,41%6,75Muharrem İnce%0,59%0,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurDerbent, Konya · katılım %92,7DerbentKonyaErdoğan%73,05%73,03Kılıçdaroğlu%26,95%26,97Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiDerbent, Konya · katılım %93,4DerbentKonyaAK Parti%48,47%47,75CHP%18,97%13,24MHP%16,54%14,31İYİ Parti%6,97%8,77Yeniden Refah%3,95%5,16Zafer Partisi%1,48%2,99Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Derbent’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Derbent’te oyların %9,7’i el değiştirdi (sakin). Net kayma CHP lehine 1,9 puan.

0 salıncak mahalle0 mahallede birinci parti değişti7 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%47,3
CHP%34,5
MHP%15,3
Katılım %97,0
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%70,5
Muharrem İnce%19,8
Meral Akşener%8,0
Katılım %92,6
2018 MVMilletvekili
AK Parti%57,3
CHP%18,3
MHP%12,0
Katılım %92,6
2019 YerelYerel
AK Parti%68,9
CHP%27,0
Saadet%3,8
Katılım %95,7
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%70,5
Kemal Kılıçdaroğlu%25,5
Sinan Oğan%3,4
Katılım %93,4
2023 MVMilletvekili
AK Parti%48,5
CHP%19,0
MHP%16,5
Katılım %93,4
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%73,1
Kemal Kılıçdaroğlu%27,0
Katılım %92,7
2024 YerelYerel
AK Parti%63,7
CHP%25,7
Yeniden Refah%8,3
Katılım %93,3

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Derbent’teki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Arapözü Mah.AK Parti %57,6%95,5
Camiikebir Mah.AK Parti %69,5%89,2
Derbenttekke Mah.AK Parti %64,6%97,1
Değiş Mah.AK Parti %66,1%96,3
Güney Mah.AK Parti %66,7%94,7
Güneyköy Mah.AK Parti %77,6%93,9
Hacı Ahmet Mah.AK Parti %59,0%93,1
Karalar Mah.AK Parti %82,7%106,4
Mülayim Mah.AK Parti %61,8%91,7
Saraypınar Mah.AK Parti %89,2%88,7
Süleyman Mah.AK Parti %77,3%100,0
Yukarı Mah.AK Parti %56,7%98,4
Çiftliközü Mah.AK Parti %45,4%91,8

Altın sandık

Derbent’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Derbent’te en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Camiikebir Mah.%69,5
Mülayim Mah.%61,8
Hacı Ahmet Mah.%59,0
En zayıf
Çiftliközü Mah.%45,4
Hacı Ahmet Mah.%59,0
Mülayim Mah.%61,8
CHP
En güçlü
Hacı Ahmet Mah.%35,2
Çiftliközü Mah.%27,6
Camiikebir Mah.%25,2
En zayıf
Mülayim Mah.%22,5
Camiikebir Mah.%25,2
Çiftliközü Mah.%27,6
Yeniden Refah
En güçlü
Çiftliközü Mah.%22,8
Mülayim Mah.%13,9
Hacı Ahmet Mah.%3,2
En zayıf
Camiikebir Mah.%2,3
Hacı Ahmet Mah.%3,2
Mülayim Mah.%13,9

Seçime katılım

2024 Yerel%93,3 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%93,4 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%92,7 / TR %84,1
2019 Yerel%95,7 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Hacı Ahmet Mah.%93,1
Çiftliközü Mah.%91,8
Mülayim Mah.%91,7
Camiikebir Mah.%89,2
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Camiikebir Mah.%89,2
Mülayim Mah.%91,7
Çiftliközü Mah.%91,8
Hacı Ahmet Mah.%93,1

Derbent seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Derbent’te 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Derbent’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %63,7 oyla AK Parti kazandı. CHP %25,7 ile ikinci oldu.

Derbent’te kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Derbent’te 3.416 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 16 sandıkta kullanıldı.

Derbent’te 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %70,5, Kemal Kılıçdaroğlu %25,5 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %73,0 ile önde çıktı.

Derbent’te 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %48,5, CHP %19,0, MHP %16,5, İYİ Parti %7,0, Yeniden Refah %4,0.

Derbent’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Derbent’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 12,5 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Derbent’te oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Derbent’te oyların %9,7’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 1,9 puan.

Derbent’te salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Derbent’te salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Derbent’te kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Derbent’te etkin parti sayısı 2,09; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 38,0 puan.

Derbent’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Derbent’te geçersiz oy oranı %8,13 (Konya: %5,62). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Derbent’te olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Derbent’te olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Derbent hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Derbent’te AK Parti 5 kez birinci oldu.

Derbent’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Derbent’teki 13 mahallenin 13 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Derbent’in altın sandığı hangisi?

Derbent’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Derbent, Değiş Mah., 1006 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 4,06 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 1,35 puan sapmayla verdi.

Derbent’te AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Camiikebir (%69,5) mahallesinde, en düşük oyu Çiftliközü (%45,4) mahallesinde aldı.

Derbent’te CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Hacı Ahmet (%35,2) mahallesinde, en düşük oyu Mülayim (%22,5) mahallesinde aldı.

Derbent’te seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %93,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Hacı Ahmet Mah. (%93,1), en düşük katılım Camiikebir Mah. (%89,2).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Konya il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.