Derebucak Seçim Sonuçları

2014–2024 · Konya · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Derebucak’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %81,4 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %7,6 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 20,6 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Derebucak’ta Recep Tayyip Erdoğan %71,4 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%81,4
2024 katılım
%76,6
yerel seçim
Seçmen
4.903
2024
Sandık
21
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Derebucak sonuçları Konya geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıDerebucak, Konya · katılım %76,6DerebucakKonyaAK Parti%81,39%40,08Yeniden Refah%7,63%23,43BTP%3,66%0,26Saadet%3,14%2,85Zafer Partisi%1,20%3,09DEVA%1,05%0,50Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurDerebucak, Konya · katılım %79,1DerebucakKonyaErdoğan%67,43%68,96Kılıçdaroğlu%26,56%23,90Sinan Oğan%5,53%6,75Muharrem İnce%0,47%0,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurDerebucak, Konya · katılım %78,3DerebucakKonyaErdoğan%71,44%73,03Kılıçdaroğlu%28,56%26,97Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiDerebucak, Konya · katılım %79,1DerebucakKonyaAK Parti%48,74%47,75İYİ Parti%18,78%8,77MHP%14,67%14,31CHP%8,99%13,24Yeniden Refah%1,85%5,16Zafer Partisi%1,62%2,99Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Derebucak’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Derebucak’ta oyların %38,5’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma AK Parti lehine 6,5 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

1 salıncak mahalle1 mahallede birinci parti değişti10 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Gencek Mah.Millet İttifakı → AK Parti61,271,1

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%49,7
MHP%47,6
Saadet%2,3
Katılım %74,3
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%72,5
Meral Akşener%16,7
Muharrem İnce%9,6
Katılım %83,0
2018 MVMilletvekili
AK Parti%58,0
İYİ Parti%17,6
MHP%14,4
Katılım %83,0
2019 YerelYerel
AK Parti%60,8
İYİ Parti%38,5
Saadet%0,4
Katılım %78,8
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%67,4
Kemal Kılıçdaroğlu%26,6
Sinan Oğan%5,5
Katılım %79,1
2023 MVMilletvekili
AK Parti%48,7
İYİ Parti%18,8
MHP%14,7
Katılım %79,1
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%71,4
Kemal Kılıçdaroğlu%28,6
Katılım %78,3
2024 YerelYerel
AK Parti%81,4
Yeniden Refah%7,6
BTP%3,7
Katılım %76,6

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Derebucak’taki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Durak Mah.AK Parti %59,3%83,3
Gencek Mah.AK Parti %78,3%86,4
Göynem Mah.AK Parti %80,9%66,9
Kenankuyu Mah.AK Parti %87,1%59,2
Musalla Mah.AK Parti %76,7%68,4
Pınarbaşı Mah.AK Parti %89,1%88,1
Sarayönü Mah.AK Parti %89,6%60,9
Taşlıpınar Mah.AK Parti %83,0%94,0
Tepearası Mah.AK Parti %80,5%91,8
Uğurlu Mah.AK Parti %81,0%98,7
Yeni Mah.AK Parti %80,1%62,0
Çamlık Mah.AK Parti %84,2%83,1

Altın sandık

Derebucak’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Derebucak’ta en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Sarayönü Mah.%89,6
Pınarbaşı Mah.%89,1
Kenankuyu Mah.%87,1
En zayıf
Gencek Mah.%78,3
Yeni Mah.%80,1
Göynem Mah.%80,9
Yeniden Refah
En güçlü
Yeni Mah.%10,6
Gencek Mah.%7,2
Göynem Mah.%5,6
En zayıf
Pınarbaşı Mah.%2,2
Çamlık Mah.%4,0
Sarayönü Mah.%4,7

Seçime katılım

2024 Yerel%76,6 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%79,1 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%78,3 / TR %84,1
2019 Yerel%78,8 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Pınarbaşı Mah.%88,1
Gencek Mah.%86,4
Çamlık Mah.%83,1
Göynem Mah.%66,9
Yeni Mah.%62,0
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Kenankuyu Mah.%59,2
Sarayönü Mah.%60,9
Yeni Mah.%62,0
Göynem Mah.%66,9
Çamlık Mah.%83,1

Derebucak seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Derebucak’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Derebucak’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %81,4 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %7,6 ile ikinci oldu.

Derebucak’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Derebucak’ta 4.903 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 21 sandıkta kullanıldı.

Derebucak’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %67,4, Kemal Kılıçdaroğlu %26,6 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %71,4 ile önde çıktı.

Derebucak’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %48,7, İYİ Parti %18,8, MHP %14,7, CHP %9,0, Yeniden Refah %1,9.

Derebucak’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Derebucak’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 12,4 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Derebucak’ta oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Derebucak’ta oyların %38,5’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 6,5 puan. 1 mahallede birinci parti değişti.

Derebucak’ta salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Gencek Mah..

Derebucak’ta kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Derebucak’ta etkin parti sayısı 1,49; yani tek parti hâkim bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci Yeniden Refah arasındaki fark 73,8 puan.

Derebucak’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Derebucak’ta geçersiz oy oranı %9,13 (Konya: %5,62). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Derebucak’ta olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Derebucak’ta olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Derebucak hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Derebucak’ta AK Parti 5 kez birinci oldu.

Derebucak’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Derebucak’taki 12 mahallenin 12 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Derebucak’ın altın sandığı hangisi?

Derebucak’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Derebucak, Tepearası Mah., 1018 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,9 puan saptı.

Derebucak’ta AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Sarayönü (%89,6) mahallesinde, en düşük oyu Gencek (%78,3) mahallesinde aldı.

Derebucak’ta Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Yeni (%10,6) mahallesinde, en düşük oyu Pınarbaşı (%2,2) mahallesinde aldı.

Derebucak’ta seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %76,6 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Pınarbaşı Mah. (%88,1), en düşük katılım Kenankuyu Mah. (%59,1).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Konya il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.