Doğanhisar Seçim Sonuçları
2014–2024 · Konya · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Doğanhisar’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %47,3 oyla Yeniden Refah kazandı. MHP %45,4 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Doğanhisar’da Recep Tayyip Erdoğan %67,9 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Doğanhisar sonuçları Konya geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Doğanhisar’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Doğanhisar’da oyların %49,8’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 27,2 puan.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Yeğin Mah. | MHP → Yeniden Refah | 85,1 | 69,0 |
| Harman Mah. | MHP → Yeniden Refah | 77,8 | 57,1 |
| Baş Mah. | MHP → Yeniden Refah | 77,7 | 54,5 |
| Şıh Mah. | MHP → Yeniden Refah | 75,4 | 54,6 |
| Kuz Mah. | MHP → Yeniden Refah | 74,4 | 49,8 |
| Pazar Mah. | MHP → Yeniden Refah | 74,3 | 50,0 |
| Çınaroba Mah. | İYİ Parti → Yeniden Refah | 65,8 | 35,4 |
| Başköy Mah. | İYİ Parti → MHP | 61,4 | 31,7 |
| Yenice Mah. | İYİ Parti → Yeniden Refah | 54,6 | 11,2 |
| Konakkale Mah. | MHP → Yeniden Refah | 51,9 | 7,7 |
| Ayaslar Mah. | İYİ Parti → MHP | 50,2 | 25,6 |
| Yazlıca Mah. | İYİ Parti → MHP | 49,4 | 21,4 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Doğanhisar’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Ayaslar Mah. | MHP %58,8 | %88,7 |
| Ağa Mah. | Yeniden Refah %60,3 | %95,7 |
| Baş Mah. | Yeniden Refah %75,0 | %85,6 |
| Başköy Mah. | MHP %63,1 | %84,3 |
| Cuma Mah. | Yeniden Refah %81,5 | %89,0 |
| Davras Mah. | MHP %69,0 | %96,5 |
| Deştiğin Mah. | MHP %87,5 | %91,5 |
| Fırınlı Mah. | MHP %61,4 | %87,4 |
| Harman Mah. | Yeniden Refah %76,4 | %87,7 |
| Karaağa Mah. | MHP %50,7 | %83,0 |
| Kemer Mah. | MHP %66,6 | %95,7 |
| Konakkale Mah. | Yeniden Refah %47,3 | %85,4 |
| Koçaş Mah. | MHP %57,0 | %87,4 |
| Kuz Mah. | Yeniden Refah %71,1 | %84,2 |
| Pazar Mah. | Yeniden Refah %71,4 | %82,9 |
| Tekkeköy Mah. | Yeniden Refah %69,6 | %88,2 |
| Uncular Mah. | MHP %52,8 | %88,1 |
| Yazlıca Mah. | MHP %58,2 | %88,5 |
| Yazır Mah. | Yeniden Refah %50,9 | %82,1 |
| Yenice Mah. | Yeniden Refah %52,5 | %88,3 |
Altın sandık
Doğanhisar’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Doğanhisar’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Doğanhisar seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Doğanhisar’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Doğanhisar’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %47,3 oyla Yeniden Refah kazandı. MHP %45,4 ile ikinci oldu.
Doğanhisar’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Doğanhisar’da 12.813 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 48 sandıkta kullanıldı.
Doğanhisar’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %64,0, Kemal Kılıçdaroğlu %30,3 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %67,9 ile önde çıktı.
Doğanhisar’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %44,5, CHP %18,3, MHP %13,0, İYİ Parti %11,9, Yeniden Refah %4,2.
Doğanhisar’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Doğanhisar’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 9,3 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Doğanhisar’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Doğanhisar’da oyların %49,8’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 27,2 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.
Doğanhisar’da salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 12 salıncak mahalle var; en oynakları Yeğin Mah., Harman Mah., Baş Mah..
Doğanhisar’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Doğanhisar’da etkin parti sayısı 2,32; yani iki partili bir yapı var. Birinci Yeniden Refah ile ikinci MHP arasındaki fark 1,9 puan.
Doğanhisar’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda Yeniden Refah oyu ortalama 14,4 puan daha düşük; MHP oyu ortalama 16,7 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.
Doğanhisar’ın geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Doğanhisar’da geçersiz oy oranı %9,95 (Konya: %5,62). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 2 sandık var.
Doğanhisar’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Doğanhisar’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Doğanhisar hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Doğanhisar’da MHP 2 kez, AK Parti 2 kez, Yeniden Refah 1 kez birinci oldu.
Doğanhisar’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Doğanhisar’daki 24 mahallenin 13 tanesinde Yeniden Refah, 11 tanesinde MHP birinci çıktı.
Doğanhisar’ın altın sandığı hangisi?
Doğanhisar’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Doğanhisar, Yenice Mah., 1047 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 2,24 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,91 puan sapmayla verdi.
Doğanhisar’da Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Harman (%76,4) mahallesinde, en düşük oyu Deştiğin (%9,7) mahallesinde aldı.
Doğanhisar’da MHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Deştiğin (%87,5) mahallesinde, en düşük oyu Şıh (%18,1) mahallesinde aldı.
Doğanhisar’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %87,0 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Kemer Mah. (%95,7), en düşük katılım Pazar Mah. (%82,9).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.