Emirgazi Seçim Sonuçları
2014–2024 · Konya · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Emirgazi’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %53,9 oyla Yeniden Refah kazandı. MHP %42,3 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Emirgazi’de Recep Tayyip Erdoğan %66,5 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Emirgazi sonuçları Konya geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Emirgazi’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Emirgazi’de oyların %55,2’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 37,7 puan.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Yeni Mah. | MHP → Yeniden Refah | 67,2 | 34,8 |
| Besci Mah. | MHP → Yeniden Refah | 67,1 | 36,3 |
| Demirci Mah. | MHP → Yeniden Refah | 64,4 | 27,1 |
| Türbe Mah. | MHP → Yeniden Refah | 60,2 | 19,8 |
| Işıklar Mah. | MHP → Yeniden Refah | 59,6 | 21,1 |
| Kale Mah. | MHP → Yeniden Refah | 58,0 | 16,2 |
| Fatih Mah. | MHP → Yeniden Refah | 53,4 | 7,8 |
| Akmescit Mah. | MHP (aynı) | 48,9 | 2,0 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Emirgazi’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Akmescit Mah. | MHP %50,0 | %88,5 |
| Besci Mah. | Yeniden Refah %65,8 | %98,4 |
| Camikebir Mah. | MHP %53,3 | %78,3 |
| Cumhuriyet Mah. | MHP %52,1 | %93,7 |
| Demirci Mah. | Yeniden Refah %61,1 | %90,6 |
| Ekizli Mah. | MHP %43,5 | %91,2 |
| Fatih Mah. | Yeniden Refah %52,7 | %92,5 |
| Gölören Mah. | MHP %46,3 | %96,2 |
| Işıklar Mah. | Yeniden Refah %58,6 | %93,4 |
| Kale Mah. | Yeniden Refah %56,5 | %89,3 |
| Karaören Mah. | MHP %49,6 | %96,2 |
| Meşeli Mah. | MHP %58,2 | %103,7 |
| Türbe Mah. | Yeniden Refah %59,4 | %94,3 |
| Yamaç Mah. | MHP %53,4 | %97,9 |
| Yeni Mah. | Yeniden Refah %66,6 | %91,9 |
| Öbektaş Mah. | MHP %70,2 | %81,1 |
Altın sandık
Emirgazi’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Emirgazi’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Emirgazi seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Emirgazi’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Emirgazi’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %53,9 oyla Yeniden Refah kazandı. MHP %42,3 ile ikinci oldu.
Emirgazi’de kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Emirgazi’de 5.849 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 25 sandıkta kullanıldı.
Emirgazi’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %63,0, Kemal Kılıçdaroğlu %31,5 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %66,5 ile önde çıktı.
Emirgazi’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %40,9, CHP %22,1, MHP %16,9, İYİ Parti %8,4, Yeniden Refah %2,7.
Emirgazi’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Emirgazi’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 8,2 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Emirgazi’de oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Emirgazi’de oyların %55,2’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 37,7 puan. 7 mahallede birinci parti değişti.
Emirgazi’de salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 8 salıncak mahalle var; en oynakları Yeni Mah., Besci Mah., Demirci Mah..
Emirgazi’de kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Emirgazi’de etkin parti sayısı 2,13; yani iki partili bir yapı var. Birinci Yeniden Refah ile ikinci MHP arasındaki fark 11,5 puan.
Emirgazi’nin geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Emirgazi’de geçersiz oy oranı %3,78 (Konya: %5,62). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.
Emirgazi’de olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Emirgazi’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Emirgazi hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Emirgazi’de MHP 2 kez, AK Parti 2 kez, Yeniden Refah 1 kez birinci oldu.
Emirgazi’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Emirgazi’deki 16 mahallenin 9 tanesinde MHP, 7 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.
Emirgazi’nin altın sandığı hangisi?
Emirgazi’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Emirgazi, Kale Mah., 1018 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,03 puan saptı.
Emirgazi’de Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Yeni (%66,5) mahallesinde, en düşük oyu Cumhuriyet (%45,7) mahallesinde aldı.
Emirgazi’de MHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Cumhuriyet (%52,1) mahallesinde, en düşük oyu Yeni (%31,8) mahallesinde aldı.
Emirgazi’de seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %91,9 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Türbe Mah. (%94,3), en düşük katılım Akmescit Mah. (%88,5).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.