Güneysınır Seçim Sonuçları
2014–2024 · Konya · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Güneysınır’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %35,7 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %34,1 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 21,4 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Güneysınır’da Recep Tayyip Erdoğan %89,5 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Güneysınır sonuçları Konya geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Güneysınır’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Güneysınır’da oyların %34,8’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 27,8 puan.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Karasınır Mah. | BBP → Yeniden Refah | 65,6 | 47,8 |
| Mehmet Ali Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 57,0 | 16,7 |
| Aydoğmuş Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 52,8 | 22,9 |
| Ağras Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 51,8 | 15,3 |
| Bardas Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 39,8 | 2,0 |
| Mevlana Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 38,5 | 5,5 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Güneysınır’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Avcıtepe Mah. | Yeniden Refah %38,2 | %103,6 |
| Aydoğmuş Mah. | Yeniden Refah %52,8 | %92,0 |
| Ağras Mah. | Yeniden Refah %49,8 | %94,3 |
| Bardas Mah. | Yeniden Refah %36,1 | %94,0 |
| Durayda Mah. | AK Parti %55,6 | %91,5 |
| Emirhan Mah. | Yeniden Refah %56,6 | %90,2 |
| Güneybağ Mah. | AK Parti %50,6 | %87,0 |
| Gürağaç Mah. | BBP %47,7 | %94,6 |
| Habiller Mah. | AK Parti %53,9 | %86,5 |
| Karasınır Mah. | Yeniden Refah %65,0 | %82,9 |
| Kayaağzı Mah. | AK Parti %55,8 | %86,6 |
| Kurukavak Mah. | AK Parti %50,0 | %89,5 |
| Kızılöz Mah. | AK Parti %48,7 | %97,5 |
| Mehmet Ali Mah. | Yeniden Refah %46,9 | %96,1 |
| Mevlana Mah. | Yeniden Refah %37,4 | %83,1 |
| Sarıhacı Mah. | AK Parti %50,6 | %94,0 |
| Ömeroğlu Mah. | BBP %43,6 | %83,9 |
| Örenboyalı Mah. | AK Parti %57,0 | %97,1 |
Altın sandık
Güneysınır’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Güneysınır’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Güneysınır seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Güneysınır’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Güneysınır’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %35,7 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %34,1 ile ikinci oldu.
Güneysınır’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Güneysınır’da 7.066 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 30 sandıkta kullanıldı.
Güneysınır’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %86,1, Kemal Kılıçdaroğlu %9,9 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %89,5 ile önde çıktı.
Güneysınır’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %56,1, MHP %19,3, İYİ Parti %5,2, BBP %5,1, Yeniden Refah %5,1.
Güneysınır’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Güneysınır’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 21,3 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Güneysınır’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Güneysınır’da oyların %34,8’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 27,8 puan. 6 mahallede birinci parti değişti.
Güneysınır’da salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 6 salıncak mahalle var; en oynakları Karasınır Mah., Mehmet Ali Mah., Aydoğmuş Mah..
Güneysınır’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Güneysınır’da etkin parti sayısı 3,12; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci Yeniden Refah arasındaki fark 1,5 puan.
Güneysınır’ın geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Güneysınır’da geçersiz oy oranı %5,2 (Konya: %5,62). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.
Güneysınır’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Güneysınır’da en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 2 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.
Güneysınır hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Güneysınır’da AK Parti 5 kez birinci oldu.
Güneysınır’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Güneysınır’daki 18 mahallenin 8 tanesinde Yeniden Refah, 8 tanesinde AK Parti, 2 tanesinde BBP birinci çıktı.
Güneysınır’ın altın sandığı hangisi?
Güneysınır’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Güneysınır, Bardas Mah., 1005 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 3,64 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 1,39 puan sapmayla verdi.
Güneysınır’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Güneybağ (%50,6) mahallesinde, en düşük oyu Karasınır (%17,2) mahallesinde aldı.
Güneysınır’da Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Karasınır (%65,0) mahallesinde, en düşük oyu Güneybağ (%5,5) mahallesinde aldı.
Güneysınır’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %89,1 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Gürağaç Mah. (%94,6), en düşük katılım Karasınır Mah. (%82,9).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.