Hadim Seçim Sonuçları

2014–2024 · Konya · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Hadim’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %46,3 oyla AK Parti kazandı. CHP %43,2 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 39,7 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Hadim’de Recep Tayyip Erdoğan %72,9 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%46,3
2024 katılım
%89,3
yerel seçim
Seçmen
9.213
2024
Sandık
47
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Hadim sonuçları Konya geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıHadim, Konya · katılım %89,3HadimKonyaAK Parti%46,26%40,08CHP%43,18%14,72Gelecek%6,63%0,23Yeniden Refah%2,38%23,43BBP%0,53%3,15Zafer Partisi%0,41%3,09Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurHadim, Konya · katılım %88,4HadimKonyaErdoğan%68,71%68,96Kılıçdaroğlu%25,80%23,90Sinan Oğan%4,95%6,75Muharrem İnce%0,55%0,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurHadim, Konya · katılım %86,1HadimKonyaErdoğan%72,86%73,03Kılıçdaroğlu%27,14%26,97Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiHadim, Konya · katılım %88,4HadimKonyaAK Parti%45,71%47,75MHP%15,59%14,31CHP%15,41%13,24İYİ Parti%11,05%8,77Yeniden Refah%5,23%5,16Zafer Partisi%1,74%2,99Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Hadim’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Hadim’de oyların %46,1’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 37,7 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

9 salıncak mahalle7 mahallede birinci parti değişti13 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Aşağı Hadim Mah.AK Parti → Millet İttifakı60,739,8
Aşağıeşenler Mah.AK Parti → Millet İttifakı57,052,1
Gerez Mah.AK Parti → Millet İttifakı56,415,8
Gezlevi Mah.AK Parti → Millet İttifakı55,311,1
Bolat Mah.AK Parti (aynı)54,71,6
Armağanlar Mah.AK Parti → Millet İttifakı54,013,1
Taşpınar Mah.AK Parti → Millet İttifakı50,06,6
Yağcı Mah.AK Parti → Millet İttifakı49,510,0
Dedemli Mah.AK Parti (aynı)49,11,0

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%50,7
MHP%28,5
BBP%8,9
Katılım %92,0
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%75,0
Meral Akşener%11,9
Muharrem İnce%11,1
Katılım %89,9
2018 MVMilletvekili
AK Parti%58,2
MHP%17,4
İYİ Parti%11,6
Katılım %89,8
2019 YerelYerel
AK Parti%85,9
İYİ Parti%7,6
BTP%3,9
Katılım %89,9
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%68,7
Kemal Kılıçdaroğlu%25,8
Sinan Oğan%5,0
Katılım %88,4
2023 MVMilletvekili
AK Parti%45,7
MHP%15,6
CHP%15,4
Katılım %88,4
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%72,9
Kemal Kılıçdaroğlu%27,1
Katılım %86,1
2024 YerelYerel
AK Parti%46,3
CHP%43,2
Gelecek%6,6
Katılım %89,3

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Hadim’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Armağanlar Mah.CHP %51,3%83,4
Aşağı Hadim Mah.CHP %68,1%85,5
Aşağı Mernek Mah.CHP %45,8%80,7
Aşağıeşenler Mah.CHP %73,3%91,5
Bademli Mah.AK Parti %56,4%89,9
Beyreli Mah.AK Parti %42,8%99,4
Bolat Mah.AK Parti %42,5%95,8
Dedemli Mah.AK Parti %45,6%82,2
Dolhanlar Mah.AK Parti %49,5%94,1
Dülgerler Mah.AK Parti %50,5%79,3
Eğiste Mah.AK Parti %90,1%94,1
Fakılar Mah.CHP %46,7%91,0
Gaziler Mah.AK Parti %50,0%92,4
Gerez Mah.CHP %49,7%89,4
Gezlevi Mah.CHP %51,0%88,5
Göynükkışla Mah.AK Parti %52,9%90,1
Hocalar Mah.CHP %71,8%95,8
Kalınağıl Mah.CHP %48,0%85,4
Kaplanlı Mah.AK Parti %65,0%91,0
Küplüce Mah.AK Parti %64,5%78,2

Altın sandık

Hadim’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Hadim’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Eğiste Mah.%90,1
Bademli Mah.%56,4
Göynükkışla Mah.%52,9
En zayıf
Aşağıeşenler Mah.%21,2
Gerez Mah.%33,9
Armağanlar Mah.%38,3
CHP
En güçlü
Aşağıeşenler Mah.%73,3
Armağanlar Mah.%51,3
Gezlevi Mah.%51,0
En zayıf
Eğiste Mah.%5,7
Bademli Mah.%32,6
Göynükkışla Mah.%35,3
Gelecek
En güçlü
Bolat Mah.%11,1
Gerez Mah.%11,0
Bademli Mah.%7,6
En zayıf
Eğiste Mah.%1,4
Aşağıeşenler Mah.%3,9
Dedemli Mah.%4,4

Seçime katılım

2024 Yerel%89,3 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%88,4 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%86,1 / TR %84,1
2019 Yerel%89,9 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Bolat Mah.%95,8
Eğiste Mah.%94,1
Aşağıeşenler Mah.%91,5
Göynükkışla Mah.%90,1
Bademli Mah.%89,9
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Dedemli Mah.%82,2
Armağanlar Mah.%83,4
Taşpınar Mah.%85,0
Gezlevi Mah.%88,5
Gerez Mah.%89,4

Hadim seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Hadim’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Hadim’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %46,3 oyla AK Parti kazandı. CHP %43,2 ile ikinci oldu.

Hadim’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Hadim’de 9.213 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 47 sandıkta kullanıldı.

Hadim’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %68,7, Kemal Kılıçdaroğlu %25,8 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %72,9 ile önde çıktı.

Hadim’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %45,7, MHP %15,6, CHP %15,4, İYİ Parti %11,1, Yeniden Refah %5,2.

Hadim’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Hadim’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 12,1 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Hadim’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Hadim’de oyların %46,1’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 37,7 puan. 7 mahallede birinci parti değişti.

Hadim’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 9 salıncak mahalle var; en oynakları Aşağı Hadim Mah., Aşağıeşenler Mah., Gerez Mah..

Hadim’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Hadim’de etkin parti sayısı 2,47; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 3,1 puan.

Hadim’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Hadim’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Hadim’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Hadim’de geçersiz oy oranı %5,17 (Konya: %5,62). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Hadim’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Hadim’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Hadim hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Hadim’de AK Parti 5 kez birinci oldu.

Hadim’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Hadim’deki 32 mahallenin 18 tanesinde AK Parti, 14 tanesinde CHP birinci çıktı.

Hadim’in altın sandığı hangisi?

Hadim’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Hadim, Taşpınar Mah., 1039 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,22 puan saptı.

Hadim’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Eğiste (%90,1) mahallesinde, en düşük oyu Aşağıeşenler (%21,2) mahallesinde aldı.

Hadim’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Aşağıeşenler (%73,3) mahallesinde, en düşük oyu Eğiste (%5,7) mahallesinde aldı.

Hadim’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %89,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Bolat Mah. (%95,8), en düşük katılım Dedemli Mah. (%82,2).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Konya il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.