Halkapınar Seçim Sonuçları

2014–2024 · Konya · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Halkapınar’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %53,4 oyla BBP kazandı. MHP %38,3 ile ikinci oldu. BBP, 2019’a göre oyunu 17,7 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Halkapınar’da Recep Tayyip Erdoğan %75,8 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
BBP
%53,4
2024 katılım
%90,4
yerel seçim
Seçmen
3.418
2024
Sandık
20
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Halkapınar sonuçları Konya geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıHalkapınar, Konya · katılım %90,4HalkapınarKonyaBBP%53,39%3,15MHP%38,29%4,51Yeniden Refah%4,79%23,43Saadet%1,64%2,85BTP%0,77%0,26Zafer Partisi%0,45%3,09Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurHalkapınar, Konya · katılım %91,5HalkapınarKonyaErdoğan%73,00%68,96Kılıçdaroğlu%21,91%23,90Sinan Oğan%4,85%6,75Muharrem İnce%0,24%0,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurHalkapınar, Konya · katılım %88,9HalkapınarKonyaErdoğan%75,85%73,03Kılıçdaroğlu%24,15%26,97Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiHalkapınar, Konya · katılım %91,5HalkapınarKonyaAK Parti%49,62%47,75CHP%17,41%13,24MHP%17,03%14,31İYİ Parti%6,55%8,77Yeniden Refah%2,03%5,16BBP%1,69%2,04Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Halkapınar’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Halkapınar’da oyların %23,6’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma BBP lehine 19,7 puan.

1 salıncak mahalle1 mahallede birinci parti değişti3 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Delimahmutlu Mah.MHP → BBP36,923,3

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
Saadet%36,1
AK Parti%31,7
MHP%27,8
Katılım %92,1
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%75,1
Muharrem İnce%13,5
Meral Akşener%10,3
Katılım %90,4
2018 MVMilletvekili
AK Parti%57,9
MHP%17,5
CHP%11,0
Katılım %90,4
2019 YerelYerel
MHP%60,0
BBP%35,7
Saadet%2,5
Katılım %91,5
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%73,0
Kemal Kılıçdaroğlu%21,9
Sinan Oğan%4,9
Katılım %91,5
2023 MVMilletvekili
AK Parti%49,6
CHP%17,4
MHP%17,0
Katılım %91,5
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%75,9
Kemal Kılıçdaroğlu%24,2
Katılım %88,9
2024 YerelYerel
BBP%53,4
MHP%38,3
Yeniden Refah%4,8
Katılım %90,4

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Halkapınar’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Bahçelievler Mah.MHP %55,5%86,5
Büyükdoğan Mah.BBP %57,9%86,8
Cumhuriyet Mah.MHP %47,1%92,0
Dedeli Mah.BBP %67,1%82,8
Delimahmutlu Mah.BBP %48,9%94,6
Eskihisar Mah.BBP %69,2%95,8
Karayusuflu Mah.BBP %70,7%95,0
Kayasaray Mah.BBP %67,1%96,5
Körlü Mah.BBP %77,4%84,0
Küsere Mah.BBP %68,7%95,2
Nernek Mah.BBP %56,4%95,4
Osmanköseli Mah.BBP %59,4%97,6
Seydifakılı Mah.BBP %63,3%87,6
Yassıkaya Mah.BBP %64,9%89,0
Yeşilyurt Mah.BBP %76,9%104,6
Çakıllar Mah.BBP %74,0%92,3
İvriz Mah.MHP %48,6%92,7

Altın sandık

Halkapınar’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Seçime katılım

2024 Yerel%90,4 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,5 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,9 / TR %84,1
2019 Yerel%91,5 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Bahçelievler Mah.%86,5
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Bahçelievler Mah.%86,5

Halkapınar seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Halkapınar’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Halkapınar’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %53,4 oyla BBP kazandı. MHP %38,3 ile ikinci oldu.

Halkapınar’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Halkapınar’da 3.418 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 20 sandıkta kullanıldı.

Halkapınar’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %73,0, Kemal Kılıçdaroğlu %21,9 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %75,8 ile önde çıktı.

Halkapınar’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %49,6, CHP %17,4, MHP %17,0, İYİ Parti %6,5, Yeniden Refah %2,0.

Halkapınar’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Halkapınar’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 14,0 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Halkapınar’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Halkapınar’da oyların %23,6’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma BBP lehine 19,7 puan. 1 mahallede birinci parti değişti.

Halkapınar’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Delimahmutlu Mah..

Halkapınar’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Halkapınar’da etkin parti sayısı 2,3; yani iki partili bir yapı var. Birinci BBP ile ikinci MHP arasındaki fark 15,1 puan.

Halkapınar’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Halkapınar’da geçersiz oy oranı %6,38 (Konya: %5,62). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Halkapınar’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Halkapınar’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Halkapınar hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Halkapınar’da AK Parti 2 kez, Saadet 1 kez, MHP 1 kez, BBP 1 kez birinci oldu.

Halkapınar’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Halkapınar’daki 17 mahallenin 14 tanesinde BBP, 3 tanesinde MHP birinci çıktı.

Halkapınar’ın altın sandığı hangisi?

Halkapınar’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Halkapınar, Büyükdoğan Mah., 1005 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 2,54 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 1,55 puan sapmayla verdi.

Halkapınar’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %90,4 oldu (Türkiye: %78,5).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Konya il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.