Hüyük Seçim Sonuçları

2014–2024 · Konya · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Hüyük’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %76,3 oyla AK Parti kazandı. Zafer Partisi %8,8 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 21,5 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Hüyük’te Recep Tayyip Erdoğan %66,7 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%76,3
2024 katılım
%86,2
yerel seçim
Seçmen
12.771
2024
Sandık
48
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Hüyük sonuçları Konya geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıHüyük, Konya · katılım %86,2HüyükKonyaAK Parti%76,29%40,08Zafer Partisi%8,77%3,09Yeniden Refah%5,08%23,43Saadet%4,36%2,85BTP%3,42%0,26BBP%1,01%3,15Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurHüyük, Konya · katılım %89,1HüyükKonyaErdoğan%63,90%68,96Kılıçdaroğlu%31,14%23,90Sinan Oğan%4,52%6,75Muharrem İnce%0,44%0,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurHüyük, Konya · katılım %87,7HüyükKonyaErdoğan%66,70%73,03Kılıçdaroğlu%33,30%26,97Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiHüyük, Konya · katılım %89,1HüyükKonyaAK Parti%43,75%47,75CHP%17,53%13,24MHP%14,53%14,31İYİ Parti%13,66%8,77Yeniden Refah%2,97%5,16Zafer Partisi%2,66%2,99Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Hüyük’ün seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Hüyük’te oyların %42,6’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma AK Parti lehine 6,4 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

5 salıncak mahalle5 mahallede birinci parti değişti22 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Bahçeli Evler Mah.Millet İttifakı → AK Parti66,073,9
Mutlu Mah.Millet İttifakı → AK Parti65,160,0
Cumhuriyet Mah.Millet İttifakı → AK Parti60,766,2
Ulupınar Mah.Millet İttifakı → AK Parti60,474,0
Budak Mah.AK Parti → Zafer Partisi56,26,5

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%44,6
MHP%33,0
CHP%19,0
Katılım %90,2
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%64,7
Muharrem İnce%18,5
Meral Akşener%15,3
Katılım %90,5
2018 MVMilletvekili
AK Parti%52,3
İYİ Parti%16,0
CHP%14,5
Katılım %90,4
2019 YerelYerel
AK Parti%54,8
İYİ Parti%28,7
BBP%14,9
Katılım %89,5
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%63,9
Kemal Kılıçdaroğlu%31,1
Sinan Oğan%4,5
Katılım %89,1
2023 MVMilletvekili
AK Parti%43,8
CHP%17,5
MHP%14,5
Katılım %89,1
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%66,7
Kemal Kılıçdaroğlu%33,3
Katılım %87,7
2024 YerelYerel
AK Parti%76,3
Zafer Partisi%8,8
Yeniden Refah%5,1
Katılım %86,2

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Hüyük’teki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akdağ Mah.AK Parti %79,1%89,4
Bahçeli Evler Mah.AK Parti %80,8%85,1
Başlamış Mah.AK Parti %72,0%76,3
Budak Mah.Zafer Partisi %48,7%88,5
Burunsuz Mah.AK Parti %87,6%84,6
Cumhuriyet Mah.AK Parti %77,9%84,5
Değirmenaltı Mah.AK Parti %83,6%89,8
Görünmez Mah.AK Parti %76,9%73,3
Göçeri Mah.AK Parti %74,6%86,4
Köşk Mah.AK Parti %77,8%89,1
Kıreli Mah.AK Parti %82,8%82,7
Mutlu Mah.AK Parti %70,8%89,9
Pınarbaşı Mah.AK Parti %91,7%85,4
Selki Mah.AK Parti %75,3%88,2
Suludere Mah.AK Parti %61,1%90,0
Tolca Mah.AK Parti %83,9%89,2
Ulupınar Mah.AK Parti %80,2%85,4
Yenice Mah.AK Parti %82,0%97,7
Çamlıca Mah.AK Parti %76,9%86,6
Çavuş Mah.AK Parti %83,5%83,4

Altın sandık

Hüyük’ün 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Hüyük’te en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Burunsuz Mah.%87,6
Tolca Mah.%83,9
İlmen Mah.%83,8
En zayıf
Budak Mah.%42,2
Suludere Mah.%61,1
Mutlu Mah.%70,8
Zafer Partisi
En güçlü
Budak Mah.%48,7
Suludere Mah.%35,4
Mutlu Mah.%9,2
En zayıf
Çavuş Mah.%1,4
Burunsuz Mah.%1,5
Göçeri Mah.%2,7
Yeniden Refah
En güçlü
Çamlıca Mah.%10,5
Göçeri Mah.%10,3
Selki Mah.%9,8
En zayıf
Suludere Mah.%1,4
Tolca Mah.%1,9
Budak Mah.%2,2

Seçime katılım

2024 Yerel%86,2 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%89,1 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%87,7 / TR %84,1
2019 Yerel%89,5 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Suludere Mah.%90,0
İlmen Mah.%89,9
Mutlu Mah.%89,9
Akdağ Mah.%89,4
Tolca Mah.%89,2
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Görünmez Mah.%73,3
İmrenler Mah.%81,7
Kıreli Mah.%82,7
Çavuş Mah.%83,4
Burunsuz Mah.%84,6

Hüyük seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Hüyük’te 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Hüyük’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %76,3 oyla AK Parti kazandı. Zafer Partisi %8,8 ile ikinci oldu.

Hüyük’te kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Hüyük’te 12.771 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 48 sandıkta kullanıldı.

Hüyük’te 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %63,9, Kemal Kılıçdaroğlu %31,1 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %66,7 ile önde çıktı.

Hüyük’te 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %43,8, CHP %17,5, MHP %14,5, İYİ Parti %13,7, Yeniden Refah %3,0.

Hüyük’ün seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Hüyük’ün sonucu Türkiye sonucundan ortalama 8,9 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Hüyük’te oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Hüyük’te oyların %42,6’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 6,4 puan. 5 mahallede birinci parti değişti.

Hüyük’te salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 5 salıncak mahalle var; en oynakları Bahçeli Evler Mah., Mutlu Mah., Cumhuriyet Mah..

Hüyük’te kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Hüyük’te etkin parti sayısı 1,68; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci Zafer Partisi arasındaki fark 67,5 puan.

Hüyük’te yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Hüyük’te katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Hüyük’ün geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Hüyük’te geçersiz oy oranı %7,63 (Konya: %5,62). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Hüyük’te olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Hüyük’te olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Hüyük hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Hüyük’te AK Parti 5 kez birinci oldu.

Hüyük’ün mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Hüyük’teki 23 mahallenin 22 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde Zafer Partisi birinci çıktı.

Hüyük’ün altın sandığı hangisi?

Hüyük’ün 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Hüyük, Selki Mah., 1040 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,87 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 1,06 puan sapmayla verdi.

Hüyük’te AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Burunsuz (%87,6) mahallesinde, en düşük oyu Budak (%42,2) mahallesinde aldı.

Hüyük’te Zafer Partisi en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde Zafer Partisi en yüksek oyu Budak (%48,7) mahallesinde, en düşük oyu Çavuş (%1,4) mahallesinde aldı.

Hüyük’te seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %86,2 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Suludere Mah. (%90,0), en düşük katılım Görünmez Mah. (%73,3).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Konya il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.