Ilgın Seçim Sonuçları

2014–2024 · Konya · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Ilgın’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %35,6 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %23,1 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 23,0 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Ilgın’da Recep Tayyip Erdoğan %70,5 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%35,6
2024 katılım
%84,8
yerel seçim
Seçmen
41.671
2024
Sandık
148
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Ilgın sonuçları Konya geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıIlgın, Konya · katılım %84,8IlgınKonyaAK Parti%35,57%40,08Yeniden Refah%23,06%23,43CHP%20,93%14,72İYİ Parti%9,88%3,39Saadet%7,28%2,85DEVA%1,30%0,50Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurIlgın, Konya · katılım %90,0IlgınKonyaErdoğan%66,15%68,96Kılıçdaroğlu%26,30%23,90Sinan Oğan%6,87%6,75Muharrem İnce%0,68%0,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurIlgın, Konya · katılım %86,2IlgınKonyaErdoğan%70,54%73,03Kılıçdaroğlu%29,46%26,97Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiIlgın, Konya · katılım %90,0IlgınKonyaAK Parti%42,19%47,75MHP%18,09%14,31CHP%15,00%13,24İYİ Parti%11,24%8,77Yeniden Refah%6,00%5,16Zafer Partisi%2,26%2,99Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Ilgın’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Ilgın’da oyların %31,2’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 9,2 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

15 salıncak mahalle5 mahallede birinci parti değişti38 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Harmanyazı Mah.AK Parti (aynı)50,10,0
Geçitköy Mah.AK Parti → Millet İttifakı48,737,0
Gökçeyurt Mah.AK Parti (aynı)47,20,0
Orhaniye Mah.AK Parti → Yeniden Refah46,96,1
Balkı Mah.AK Parti → Millet İttifakı43,543,6
Gedikören Mah.AK Parti → Yeniden Refah39,22,2
Şıhcarullah Mah.AK Parti (aynı)39,20,5
Camiiatik Mah.AK Parti (aynı)32,13,4
Ayvatdede Mah.AK Parti (aynı)32,10,6
Fatih Mah.AK Parti (aynı)32,03,7
Sahip Ata Mah.AK Parti (aynı)32,01,4
Behlülbey Mah.AK Parti (aynı)31,81,5
Esentepe Mah.AK Parti (aynı)31,73,2
Milli Egemenlik Mah.AK Parti (aynı)31,60,2
Fahrettin Altay Mah.AK Parti → Millet İttifakı29,21,0

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%48,4
MHP%42,9
CHP%5,3
Katılım %92,4
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%68,0
Muharrem İnce%15,9
Meral Akşener%14,0
Katılım %88,9
2018 MVMilletvekili
AK Parti%49,1
MHP%21,1
İYİ Parti%13,4
Katılım %89,0
2019 YerelYerel
AK Parti%58,6
İYİ Parti%35,4
Saadet%2,2
Katılım %88,4
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%66,2
Kemal Kılıçdaroğlu%26,3
Sinan Oğan%6,9
Katılım %90,0
2023 MVMilletvekili
AK Parti%42,2
MHP%18,1
CHP%15,0
Katılım %90,0
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%70,5
Kemal Kılıçdaroğlu%29,5
Katılım %86,2
2024 YerelYerel
AK Parti%35,6
Yeniden Refah%23,1
CHP%20,9
Katılım %84,8

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Ilgın’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Argıthanı Mah.AK Parti %36,2%77,2
Avdan Mah.AK Parti %37,3%87,6
Ayvatdede Mah.AK Parti %32,8%82,2
Ağalar Mah.AK Parti %41,9%89,0
Balkı Mah.CHP %67,2%91,9
Barakmuslu Mah.AK Parti %41,9%93,1
Behlülbey Mah.AK Parti %34,1%82,6
Belekler Mah.AK Parti %67,9%96,9
Beykonak Mah.CHP %52,1%95,0
Boğazkent Mah.AK Parti %43,4%78,6
Bulcuk Mah.AK Parti %45,7%95,8
Büyükoba Mah.AK Parti %56,6%90,7
Camiiatik Mah.AK Parti %34,2%80,0
Dereköy Mah.AK Parti %44,2%79,5
Düğer Mah.AK Parti %30,6%84,7
Dığrak Mah.Yeniden Refah %34,6%101,8
Eldeş Mah.AK Parti %51,5%86,2
Esentepe Mah.AK Parti %34,9%86,2
Fahrettin Altay Mah.AK Parti %33,5%83,6
Fatih Mah.AK Parti %34,6%82,2

Altın sandık

Ilgın’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Ilgın’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Karaköy Mah.%57,5
Eldeş Mah.%51,5
Göstere Mah.%47,9
En zayıf
Mahmuthisar Mah.%23,6
Balkı Mah.%24,9
Çiğil Mah.%25,1
Yeniden Refah
En güçlü
Orhaniye Mah.%45,6
Gökçeyurt Mah.%39,5
Harmanyazı Mah.%36,4
En zayıf
Balkı Mah.%4,5
Çiğil Mah.%8,1
Beykonak Mah.%8,1
CHP
En güçlü
Balkı Mah.%67,2
Beykonak Mah.%52,1
Argıthanı Mah.%35,5
En zayıf
Harmanyazı Mah.%3,7
Gökçeyurt Mah.%7,1
Göstere Mah.%8,0

Seçime katılım

2024 Yerel%84,8 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%90,0 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%86,2 / TR %84,1
2019 Yerel%88,4 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Harmanyazı Mah.%96,5
Bulcuk Mah.%95,8
Beykonak Mah.%95,0
Karaköy Mah.%93,7
Mecidiye Mah.%92,0
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Göstere Mah.%75,0
Argıthanı Mah.%77,2
Camiiatik Mah.%80,0
Milli Egemenlik Mah.%80,7
Ayvatdede Mah.%82,2

Ilgın seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Ilgın’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Ilgın’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %35,6 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %23,1 ile ikinci oldu.

Ilgın’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Ilgın’da 41.671 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 148 sandıkta kullanıldı.

Ilgın’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %66,2, Kemal Kılıçdaroğlu %26,3 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %70,5 ile önde çıktı.

Ilgın’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %42,2, MHP %18,1, CHP %15,0, İYİ Parti %11,2, Yeniden Refah %6,0.

Ilgın’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Ilgın’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 11,2 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Ilgın’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Ilgın’da oyların %31,2’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 9,2 puan. 5 mahallede birinci parti değişti.

Ilgın’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 15 salıncak mahalle var; en oynakları Harmanyazı Mah., Geçitköy Mah., Gökçeyurt Mah..

Ilgın’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Ilgın’da etkin parti sayısı 4,19; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci Yeniden Refah arasındaki fark 12,5 puan.

Ilgın’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Ilgın’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Ilgın’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Ilgın’da geçersiz oy oranı %5,98 (Konya: %5,62). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 3 sandık var.

Ilgın’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Ilgın’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Ilgın hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Ilgın’da AK Parti 5 kez birinci oldu.

Ilgın’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Ilgın’daki 56 mahallenin 43 tanesinde AK Parti, 7 tanesinde CHP, 6 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.

Ilgın’ın altın sandığı hangisi?

Ilgın’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Ilgın, Camiiatik Mah., 1038 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,61 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,36 puan sapmayla verdi.

Ilgın’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Karaköy (%57,5) mahallesinde, en düşük oyu Mahmuthisar (%23,6) mahallesinde aldı.

Ilgın’da Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Orhaniye (%45,6) mahallesinde, en düşük oyu Balkı (%4,5) mahallesinde aldı.

Ilgın’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %84,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Harmanyazı Mah. (%96,5), en düşük katılım Göstere Mah. (%75,0).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Konya il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.