Kadınhanı Seçim Sonuçları

2014–2024 · Konya · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Kadınhanı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %39,5 oyla AK Parti kazandı. İYİ Parti %27,1 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 46,1 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Kadınhanı’da Recep Tayyip Erdoğan %83,1 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%39,5
2024 katılım
%88,9
yerel seçim
Seçmen
23.149
2024
Sandık
102
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Kadınhanı sonuçları Konya geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıKadınhanı, Konya · katılım %88,9KadınhanıKonyaAK Parti%39,55%40,08İYİ Parti%27,15%3,39Yeniden Refah%15,49%23,43Gelecek%8,10%0,23Milli Yol%3,99%0,13Saadet%3,65%2,85Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurKadınhanı, Konya · katılım %92,5KadınhanıKonyaErdoğan%80,01%68,96Kılıçdaroğlu%15,00%23,90Sinan Oğan%4,66%6,75Muharrem İnce%0,33%0,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurKadınhanı, Konya · katılım %90,4KadınhanıKonyaErdoğan%83,08%73,03Kılıçdaroğlu%16,92%26,97Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiKadınhanı, Konya · katılım %92,5KadınhanıKonyaAK Parti%50,98%47,75MHP%23,32%14,31CHP%8,46%13,24İYİ Parti%6,28%8,77Yeniden Refah%3,45%5,16BBP%2,80%2,04Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Kadınhanı’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Kadınhanı’da oyların %51,1’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 33,8 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

12 salıncak mahalle9 mahallede birinci parti değişti30 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Meydanlı Mah.AK Parti → Gelecek72,620,8
Kolukısa Mescit Mah.AK Parti → Yeniden Refah67,317,6
Kolukısa Beratlı Mah.AK Parti → Yeniden Refah67,224,4
Pusat Mah.AK Parti → Millet İttifakı66,736,9
Hacımehmetli Mah.AK Parti → Yeniden Refah66,51,9
Osmancık Mah.AK Parti → Gelecek65,113,8
Konurören Mah.AK Parti → Millet İttifakı64,92,1
Örnek Mah.AK Parti → Yeniden Refah60,55,9
Zafer Mah.AK Parti (aynı)57,50,0
Kayabaşı Mah.AK Parti (aynı)53,00,3
Saçıkara Mah.Millet İttifakı (aynı)40,21,4
Atlantı Mah.AK Parti → Millet İttifakı40,111,6

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%61,2
MHP%28,3
Saadet%5,7
Katılım %94,0
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%81,7
Muharrem İnce%9,5
Meral Akşener%6,8
Katılım %91,3
2018 MVMilletvekili
AK Parti%62,0
MHP%21,0
CHP%6,9
Katılım %91,3
2019 YerelYerel
AK Parti%85,6
CHP%5,7
BTP%5,3
Katılım %92,5
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%80,0
Kemal Kılıçdaroğlu%15,0
Sinan Oğan%4,7
Katılım %92,5
2023 MVMilletvekili
AK Parti%51,0
MHP%23,3
CHP%8,5
Katılım %92,5
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%83,1
Kemal Kılıçdaroğlu%16,9
Katılım %90,4
2024 YerelYerel
AK Parti%39,6
İYİ Parti%27,2
Yeniden Refah%15,5
Katılım %88,9

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Kadınhanı’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Afşarlı Mah.AK Parti %48,0%96,3
Alabağ Mah.AK Parti %42,1%86,4
Atlantı Mah.İYİ Parti %43,9%82,8
Bakırpınar Mah.AK Parti %34,1%97,8
Bayramlı Mah.AK Parti %69,7%103,1
Başkuyu Mah.AK Parti %40,7%86,0
Beykavağı Mah.AK Parti %45,9%96,6
Bulgurpınarı Mah.AK Parti %47,7%81,8
Demiroluk Mah.AK Parti %45,3%95,4
Doğanlar Mah.AK Parti %42,8%86,7
Güngören Mah.AK Parti %42,4%87,2
Hacımehmetli Mah.Yeniden Refah %35,7%79,0
Hacıoflazlar Mah.AK Parti %33,1%97,6
Hacıpirli Mah.AK Parti %43,8%95,2
Kabacalı Mah.AK Parti %61,1%105,9
Kamışlıözü Mah.AK Parti %39,2%92,8
Karahisarlı Mah.AK Parti %53,0%99,0
Karakaya Mah.AK Parti %44,5%87,3
Karakurtlu Mah.AK Parti %59,8%98,3
Karasevinç Mah.İYİ Parti %37,6%88,3

Altın sandık

Kadınhanı’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Kadınhanı’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Kökez Mah.%62,7
Turgutlu Mah.%55,3
Sarıkaya Mah.%48,5
En zayıf
Pusat Mah.%22,8
Saçıkara Mah.%25,1
Kolukısa Beratlı Mah.%29,2
İYİ Parti
En güçlü
Pusat Mah.%59,7
Atlantı Mah.%43,9
Kayabaşı Mah.%38,2
En zayıf
Osmancık Mah.%6,5
Yeni Mah.%6,9
Zafer Mah.%10,6
Yeniden Refah
En güçlü
Kolukısa Beratlı Mah.%53,6
Kolukısa Mescit Mah.%48,1
Örnek Mah.%35,4
En zayıf
Tepebaşı Mah.%5,9
Doğanlar Mah.%6,2
Ünveren Mah.%6,2

Seçime katılım

2024 Yerel%88,9 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%92,5 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%90,4 / TR %84,1
2019 Yerel%92,5 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Kökez Mah.%97,1
Söğütözü Mah.%96,2
Yağlıca Mah.%95,3
Yeni Mah.%95,1
Zafer Mah.%95,0
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Sarıkaya Mah.%71,3
Örnek Mah.%80,4
Atlantı Mah.%82,8
Tepebaşı Mah.%82,9
Ünveren Mah.%85,3

Kadınhanı seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Kadınhanı’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Kadınhanı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %39,5 oyla AK Parti kazandı. İYİ Parti %27,1 ile ikinci oldu.

Kadınhanı’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Kadınhanı’da 23.149 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 102 sandıkta kullanıldı.

Kadınhanı’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %80,0, Kemal Kılıçdaroğlu %15,0 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %83,1 ile önde çıktı.

Kadınhanı’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %51,0, MHP %23,3, CHP %8,5, İYİ Parti %6,3, Yeniden Refah %3,5.

Kadınhanı’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Kadınhanı’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 18,7 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Kadınhanı’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Kadınhanı’da oyların %51,1’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 33,8 puan. 9 mahallede birinci parti değişti.

Kadınhanı’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 12 salıncak mahalle var; en oynakları Meydanlı Mah., Kolukısa Mescit Mah., Kolukısa Beratlı Mah..

Kadınhanı’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Kadınhanı’da etkin parti sayısı 3,79; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci İYİ Parti arasındaki fark 12,4 puan.

Kadınhanı’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda İYİ Parti oyu ortalama 8,6 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Kadınhanı’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Kadınhanı’da geçersiz oy oranı %5,5 (Konya: %5,62). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Kadınhanı’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Kadınhanı’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Kadınhanı hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Kadınhanı’da AK Parti 5 kez birinci oldu.

Kadınhanı’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Kadınhanı’daki 53 mahallenin 40 tanesinde AK Parti, 7 tanesinde İYİ Parti, 4 tanesinde Yeniden Refah, 2 tanesinde Gelecek birinci çıktı.

Kadınhanı’nın altın sandığı hangisi?

Kadınhanı’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Kadınhanı, Söğütözü Mah., 1081 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 2,89 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 1,47 puan sapmayla verdi.

Kadınhanı’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Kökez (%62,7) mahallesinde, en düşük oyu Pusat (%22,8) mahallesinde aldı.

Kadınhanı’da İYİ Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde İYİ Parti en yüksek oyu Pusat (%59,6) mahallesinde, en düşük oyu Osmancık (%6,5) mahallesinde aldı.

Kadınhanı’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %88,9 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Kökez Mah. (%97,1), en düşük katılım Sarıkaya Mah. (%71,2).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Konya il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.