Karapınar Seçim Sonuçları

2014–2024 · Konya · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Karapınar’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %44,0 oyla AK Parti kazandı. CHP %42,8 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 12,3 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Karapınar’da Recep Tayyip Erdoğan %70,9 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%44,0
2024 katılım
%87,2
yerel seçim
Seçmen
36.689
2024
Sandık
128
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Karapınar sonuçları Konya geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıKarapınar, Konya · katılım %87,2KarapınarKonyaAK Parti%44,00%40,08CHP%42,76%14,72Yeniden Refah%8,90%23,43İYİ Parti%1,46%3,39Saadet%0,84%2,85Zafer Partisi%0,71%3,09Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurKarapınar, Konya · katılım %90,1KarapınarKonyaErdoğan%66,74%68,96Kılıçdaroğlu%26,16%23,90Sinan Oğan%6,38%6,75Muharrem İnce%0,72%0,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurKarapınar, Konya · katılım %85,8KarapınarKonyaErdoğan%70,86%73,03Kılıçdaroğlu%29,14%26,97Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiKarapınar, Konya · katılım %90,1KarapınarKonyaAK Parti%46,81%47,75CHP%22,56%13,24MHP%13,64%14,31İYİ Parti%5,53%8,77Yeniden Refah%3,47%5,16Zafer Partisi%2,70%2,99Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Karapınar’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Karapınar’da oyların %12,9’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 6,4 puan.

6 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti33 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Kayacık Mah.AK Parti (aynı)37,23,0
Akçayazı Mah.AK Parti (aynı)36,81,0
Kesmez Mah.AK Parti → CHP33,015,5
İslik Mah.AK Parti → CHP26,115,8
Hotamış Mah.AK Parti → CHP25,00,3
Gazi Osman Paşa Mah.AK Parti → CHP19,913,5

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%44,4
MHP%28,4
CHP%24,2
Katılım %93,7
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%70,9
Muharrem İnce%19,4
Meral Akşener%8,1
Katılım %89,1
2018 MVMilletvekili
AK Parti%53,8
MHP%17,8
CHP%15,7
Katılım %89,1
2019 YerelYerel
AK Parti%56,3
CHP%42,2
Saadet%1,3
Katılım %90,5
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%66,7
Kemal Kılıçdaroğlu%26,2
Sinan Oğan%6,4
Katılım %90,1
2023 MVMilletvekili
AK Parti%46,8
CHP%22,6
MHP%13,6
Katılım %90,1
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%70,9
Kemal Kılıçdaroğlu%29,1
Katılım %85,8
2024 YerelYerel
AK Parti%44,0
CHP%42,8
Yeniden Refah%8,9
Katılım %87,2

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Karapınar’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Adalet Mah.AK Parti %46,4%85,6
Akçayazı Mah.AK Parti %40,5%86,2
Akören Mah.AK Parti %52,3%89,2
Alaaddin Mah.CHP %48,1%84,4
Apak Mah.CHP %49,6%88,0
Cumhuriyet Mah.CHP %45,3%83,6
Fatih Mah.CHP %48,2%90,0
Fevzi Paşa Mah.AK Parti %50,0%83,2
Gazi Osman Paşa Mah.CHP %49,7%86,0
Hacı Ömerli Mah.CHP %45,7%88,5
Hacı İsa Mah.AK Parti %45,6%88,1
Hankapı Mah.CHP %57,1%83,6
Hasanoba Mah.AK Parti %36,4%101,2
Hotamış Mah.CHP %43,1%88,2
Kale Mah.CHP %54,0%87,1
Karakışla Mah.CHP %42,0%73,0
Kayacık Mah.AK Parti %32,6%96,0
Kayalı Mah.CHP %47,0%91,5
Kazanhüyüğü Mah.AK Parti %49,2%93,6
Kesmez Mah.CHP %48,0%82,2

Altın sandık

Karapınar’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Karapınar’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Çetmi Mah.%61,1
Akören Mah.%52,3
Yeşilyurt Mah.%51,1
En zayıf
İslik Mah.%31,1
Kesmez Mah.%32,5
Hankapı Mah.%34,1
CHP
En güçlü
Hankapı Mah.%57,1
Kale Mah.%54,0
Gazi Osman Paşa Mah.%49,7
En zayıf
Ortaoba Mah.%21,0
Çetmi Mah.%26,4
Sazlıpınar Mah.%32,5
Yeniden Refah
En güçlü
Ortaoba Mah.%28,1
İslik Mah.%17,7
Akçayazı Mah.%15,5
En zayıf
Yeni Mah.%4,6
Yeşilyurt Mah.%5,3
Hankapı Mah.%5,7

Seçime katılım

2024 Yerel%87,2 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%90,1 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%85,8 / TR %84,1
2019 Yerel%90,5 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Ortaoba Mah.%95,0
Sazlıpınar Mah.%93,7
Kayalı Mah.%91,5
İslik Mah.%91,4
Yeni Mah.%91,1
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Kesmez Mah.%82,2
Fevzi Paşa Mah.%83,2
Cumhuriyet Mah.%83,6
Hankapı Mah.%83,6
Alaaddin Mah.%84,4

Karapınar seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Karapınar’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Karapınar’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %44,0 oyla AK Parti kazandı. CHP %42,8 ile ikinci oldu.

Karapınar’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Karapınar’da 36.689 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 128 sandıkta kullanıldı.

Karapınar’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %66,7, Kemal Kılıçdaroğlu %26,2 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %70,9 ile önde çıktı.

Karapınar’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %46,8, CHP %22,6, MHP %13,6, İYİ Parti %5,5, Yeniden Refah %3,5.

Karapınar’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Karapınar’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 10,8 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Karapınar’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Karapınar’da oyların %12,9’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 6,4 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Karapınar’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 6 salıncak mahalle var; en oynakları Kayacık Mah., Akçayazı Mah., Kesmez Mah..

Karapınar’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Karapınar’da etkin parti sayısı 2,6; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 1,2 puan.

Karapınar’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Karapınar’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Karapınar’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Karapınar’da geçersiz oy oranı %4,32 (Konya: %5,62). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Karapınar’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Karapınar’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Karapınar hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Karapınar’da AK Parti 5 kez birinci oldu.

Karapınar’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Karapınar’daki 42 mahallenin 22 tanesinde AK Parti, 20 tanesinde CHP birinci çıktı.

Karapınar’ın altın sandığı hangisi?

Karapınar’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Karapınar, Adalet Mah., 1006 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,6 puan saptı.

Karapınar’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Çetmi (%61,0) mahallesinde, en düşük oyu İslik (%31,1) mahallesinde aldı.

Karapınar’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Hankapı (%57,1) mahallesinde, en düşük oyu Ortaoba (%21,0) mahallesinde aldı.

Karapınar’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %87,2 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Ortaoba Mah. (%95,0), en düşük katılım Kesmez Mah. (%82,2).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Konya il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.