Kulu Seçim Sonuçları
2014–2024 · Konya · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Kulu’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %45,4 oyla AK Parti kazandı. DEM Parti %26,1 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 13,1 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Kulu’da Recep Tayyip Erdoğan %66,1 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Kulu sonuçları Konya geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Kulu’nun seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Kulu’da oyların %47,3’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma DEM Parti lehine 19,6 puan.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Altılar Mah. | CHP → DEM Parti | 90,5 | 80,0 |
| Tavlıören Mah. | CHP → DEM Parti | 82,1 | 58,5 |
| Bahadırlı Mah. | CHP → DEM Parti | 77,4 | 45,7 |
| Karacadağ Mah. | CHP → DEM Parti | 64,8 | 34,2 |
| Yazıçayır Mah. | CHP → DEM Parti | 64,5 | 25,3 |
| Şerefli Mah. | CHP → DEM Parti | 62,6 | 16,5 |
| Karapınar Mah. | AK Parti → DEM Parti | 61,5 | 4,9 |
| Kırkpınar Mah. | CHP → DEM Parti | 60,1 | 19,7 |
| Zincirlikuyu Mah. | CHP → DEM Parti | 55,8 | 12,0 |
| Kozanlı Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 54,8 | 10,5 |
| Celep Mah. | AK Parti → DEM Parti | 54,2 | 6,2 |
| Yeşilyurt Mah. | AK Parti → DEM Parti | 51,3 | 0,3 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Kulu’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Acıkuyu Mah. | AK Parti %50,0 | %60,5 |
| Alparslan Mah. | AK Parti %47,8 | %67,3 |
| Altılar Mah. | DEM Parti %87,1 | %67,0 |
| Arşıncı Mah. | AK Parti %62,9 | %60,8 |
| Bahadırlı Mah. | DEM Parti %64,3 | %88,4 |
| Beşkardeş Mah. | AK Parti %54,8 | %60,6 |
| Bozan Mah. | AK Parti %80,2 | %56,2 |
| Burunağıl Mah. | DEM Parti %63,2 | %64,0 |
| Camikebir Mah. | AK Parti %42,3 | %62,8 |
| Canımana Mah. | AK Parti %49,2 | %84,5 |
| Celep Mah. | DEM Parti %46,1 | %21,0 |
| Cumhuriyet Mah. | AK Parti %43,5 | %69,5 |
| Değirmenözü Mah. | AK Parti %57,6 | %82,9 |
| Dinek Mah. | AK Parti %61,1 | %80,5 |
| Dipdede Mah. | AK Parti %37,5 | %85,1 |
| Doğutepe Mah. | AK Parti %48,9 | %65,8 |
| Fatih Sultan Mehmet Mah. | AK Parti %43,1 | %66,3 |
| Fevziye Mah. | AK Parti %60,5 | %94,3 |
| Gökler Mah. | AK Parti %79,3 | %89,5 |
| Güzelyayla Mah. | DEM Parti %61,3 | %50,9 |
Altın sandık
Kulu’nun 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Kulu’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Kulu seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Kulu’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Kulu’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %45,4 oyla AK Parti kazandı. DEM Parti %26,1 ile ikinci oldu.
Kulu’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Kulu’da 38.029 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 132 sandıkta kullanıldı.
Kulu’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %63,6, Kemal Kılıçdaroğlu %33,5 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %66,1 ile önde çıktı.
Kulu’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %44,5, Yeşil Sol Parti %20,8, MHP %12,5, CHP %10,7, İYİ Parti %3,4.
Kulu’nun seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Kulu’nun sonucu Türkiye sonucundan ortalama 9,9 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Kulu’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Kulu’da oyların %47,3’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma DEM Parti lehine 19,6 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.
Kulu’da salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 12 salıncak mahalle var; en oynakları Altılar Mah., Tavlıören Mah., Bahadırlı Mah..
Kulu’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Kulu’da etkin parti sayısı 3,25; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci DEM Parti arasındaki fark 19,3 puan.
Kulu’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda DEM Parti oyu ortalama 4,3 puan daha düşük; Yeniden Refah oyu ortalama 4,7 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.
Kulu’nun geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Kulu’da geçersiz oy oranı %7,24 (Konya: %5,62). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 3 sandık var.
Kulu’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Kulu’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Kulu hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Kulu’da AK Parti 5 kez birinci oldu.
Kulu’nun mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Kulu’daki 46 mahallenin 31 tanesinde AK Parti, 14 tanesinde DEM Parti, 1 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.
Kulu’nun altın sandığı hangisi?
Kulu’nun 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Kulu, Fatih Sultan Mehmet Mah., 1045 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,67 puan saptı.
Kulu’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Bozan (%80,2) mahallesinde, en düşük oyu Altılar (%7,1) mahallesinde aldı.
Kulu’da DEM Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde DEM Parti en yüksek oyu Altılar (%87,1) mahallesinde, en düşük oyu Kozanlı (%0,7) mahallesinde aldı.
Kulu’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %63,4 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Dipdede Mah. (%85,1), en düşük katılım Celep Mah. (%21,0).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.