Meram Seçim Sonuçları

2014–2024 · Konya · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Meram’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,5 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %26,7 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 21,0 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Meram’da Recep Tayyip Erdoğan %78,9 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%50,5
2024 katılım
%73,4
yerel seçim
Seçmen
242.129
2024
Sandık
729
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Meram sonuçları Konya geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıMeram, Konya · katılım %73,4MeramKonyaAK Parti%50,47%40,08Yeniden Refah%26,70%23,43CHP%8,06%14,72Zafer Partisi%4,28%3,09Saadet%3,16%2,85BBP%3,06%3,15Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurMeram, Konya · katılım %91,0MeramKonyaErdoğan%75,20%68,96Kılıçdaroğlu%18,32%23,90Sinan Oğan%6,20%6,75Muharrem İnce%0,28%0,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurMeram, Konya · katılım %88,3MeramKonyaErdoğan%78,94%73,03Kılıçdaroğlu%21,06%26,97Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiMeram, Konya · katılım %91,0MeramKonyaAK Parti%54,24%47,75MHP%13,03%14,31CHP%10,30%13,24İYİ Parti%7,50%8,77Yeniden Refah%6,03%5,16Zafer Partisi%3,01%2,99Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Meram’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Meram’da oyların %36,6’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 23,8 puan.

1 salıncak mahalle0 mahallede birinci parti değişti56 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Ali Ulvi Kurucu Mah.AK Parti (aynı)46,42,5

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%70,7
MHP%16,2
Saadet%8,0
Katılım %91,2
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%80,9
Muharrem İnce%10,4
Meral Akşener%6,0
Katılım %91,4
2018 MVMilletvekili
AK Parti%66,9
MHP%13,7
İYİ Parti%7,1
Katılım %91,4
2019 YerelYerel
AK Parti%71,4
İYİ Parti%11,4
BBP%8,7
Katılım %84,2
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%75,2
Kemal Kılıçdaroğlu%18,3
Sinan Oğan%6,2
Katılım %91,0
2023 MVMilletvekili
AK Parti%54,2
MHP%13,0
CHP%10,3
Katılım %91,0
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%78,9
Kemal Kılıçdaroğlu%21,1
Katılım %88,3
2024 YerelYerel
AK Parti%50,5
Yeniden Refah%26,7
CHP%8,1
Katılım %73,4

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Meram’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Alakova Mah.AK Parti %45,1%73,0
Alavardı Mah.AK Parti %46,7%70,0
Ali Ulvi Kurucu Mah.AK Parti %33,7%84,3
Alpaslan Mah.AK Parti %50,9%71,4
Ateşbaz Veli Mah.AK Parti %49,4%72,0
Ayanbey Mah.AK Parti %50,2%72,1
Aydoğdu Mah.AK Parti %46,6%71,8
Aymanas Mah.AK Parti %51,3%73,8
Aşkan Mah.AK Parti %44,4%68,7
Bahçeşehir Mah.AK Parti %49,6%76,4
Bayat Mah.AK Parti %66,9%95,1
Boruktolu Mah.AK Parti %54,0%90,0
Botsa Mah.AK Parti %57,0%89,0
Boyalı Mah.Yeniden Refah %52,9%100,0
Dere Mah.AK Parti %65,5%80,3
Durunday Mah.AK Parti %54,2%73,0
Erenkaya Mah.AK Parti %54,0%91,7
Evliyatekke Mah.AK Parti %51,5%89,5
Gödene Mah.AK Parti %51,4%71,4
Hadimi Mah.AK Parti %53,5%74,0

Altın sandık

Meram’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Meram’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Karadiğin Mah.%76,2
Yeşildere Mah.%76,0
Yeşiltekke Mah.%74,1
En zayıf
Konevi Mah.%32,6
Ali Ulvi Kurucu Mah.%33,7
Havzan Mah.%42,7
Yeniden Refah
En güçlü
Botsa Mah.%39,5
Karadiğinderesi Mah.%39,1
Alakova Mah.%38,9
En zayıf
Yeşiltekke Mah.%14,0
Yeşildere Mah.%18,3
Havzan Mah.%19,5
CHP
En güçlü
Ali Ulvi Kurucu Mah.%31,2
Konevi Mah.%26,4
Havzan Mah.%17,5
En zayıf
Sefaköy Mah.%0,4
Botsa Mah.%0,8
Karadiğinderesi Mah.%1,0

Seçime katılım

2024 Yerel%73,4 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,0 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,3 / TR %84,1
2019 Yerel%84,2 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Karadiğin Mah.%98,2
Karadiğinderesi Mah.%98,2
Yeşiltekke Mah.%96,9
Yeşildere Mah.%95,6
Kavak Mah.%93,9
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Köyceğiz Mah.%63,0
Merkez-sahibata Mah.%63,1
Pirebi Mah.%66,2
Aşkan Mah.%68,7
Konevi Mah.%68,7

Meram seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Meram’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Meram’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,5 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %26,7 ile ikinci oldu.

Meram’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Meram’da 242.129 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 729 sandıkta kullanıldı.

Meram’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %75,2, Kemal Kılıçdaroğlu %18,3 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %78,9 ile önde çıktı.

Meram’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %54,2, MHP %13,0, CHP %10,3, İYİ Parti %7,5, Yeniden Refah %6,0.

Meram’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Meram’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 16,2 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Meram’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Meram’da oyların %36,6’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 23,8 puan.

Meram’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Ali Ulvi Kurucu Mah..

Meram’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Meram’da etkin parti sayısı 2,97; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci Yeniden Refah arasındaki fark 23,8 puan.

Meram’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda AK Parti oyu ortalama 3,8 puan daha yüksek; CHP oyu ortalama 3,6 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Meram’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Meram’da geçersiz oy oranı %5,51 (Konya: %5,62). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 12 sandık var.

Meram’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Meram’da en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 7 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Meram hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Meram’da AK Parti 5 kez birinci oldu.

Meram’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Meram’daki 69 mahallenin 68 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.

Meram’ın altın sandığı hangisi?

Meram’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Meram, Uluırmak Mah., 1250 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,64 puan saptı.

Meram’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Karadiğin (%76,2) mahallesinde, en düşük oyu Konevi (%32,6) mahallesinde aldı.

Meram’da Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Botsa (%39,5) mahallesinde, en düşük oyu Yeşiltekke (%14,0) mahallesinde aldı.

Meram’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %73,4 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Karadiğin Mah. (%98,2), en düşük katılım Köyceğiz Mah. (%63,0).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Konya il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.