Selçuklu Seçim Sonuçları

2014–2024 · Konya · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Selçuklu’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %45,4 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %26,8 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 22,2 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Selçuklu’da Recep Tayyip Erdoğan %71,3 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%45,4
2024 katılım
%70,2
yerel seçim
Seçmen
480.343
2024
Sandık
1.419
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Selçuklu sonuçları Konya geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıSelçuklu, Konya · katılım %70,2SelçukluKonyaAK Parti%45,39%40,08Yeniden Refah%26,81%23,43CHP%9,87%14,72Zafer Partisi%5,74%3,09Saadet%3,47%2,85İYİ Parti%2,62%3,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurSelçuklu, Konya · katılım %90,2SelçukluKonyaErdoğan%66,87%68,96Kılıçdaroğlu%24,59%23,90Sinan Oğan%8,21%6,75Muharrem İnce%0,32%0,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurSelçuklu, Konya · katılım %86,8SelçukluKonyaErdoğan%71,33%73,03Kılıçdaroğlu%28,67%26,97Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiSelçuklu, Konya · katılım %90,2SelçukluKonyaAK Parti%46,34%47,75MHP%13,96%14,31CHP%13,04%13,24İYİ Parti%9,57%8,77Yeniden Refah%5,53%5,16Zafer Partisi%3,93%2,99Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Selçuklu’nun seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Selçuklu’da oyların %38,6’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 24,5 puan.

2 salıncak mahalle2 mahallede birinci parti değişti56 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Tepekent Mah.AK Parti → Yeniden Refah57,215,7
Başarakavak Mah.AK Parti → Yeniden Refah51,58,7

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%67,2
MHP%18,8
Saadet%6,0
Katılım %89,8
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%74,4
Muharrem İnce%13,9
Meral Akşener%7,8
Katılım %89,8
2018 MVMilletvekili
AK Parti%58,8
MHP%15,8
İYİ Parti%9,1
Katılım %89,8
2019 YerelYerel
AK Parti%67,6
İYİ Parti%15,1
CHP%5,9
Katılım %80,8
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%66,9
Kemal Kılıçdaroğlu%24,6
Sinan Oğan%8,2
Katılım %90,2
2023 MVMilletvekili
AK Parti%46,3
MHP%14,0
CHP%13,0
Katılım %90,2
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%71,3
Kemal Kılıçdaroğlu%28,7
Katılım %86,8
2024 YerelYerel
AK Parti%45,4
Yeniden Refah%26,8
CHP%9,9
Katılım %70,2

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Selçuklu’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akademi Mah.AK Parti %50,5%62,9
Akpınar Mah.AK Parti %64,0%91,2
Akıncılar Mah.AK Parti %45,9%70,9
Akşemsettin Mah.AK Parti %48,8%74,4
Ardıçlı Mah.AK Parti %50,7%96,4
Aydınlıkevler Mah.AK Parti %48,2%68,1
Aşağıpınarbaşı Mah.AK Parti %55,5%91,0
Bağrıkurt Mah.AK Parti %54,7%98,4
Başarakavak Mah.Yeniden Refah %46,1%88,5
Bedir Mah.AK Parti %46,4%67,8
Beyhekim Mah.AK Parti %40,8%65,7
Bilecik Mah.AK Parti %55,2%96,1
Binkonutlar Mah.AK Parti %43,7%73,4
Biçer Mah.AK Parti %80,0%80,3
Bosna Hersek Mah.AK Parti %43,5%66,8
Buhara Mah.AK Parti %47,1%69,7
Büyükkayacık Mah.AK Parti %65,5%77,6
Cumhuriyet Mah.AK Parti %47,8%73,5
Dağdere Mah.AK Parti %70,1%89,6
Dokuz Mah.AK Parti %54,0%63,6

Altın sandık

Selçuklu’nun 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Selçuklu’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Sulutas Mah.%70,9
Eğribayat Mah.%65,6
Büyükkayacık Mah.%65,5
En zayıf
Tepekent Mah.%36,4
Başarakavak Mah.%37,3
İhsaniye Mah.%37,5
Yeniden Refah
En güçlü
Tepekent Mah.%52,2
Başarakavak Mah.%46,1
Sızma Mah.%37,7
En zayıf
Sulutas Mah.%17,5
Nişantaş Mah.%20,4
İhsaniye Mah.%21,0
CHP
En güçlü
İhsaniye Mah.%21,1
Nişantaş Mah.%19,5
Feritpaşa Mah.%17,3
En zayıf
Eğribayat Mah.%1,3
Yukarıpınarbaşı Mah.%1,3
Sızma Mah.%2,1

Seçime katılım

2024 Yerel%70,2 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%90,2 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%86,8 / TR %84,1
2019 Yerel%80,8 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Bilecik Mah.%96,1
Eğribayat Mah.%95,9
Tatköy Mah.%92,5
Yukarıpınarbaşı Mah.%92,3
Sızma Mah.%92,2
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Horozluhan Mah.%60,5
İhsaniye Mah.%60,9
Akademi Mah.%62,9
Mehmet Akif Mah.%64,7
Ferhuniye Mah.%64,8

Selçuklu seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Selçuklu’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Selçuklu’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %45,4 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %26,8 ile ikinci oldu.

Selçuklu’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Selçuklu’da 480.343 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 1.419 sandıkta kullanıldı.

Selçuklu’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %66,9, Kemal Kılıçdaroğlu %24,6 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %71,3 ile önde çıktı.

Selçuklu’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %46,3, MHP %14,0, CHP %13,0, İYİ Parti %9,6, Yeniden Refah %5,5.

Selçuklu’nun seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Selçuklu’nun sonucu Türkiye sonucundan ortalama 11,8 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Selçuklu’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Selçuklu’da oyların %38,6’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 24,5 puan. 2 mahallede birinci parti değişti.

Selçuklu’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 2 salıncak mahalle var; en oynakları Tepekent Mah., Başarakavak Mah..

Selçuklu’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Selçuklu’da etkin parti sayısı 3,41; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci Yeniden Refah arasındaki fark 18,6 puan.

Selçuklu’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Selçuklu’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Selçuklu’nun geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Selçuklu’da geçersiz oy oranı %4,6 (Konya: %5,62). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 17 sandık var.

Selçuklu’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Selçuklu’da en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 2 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Selçuklu hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Selçuklu’da AK Parti 5 kez birinci oldu.

Selçuklu’nun mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Selçuklu’daki 72 mahallenin 70 tanesinde AK Parti, 2 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.

Selçuklu’nun altın sandığı hangisi?

Selçuklu’nun 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Selçuklu, Binkonutlar Mah., 2058 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,59 puan saptı.

Selçuklu’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Sulutas (%70,9) mahallesinde, en düşük oyu Tepekent (%36,4) mahallesinde aldı.

Selçuklu’da Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Tepekent (%52,2) mahallesinde, en düşük oyu Sulutas (%17,5) mahallesinde aldı.

Selçuklu’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %70,2 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Bilecik Mah. (%96,1), en düşük katılım Horozluhan Mah. (%60,5).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Konya il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.