Yunak Seçim Sonuçları

2014–2024 · Konya · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Yunak’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %38,0 oyla AK Parti kazandı. BBP %33,4 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 11,1 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Yunak’ta Recep Tayyip Erdoğan %75,3 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%38,0
2024 katılım
%79,1
yerel seçim
Seçmen
16.500
2024
Sandık
72
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Yunak sonuçları Konya geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıYunak, Konya · katılım %79,1YunakKonyaAK Parti%38,05%40,08BBP%33,36%3,15Yeniden Refah%14,75%23,43CHP%8,32%14,72Milli Yol%2,19%0,13DEM Parti%0,78%1,67Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurYunak, Konya · katılım %80,0YunakKonyaErdoğan%71,19%68,96Kılıçdaroğlu%23,49%23,90Sinan Oğan%4,84%6,75Muharrem İnce%0,49%0,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurYunak, Konya · katılım %76,7YunakKonyaErdoğan%75,26%73,03Kılıçdaroğlu%24,74%26,97Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiYunak, Konya · katılım %80,1YunakKonyaAK Parti%49,58%47,75MHP%12,70%14,31CHP%10,89%13,24İYİ Parti%9,63%8,77Yeniden Refah%4,82%5,16Yeşil Sol Parti%4,54%2,56Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Yunak’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Yunak’ta oyların %19,3’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma BBP lehine 3,4 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

9 salıncak mahalle8 mahallede birinci parti değişti20 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Kuzören Mah.AK Parti → BBP45,242,8
Sülüklü Mah.AK Parti → Yeniden Refah42,03,1
Böğrüdelik Mah.BBP → AK Parti30,51,6
Saray Mah.AK Parti → BBP27,51,7
Fatih Mah.BBP → AK Parti26,79,0
Yeni Mah.BBP → AK Parti25,74,6
Turgut Mah.AK Parti → BBP24,25,9
Yavaşlı Mah.AK Parti → BBP23,50,5
Harunlar Mah.AK Parti (aynı)18,60,0

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%47,1
DP%26,6
MHP%24,7
Katılım %85,8
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%76,4
Muharrem İnce%11,9
Meral Akşener%8,5
Katılım %81,1
2018 MVMilletvekili
AK Parti%63,3
MHP%13,4
İYİ Parti%8,1
Katılım %81,1
2019 YerelYerel
AK Parti%49,1
BBP%37,6
İYİ Parti%11,0
Katılım %85,8
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%71,2
Kemal Kılıçdaroğlu%23,5
Sinan Oğan%4,8
Katılım %80,0
2023 MVMilletvekili
AK Parti%49,6
MHP%12,7
CHP%10,9
Katılım %80,1
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%75,3
Kemal Kılıçdaroğlu%24,7
Katılım %76,7
2024 YerelYerel
AK Parti%38,1
BBP%33,4
Yeniden Refah%14,8
Katılım %79,1

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Yunak’taki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Altınöz Mah.AK Parti %49,3%44,8
Ayrıtepe Mah.BBP %35,7%95,4
Beşışıklı Mah.BBP %61,9%56,0
Böğrüdelik Mah.AK Parti %36,8%91,8
Cebrail Mah.AK Parti %63,8%95,2
Esentepe Mah.AK Parti %39,7%92,8
Eğrikuyu Mah.BBP %43,9%65,6
Eşme Mah.BBP %39,3%78,6
Fatih Mah.AK Parti %39,1%73,9
Hacıfakılı Mah.AK Parti %43,3%88,8
Hacıömeroğlu Mah.AK Parti %39,6%81,2
Harunlar Mah.AK Parti %38,8%84,6
Hatırlı Mah.CHP %35,8%55,9
Hursunlu Mah.AK Parti %47,4%86,4
Karataş Mah.AK Parti %44,0%80,0
Karayayla Mah.AK Parti %57,0%93,4
Kargalı Mah.AK Parti %44,2%88,7
Koçyazı Mah.AK Parti %50,3%83,1
Kurtuşağı Mah.AK Parti %72,0%79,0
Kuyubaşı Mah.AK Parti %57,5%84,0

Altın sandık

Yunak’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Yunak’ta en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Odabaşı Mah.%74,5
Koçyazı Mah.%50,3
Hursunlu Mah.%47,4
En zayıf
Kuzören Mah.%20,2
Kıllar Mah.%28,0
Selçuk Mah.%28,2
BBP
En güçlü
Kuzören Mah.%63,0
Kıllar Mah.%42,0
Turgut Mah.%41,6
En zayıf
Hacıömeroğlu Mah.%4,6
Odabaşı Mah.%13,9
Sülüklü Mah.%21,5
Yeniden Refah
En güçlü
Sülüklü Mah.%34,9
Yeni Mah.%21,2
Fatih Mah.%18,7
En zayıf
Koçyazı Mah.%5,7
Odabaşı Mah.%6,3
Turgut Mah.%9,0

Seçime katılım

2024 Yerel%79,1 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%80,0 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%76,7 / TR %84,1
2019 Yerel%85,8 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Turgut Mah.%94,0
Kuzören Mah.%92,4
Kıllar Mah.%91,8
Odabaşı Mah.%88,2
Hursunlu Mah.%86,4
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Piribeyli Mah.%47,5
Sülüklü Mah.%68,2
Fatih Mah.%73,9
Yeni Mah.%74,0
Selçuk Mah.%77,4

Yunak seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Yunak’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Yunak’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %38,0 oyla AK Parti kazandı. BBP %33,4 ile ikinci oldu.

Yunak’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Yunak’ta 16.500 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 72 sandıkta kullanıldı.

Yunak’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %71,2, Kemal Kılıçdaroğlu %23,5 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %75,3 ile önde çıktı.

Yunak’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %49,6, MHP %12,7, CHP %10,9, İYİ Parti %9,6, Yeniden Refah %4,8.

Yunak’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Yunak’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 13,5 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Yunak’ta oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Yunak’ta oyların %19,3’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma BBP lehine 3,4 puan. 8 mahallede birinci parti değişti.

Yunak’ta salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 9 salıncak mahalle var; en oynakları Kuzören Mah., Sülüklü Mah., Böğrüdelik Mah..

Yunak’ta kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Yunak’ta etkin parti sayısı 3,5; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci BBP arasındaki fark 4,7 puan.

Yunak’ta yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda BBP oyu ortalama 3,3 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Yunak’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Yunak’ta geçersiz oy oranı %8,44 (Konya: %5,62). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Yunak’ta olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Yunak’ta olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Yunak hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Yunak’ta AK Parti 5 kez birinci oldu.

Yunak’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Yunak’taki 42 mahallenin 26 tanesinde AK Parti, 13 tanesinde BBP, 1 tanesinde CHP, 1 tanesinde Yeniden Refah, 1 tanesinde Milli Yol birinci çıktı.

Yunak’ın altın sandığı hangisi?

Yunak’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Yunak, Fatih Mah., 1015 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,1 puan saptı.

Yunak’ta AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Odabaşı (%74,5) mahallesinde, en düşük oyu Kuzören (%20,2) mahallesinde aldı.

Yunak’ta BBP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde BBP en yüksek oyu Kuzören (%63,0) mahallesinde, en düşük oyu Hacıömeroğlu (%4,6) mahallesinde aldı.

Yunak’ta seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %79,1 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Turgut Mah. (%94,0), en düşük katılım Piribeyli Mah. (%47,5).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Konya il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.