Altıntaş Seçim Sonuçları

2014–2024 · Kütahya · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Altıntaş’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %36,4 oyla MHP kazandı. AK Parti %27,3 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 30,6 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Altıntaş’ta Recep Tayyip Erdoğan %75,3 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
MHP
%36,4
2024 katılım
%84,2
yerel seçim
Seçmen
3.834
2024
Sandık
14
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Altıntaş sonuçları Kütahya geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıAltıntaş, Kütahya · katılım %84,2AltıntaşKütahyaMHP%36,41%30,97AK Parti%27,34%30,06İYİ Parti%14,32%2,69Yeniden Refah%9,92%13,30CHP%6,43%19,30BBP%4,18%0,58Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurAltıntaş, Kütahya · katılım %89,6AltıntaşKütahyaErdoğan%71,84%66,31Kılıçdaroğlu%22,38%26,39Sinan Oğan%5,23%6,67Muharrem İnce%0,55%0,63Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurAltıntaş, Kütahya · katılım %86,8AltıntaşKütahyaErdoğan%75,33%70,59Kılıçdaroğlu%24,67%29,41Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiAltıntaş, Kütahya · katılım %89,6AltıntaşKütahyaAK Parti%49,86%46,24CHP%14,70%16,42MHP%13,88%12,95İYİ Parti%8,65%10,61Yeniden Refah%6,88%7,17BBP%1,54%1,18Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Altıntaş’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Altıntaş’ta oyların %45,5’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma MHP lehine 23,2 puan.

3 salıncak mahalle3 mahallede birinci parti değişti4 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Hürriyet Mah.İYİ Parti → MHP55,521,7
İstiklal Mah.AK Parti → MHP45,69,9
Cumhuriyet Mah.AK Parti → MHP42,07,7

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%39,4
CHP%29,4
MHP%28,5
Katılım %87,7
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%74,8
Muharrem İnce%14,1
Meral Akşener%9,5
Katılım %88,5
2018 MVMilletvekili
AK Parti%57,4
MHP%18,5
CHP%11,4
Katılım %88,5
2019 YerelYerel
AK Parti%43,0
İYİ Parti%32,1
CHP%15,9
Katılım %86,0
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%71,8
Kemal Kılıçdaroğlu%22,4
Sinan Oğan%5,2
Katılım %89,6
2023 MVMilletvekili
AK Parti%49,9
CHP%14,7
MHP%13,9
Katılım %89,6
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%75,3
Kemal Kılıçdaroğlu%24,7
Katılım %86,8
2024 YerelYerel
MHP%36,4
AK Parti%27,3
İYİ Parti%14,3
Katılım %84,2

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Altıntaş’taki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Bozbay Mah.AK Parti %38,0%83,5
Cumhuriyet Mah.MHP %35,0%83,4
Hürriyet Mah.MHP %44,3%86,4
Yeni Mah.AK Parti %47,5%87,7
İstiklal Mah.MHP %35,2%82,8

Altın sandık

Altıntaş’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Altıntaş’ta en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

MHP
En güçlü
Hürriyet Mah.%44,3
İstiklal Mah.%35,2
Cumhuriyet Mah.%35,0
En zayıf
Bozbay Mah.%28,8
Cumhuriyet Mah.%35,0
İstiklal Mah.%35,2
AK Parti
En güçlü
Bozbay Mah.%38,0
Cumhuriyet Mah.%27,4
İstiklal Mah.%25,3
En zayıf
Hürriyet Mah.%22,5
İstiklal Mah.%25,3
Cumhuriyet Mah.%27,4
İYİ Parti
En güçlü
Bozbay Mah.%16,0
Cumhuriyet Mah.%15,8
İstiklal Mah.%13,7
En zayıf
Hürriyet Mah.%11,9
İstiklal Mah.%13,7
Cumhuriyet Mah.%15,8

Seçime katılım

2024 Yerel%84,2 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%89,6 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%86,8 / TR %84,1
2019 Yerel%86,0 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Hürriyet Mah.%86,4
Bozbay Mah.%83,5
Cumhuriyet Mah.%83,4
İstiklal Mah.%82,8
En düşük katılım (mahalle, 2024)
İstiklal Mah.%82,8
Cumhuriyet Mah.%83,4
Bozbay Mah.%83,5
Hürriyet Mah.%86,4

Altıntaş seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Altıntaş’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Altıntaş’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %36,4 oyla MHP kazandı. AK Parti %27,3 ile ikinci oldu.

Altıntaş’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Altıntaş’ta 3.834 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 14 sandıkta kullanıldı.

Altıntaş’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %71,8, Kemal Kılıçdaroğlu %22,4 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %75,3 ile önde çıktı.

Altıntaş’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %49,9, CHP %14,7, MHP %13,9, İYİ Parti %8,7, Yeniden Refah %6,9.

Altıntaş’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Altıntaş’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 13,7 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Altıntaş’ta oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Altıntaş’ta oyların %45,5’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 23,2 puan. 3 mahallede birinci parti değişti.

Altıntaş’ta salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 3 salıncak mahalle var; en oynakları Hürriyet Mah., İstiklal Mah., Cumhuriyet Mah..

Altıntaş’ta kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Altıntaş’ta etkin parti sayısı 4,1; yani çok partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 9,1 puan.

Altıntaş’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Altıntaş’ta geçersiz oy oranı %5,05 (Kütahya: %3,97). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Altıntaş’ta olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Altıntaş’ta olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Altıntaş hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Altıntaş’ta AK Parti 4 kez, MHP 1 kez birinci oldu.

Altıntaş’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Altıntaş’taki 5 mahallenin 3 tanesinde MHP, 2 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Altıntaş’ın altın sandığı hangisi?

Altıntaş’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Altıntaş, Cumhuriyet Mah., 1003 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,96 puan saptı.

Altıntaş’ta MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Hürriyet (%44,3) mahallesinde, en düşük oyu Bozbay (%28,8) mahallesinde aldı.

Altıntaş’ta AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Bozbay (%38,0) mahallesinde, en düşük oyu Hürriyet (%22,5) mahallesinde aldı.

Altıntaş’ta seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %84,2 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Hürriyet Mah. (%86,4), en düşük katılım İstiklal Mah. (%82,8).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Kütahya il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.