Hisarcık Seçim Sonuçları

2014–2024 · Kütahya · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Hisarcık’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %53,2 oyla MHP kazandı. AK Parti %43,4 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 50,0 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Hisarcık’ta Recep Tayyip Erdoğan %72,3 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
MHP
%53,2
2024 katılım
%89,1
yerel seçim
Seçmen
3.766
2024
Sandık
13
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Hisarcık sonuçları Kütahya geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıHisarcık, Kütahya · katılım %89,1HisarcıkKütahyaMHP%53,23%30,97AK Parti%43,39%30,06Yeniden Refah%1,52%13,30CHP%1,11%19,30Saadet%0,53%1,34Zafer Partisi%0,15%0,79Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurHisarcık, Kütahya · katılım %90,8HisarcıkKütahyaErdoğan%67,84%66,31Kılıçdaroğlu%25,15%26,39Sinan Oğan%5,72%6,67Muharrem İnce%1,29%0,63Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurHisarcık, Kütahya · katılım %88,8HisarcıkKütahyaErdoğan%72,35%70,59Kılıçdaroğlu%27,65%29,41Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiHisarcık, Kütahya · katılım %90,8HisarcıkKütahyaAK Parti%43,73%46,24MHP%14,56%12,95CHP%13,09%16,42İYİ Parti%12,51%10,61Yeniden Refah%9,29%7,17Zafer Partisi%1,26%1,72Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Hisarcık’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Hisarcık’ta oyların %51,7’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma MHP lehine 33,8 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

4 salıncak mahalle4 mahallede birinci parti değişti6 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
82. Yil Mah.AK Parti → MHP64,438,3
Yeşilhisar Mah.AK Parti → MHP55,912,6
Yenidoğan Mah.AK Parti → MHP54,415,1
Cumhuriyet Mah.AK Parti → MHP51,89,2

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%51,0
DP%37,9
MHP%5,6
Katılım %88,1
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%73,1
Meral Akşener%14,6
Muharrem İnce%10,9
Katılım %89,8
2018 MVMilletvekili
AK Parti%56,7
MHP%16,2
İYİ Parti%13,7
Katılım %89,8
2019 YerelYerel
AK Parti%61,0
İYİ Parti%34,4
MHP%3,2
Katılım %90,4
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%67,8
Kemal Kılıçdaroğlu%25,2
Sinan Oğan%5,7
Katılım %90,8
2023 MVMilletvekili
AK Parti%43,7
MHP%14,6
CHP%13,1
Katılım %90,8
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%72,4
Kemal Kılıçdaroğlu%27,7
Katılım %88,8
2024 YerelYerel
MHP%53,2
AK Parti%43,4
Yeniden Refah%1,5
Katılım %89,1

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Hisarcık’taki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
82. Yil Mah.MHP %67,5%88,2
Cumhuriyet Mah.MHP %53,0%87,8
Karşıyaka Mah.AK Parti %52,4%92,0
Yenidoğan Mah.MHP %55,9%88,3
Yeşilhisar Mah.MHP %54,9%97,7
Şehitler Mah.AK Parti %54,4%88,8

Altın sandık

Hisarcık’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Hisarcık’ta en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

MHP
En güçlü
82. Yil Mah.%67,5
Yenidoğan Mah.%55,9
Cumhuriyet Mah.%53,0
En zayıf
Şehitler Mah.%43,6
Cumhuriyet Mah.%53,0
Yenidoğan Mah.%55,9
AK Parti
En güçlü
Şehitler Mah.%54,4
Cumhuriyet Mah.%43,9
Yenidoğan Mah.%40,8
En zayıf
82. Yil Mah.%29,2
Yenidoğan Mah.%40,8
Cumhuriyet Mah.%43,9

Seçime katılım

2024 Yerel%89,1 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%90,8 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,8 / TR %84,1
2019 Yerel%90,4 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Şehitler Mah.%88,8
Yenidoğan Mah.%88,3
82. Yil Mah.%88,2
Cumhuriyet Mah.%87,8
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Cumhuriyet Mah.%87,8
82. Yil Mah.%88,2
Yenidoğan Mah.%88,3
Şehitler Mah.%88,8

Hisarcık seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Hisarcık’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Hisarcık’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %53,2 oyla MHP kazandı. AK Parti %43,4 ile ikinci oldu.

Hisarcık’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Hisarcık’ta 3.766 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 13 sandıkta kullanıldı.

Hisarcık’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %67,8, Kemal Kılıçdaroğlu %25,1 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %72,3 ile önde çıktı.

Hisarcık’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %43,7, MHP %14,6, CHP %13,1, İYİ Parti %12,5, Yeniden Refah %9,3.

Hisarcık’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Hisarcık’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 12,3 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Hisarcık’ta oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Hisarcık’ta oyların %51,7’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 33,8 puan. 4 mahallede birinci parti değişti.

Hisarcık’ta salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 4 salıncak mahalle var; en oynakları 82. Yil Mah., Yeşilhisar Mah., Yenidoğan Mah..

Hisarcık’ta kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Hisarcık’ta etkin parti sayısı 2,12; yani iki partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 9,8 puan.

Hisarcık’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Hisarcık’ta geçersiz oy oranı %3,72 (Kütahya: %3,97). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Hisarcık’ta olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Hisarcık’ta olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Hisarcık hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Hisarcık’ta AK Parti 4 kez, MHP 1 kez birinci oldu.

Hisarcık’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Hisarcık’taki 6 mahallenin 4 tanesinde MHP, 2 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Hisarcık’ın altın sandığı hangisi?

Hisarcık’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Hisarcık, Cumhuriyet Mah., 1004 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,19 puan saptı.

Hisarcık’ta MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu 82. Yil (%67,5) mahallesinde, en düşük oyu Şehitler (%43,6) mahallesinde aldı.

Hisarcık’ta AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Şehitler (%54,4) mahallesinde, en düşük oyu 82. Yil (%29,2) mahallesinde aldı.

Hisarcık’ta seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %89,1 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Şehitler Mah. (%88,8), en düşük katılım Cumhuriyet Mah. (%87,8).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Kütahya il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.