Pazarlar Seçim Sonuçları

2014–2024 · Kütahya · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Pazarlar’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %55,4 oyla AK Parti kazandı. MHP %42,2 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 17,1 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Pazarlar’da Recep Tayyip Erdoğan %77,1 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%55,4
2024 katılım
%91,5
yerel seçim
Seçmen
2.692
2024
Sandık
11
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Pazarlar sonuçları Kütahya geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıPazarlar, Kütahya · katılım %91,5PazarlarKütahyaAK Parti%55,40%30,06MHP%42,20%30,97CHP%1,01%19,30İYİ Parti%0,80%2,69Yeniden Refah%0,42%13,30Zafer Partisi%0,13%0,79Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurPazarlar, Kütahya · katılım %90,2PazarlarKütahyaErdoğan%71,47%66,31Kılıçdaroğlu%22,86%26,39Sinan Oğan%5,22%6,67Muharrem İnce%0,45%0,63Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurPazarlar, Kütahya · katılım %89,3PazarlarKütahyaErdoğan%77,07%70,59Kılıçdaroğlu%22,93%29,41Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiPazarlar, Kütahya · katılım %90,2PazarlarKütahyaAK Parti%47,96%46,24MHP%19,16%12,95CHP%12,35%16,42İYİ Parti%8,35%10,61Yeniden Refah%5,75%7,17Zafer Partisi%1,40%1,72Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Pazarlar’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Pazarlar’da oyların %19,2’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma MHP lehine 17,4 puan.

2 salıncak mahalle1 mahallede birinci parti değişti6 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Hocaahmetyesevi Mah.AK Parti (aynı)31,23,2
Yakuplar Fatih Mah.AK Parti → MHP30,216,7

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
MHP%50,2
AK Parti%47,3
Saadet%1,5
Katılım %94,0
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%73,9
Muharrem İnce%13,6
Meral Akşener%11,2
Katılım %90,4
2018 MVMilletvekili
AK Parti%62,6
İYİ Parti%12,2
MHP%11,9
Katılım %90,4
2019 YerelYerel
AK Parti%72,5
MHP%24,5
İYİ Parti%1,6
Katılım %93,5
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%71,5
Kemal Kılıçdaroğlu%22,9
Sinan Oğan%5,2
Katılım %90,2
2023 MVMilletvekili
AK Parti%48,0
MHP%19,2
CHP%12,4
Katılım %90,2
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%77,1
Kemal Kılıçdaroğlu%22,9
Katılım %89,3
2024 YerelYerel
AK Parti%55,4
MHP%42,2
CHP%1,0
Katılım %91,5

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Pazarlar’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Adnanmenderes Mah.AK Parti %67,1%99,6
Atatürk Mah.AK Parti %58,2%91,0
Ayvalı Mah.AK Parti %54,7%100,0
Fatih Mah.AK Parti %64,7%80,9
Hocaahmetyesevi Mah.AK Parti %50,6%91,2
Turgut Özal Mah.AK Parti %54,8%89,6
Yakuplar Atatürk Mah.AK Parti %53,3%92,4
Yakuplar Fatih Mah.MHP %57,5%99,1

Altın sandık

Pazarlar’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Pazarlar’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Fatih Mah.%64,7
Atatürk Mah.%58,2
Turgut Özal Mah.%54,8
En zayıf
Yakuplar Fatih Mah.%40,9
Hocaahmetyesevi Mah.%50,6
Turgut Özal Mah.%54,8
MHP
En güçlü
Yakuplar Fatih Mah.%57,5
Hocaahmetyesevi Mah.%47,4
Turgut Özal Mah.%43,1
En zayıf
Fatih Mah.%32,3
Atatürk Mah.%39,1
Turgut Özal Mah.%43,1

Seçime katılım

2024 Yerel%91,5 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%90,2 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%89,3 / TR %84,1
2019 Yerel%93,5 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Yakuplar Fatih Mah.%99,1
Hocaahmetyesevi Mah.%91,2
Atatürk Mah.%91,0
Turgut Özal Mah.%89,6
Fatih Mah.%80,9
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Fatih Mah.%80,9
Turgut Özal Mah.%89,6
Atatürk Mah.%91,0
Hocaahmetyesevi Mah.%91,2
Yakuplar Fatih Mah.%99,1

Pazarlar seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Pazarlar’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Pazarlar’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %55,4 oyla AK Parti kazandı. MHP %42,2 ile ikinci oldu.

Pazarlar’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Pazarlar’da 2.692 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 11 sandıkta kullanıldı.

Pazarlar’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %71,5, Kemal Kılıçdaroğlu %22,9 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %77,1 ile önde çıktı.

Pazarlar’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %48,0, MHP %19,2, CHP %12,3, İYİ Parti %8,3, Yeniden Refah %5,8.

Pazarlar’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Pazarlar’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 14,6 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Pazarlar’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Pazarlar’da oyların %19,2’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 17,4 puan. 1 mahallede birinci parti değişti.

Pazarlar’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 2 salıncak mahalle var; en oynakları Hocaahmetyesevi Mah., Yakuplar Fatih Mah..

Pazarlar’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Pazarlar’da etkin parti sayısı 2,06; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci MHP arasındaki fark 13,2 puan.

Pazarlar’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Pazarlar’da geçersiz oy oranı %3,69 (Kütahya: %3,97). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Pazarlar’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Pazarlar’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Pazarlar hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Pazarlar’da AK Parti 4 kez, MHP 1 kez birinci oldu.

Pazarlar’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Pazarlar’daki 8 mahallenin 7 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde MHP birinci çıktı.

Pazarlar’ın altın sandığı hangisi?

Pazarlar’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Pazarlar, Turgut Özal Mah., 1009 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,19 puan saptı.

Pazarlar’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Fatih (%64,7) mahallesinde, en düşük oyu Yakuplar Fatih (%40,9) mahallesinde aldı.

Pazarlar’da MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Yakuplar Fatih (%57,5) mahallesinde, en düşük oyu Fatih (%32,3) mahallesinde aldı.

Pazarlar’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %91,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Yakuplar Fatih Mah. (%99,1), en düşük katılım Fatih Mah. (%80,9).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Kütahya il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.