Simav Seçim Sonuçları

2014–2024 · Kütahya · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Simav’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %45,5 oyla MHP kazandı. AK Parti %34,2 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 31,0 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Simav’da Recep Tayyip Erdoğan %70,7 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
MHP
%45,5
2024 katılım
%83,3
yerel seçim
Seçmen
21.065
2024
Sandık
72
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Simav sonuçları Kütahya geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıSimav, Kütahya · katılım %83,3SimavKütahyaMHP%45,52%30,97AK Parti%34,19%30,06BBP%6,01%0,58Yeniden Refah%5,27%13,30CHP%5,27%19,30İYİ Parti%2,09%2,69Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurSimav, Kütahya · katılım %91,4SimavKütahyaErdoğan%66,49%66,31Kılıçdaroğlu%26,84%26,39Sinan Oğan%5,79%6,67Muharrem İnce%0,88%0,63Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurSimav, Kütahya · katılım %89,0SimavKütahyaErdoğan%70,65%70,59Kılıçdaroğlu%29,35%29,41Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiSimav, Kütahya · katılım %91,4SimavKütahyaAK Parti%51,16%46,24CHP%14,87%16,42MHP%12,54%12,95İYİ Parti%11,56%10,61Yeniden Refah%3,42%7,17Zafer Partisi%1,38%1,72Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Simav’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Simav’da oyların %34,5’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Cumhur İttifakı lehine 12,6 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

0 salıncak mahalle0 mahallede birinci parti değişti16 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%42,8
MHP%26,9
DP%13,7
Katılım %90,6
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%69,9
Muharrem İnce%16,9
Meral Akşener%11,7
Katılım %91,1
2018 MVMilletvekili
AK Parti%59,7
İYİ Parti%13,3
CHP%11,8
Katılım %91,1
2019 YerelYerel
AK Parti%44,5
İYİ Parti%29,9
MHP%14,6
Katılım %87,0
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%66,5
Kemal Kılıçdaroğlu%26,8
Sinan Oğan%5,8
Katılım %91,4
2023 MVMilletvekili
AK Parti%51,2
CHP%14,9
MHP%12,5
Katılım %91,4
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%70,7
Kemal Kılıçdaroğlu%29,4
Katılım %89,0
2024 YerelYerel
MHP%45,5
AK Parti%34,2
BBP%6,0
Katılım %83,3

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Simav’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
101 Evler Mah.MHP %45,8%80,6
4 Eylül Mah.MHP %46,4%78,2
Beyce Mah.AK Parti %49,8%86,5
Camii Kebir Mah.MHP %53,6%93,3
Caysimav Mah.CHP %60,1%89,6
Cevizlik Mah.AK Parti %46,5%101,1
Cuma Mah.MHP %49,5%91,5
Cuma Mah.AK Parti %38,9%90,6
Cumhuriyet Mah.MHP %54,3%89,9
Cumhuriyet Mah.AK Parti %46,1%89,4
Demirci Mah.AK Parti %51,8%95,0
Dere Mah.AK Parti %55,0%92,7
Değirmenciler Mah.AK Parti %47,4%100,0
Esenevler Mah.MHP %46,0%84,1
Fatih Mah.MHP %45,8%80,3
Fatih Mah.MHP %38,6%91,2
Fatih Mah.AK Parti %51,6%94,5
Hacıahmetoğlu Mah.MHP %65,1%95,9
Hamzabey Mah.MHP %55,5%93,0
Hisarardı Mah.MHP %43,2%81,0

Altın sandık

Simav’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Simav’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

MHP
En güçlü
Savcilar Mah.%85,5
Cumhuriyet Mah.%54,3
Camii Kebir Mah.%53,6
En zayıf
Demirci Mah.%0,7
Oreyler Mah.%0,8
Karacalar Mah.%0,8
AK Parti
En güçlü
Oreyler Mah.%62,0
Karacalar Mah.%55,0
Dere Mah.%55,0
En zayıf
Savcilar Mah.%5,5
Fatih Mah.%25,4
Kekliktepe Mah.%27,2
BBP
En güçlü
Kinik Mah.%32,1
Tepecik Mah.%10,0
Beyce Mah.%7,8
En zayıf
Savcilar Mah.%0,3
Cuma Mah.%2,2
Esenevler Mah.%4,0

Seçime katılım

2024 Yerel%83,3 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,4 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%89,0 / TR %84,1
2019 Yerel%87,0 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Kadilar Mah.%95,4
Demirci Mah.%95,0
Fatih Mah.%94,5
Kinik Mah.%94,3
Savcilar Mah.%94,2
En düşük katılım (mahalle, 2024)
4 Eylül Mah.%78,2
Muradınlar Mah.%80,1
Fatih Mah.%80,3
101 Evler Mah.%80,6
Hisarardı Mah.%81,0

Simav seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Simav’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Simav’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %45,5 oyla MHP kazandı. AK Parti %34,2 ile ikinci oldu.

Simav’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Simav’da 21.065 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 72 sandıkta kullanıldı.

Simav’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %66,5, Kemal Kılıçdaroğlu %26,8 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %70,7 ile önde çıktı.

Simav’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %51,2, CHP %14,9, MHP %12,5, İYİ Parti %11,6, Yeniden Refah %3,4.

Simav’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Simav’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 11,2 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Simav’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Simav’da oyların %34,5’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Cumhur İttifakı lehine 12,6 puan.

Simav’da salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Simav’da salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Simav’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Simav’da etkin parti sayısı 3,0; yani çok partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 11,3 puan.

Simav’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Simav’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Simav’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Simav’da geçersiz oy oranı %4,95 (Kütahya: %3,97). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Simav’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Simav’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Simav hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Simav’da AK Parti 4 kez, MHP 1 kez birinci oldu.

Simav’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Simav’daki 37 mahallenin 23 tanesinde MHP, 13 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde CHP birinci çıktı.

Simav’ın altın sandığı hangisi?

Simav’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Simav, Fatih Mah., 1033 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,83 puan saptı.

Simav’da MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Savcilar (%85,5) mahallesinde, en düşük oyu Demirci (%0,7) mahallesinde aldı.

Simav’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Oreyler (%62,0) mahallesinde, en düşük oyu Savcilar (%5,5) mahallesinde aldı.

Simav’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %83,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Kadilar Mah. (%95,4), en düşük katılım 4 Eylül Mah. (%78,2).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Kütahya il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.