Darende Seçim Sonuçları
2014–2024 · Malatya · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Darende’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %55,5 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %37,4 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 5,9 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Darende’de Recep Tayyip Erdoğan %82,3 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Darende sonuçları Malatya geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Darende’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Darende’de oyların %42,1’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 39,7 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Yenice Mah. | Cumhur İttifakı → Yeniden Refah | 82,5 | 64,0 |
| Şuğul Mah. | Cumhur İttifakı → Yeniden Refah | 72,2 | 42,4 |
| Gökyar Mah. | Cumhur İttifakı → Yeniden Refah | 63,4 | 10,2 |
| Yeniköy Mah. | Cumhur İttifakı → Yeniden Refah | 55,7 | 4,8 |
| Sungur Mah. | Cumhur İttifakı → Yeniden Refah | 53,2 | 0,8 |
| Sandıkkaya Mah. | Cumhur İttifakı (aynı) | 52,6 | 4,5 |
| Çınar Mah. | Cumhur İttifakı → Yeniden Refah | 51,3 | 2,1 |
| Heyiketeği Mah. | Cumhur İttifakı (aynı) | 50,1 | 4,0 |
| Hacıderviş Mah. | Cumhur İttifakı (aynı) | 49,6 | 3,8 |
| Ağılbaşı Mah. | Cumhur İttifakı (aynı) | 47,3 | 2,7 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Darende’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Akbaba Mah. | AK Parti %82,9 | %61,8 |
| Akova Mah. | AK Parti %58,4 | %79,2 |
| Akçatoprak Mah. | AK Parti %65,4 | %91,4 |
| Ayvalı Mah. | AK Parti %55,2 | %81,1 |
| Ağılbaşı Mah. | AK Parti %40,4 | %86,0 |
| Ağılyazı Mah. | AK Parti %72,2 | %90,9 |
| Balaban Mah. | AK Parti %68,1 | %82,6 |
| Barındır Mah. | AK Parti %77,6 | %80,6 |
| Baytarbağı Mah. | Yeniden Refah %40,0 | %94,7 |
| Başkaya Mah. | AK Parti %75,4 | %71,9 |
| Beybağı Mah. | Yeniden Refah %48,2 | %92,5 |
| Gaziköy Mah. | AK Parti %51,6 | %81,0 |
| Gökyar Mah. | Yeniden Refah %44,4 | %84,8 |
| Gökçeören Mah. | AK Parti %64,8 | %90,8 |
| Göllüce Mah. | AK Parti %78,9 | %104,5 |
| Güdül Mah. | AK Parti %61,4 | %83,6 |
| Günerli Mah. | AK Parti %85,3 | %80,8 |
| Günpınar Mah. | AK Parti %49,3 | %80,8 |
| Hacolar Mah. | AK Parti %88,2 | %76,9 |
| Hacıderviş Mah. | AK Parti %48,0 | %77,2 |
Altın sandık
Darende’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Darende’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Darende seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Darende’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Darende’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %55,5 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %37,4 ile ikinci oldu.
Darende’de kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Darende’de 20.433 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 101 sandıkta kullanıldı.
Darende’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %80,1, Kemal Kılıçdaroğlu %16,7 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %82,3 ile önde çıktı.
Darende’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %50,2, MHP %18,4, CHP %12,8, Yeniden Refah %8,8, İYİ Parti %4,0.
Darende’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Darende’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 18,3 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Darende’de oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Darende’de oyların %42,1’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 39,7 puan. 6 mahallede birinci parti değişti.
Darende’de salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 10 salıncak mahalle var; en oynakları Yenice Mah., Şuğul Mah., Gökyar Mah..
Darende’de kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Darende’de etkin parti sayısı 2,22; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci Yeniden Refah arasındaki fark 18,1 puan.
Darende’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde Darende’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
Darende’nin geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Darende’de geçersiz oy oranı %4,69 (Malatya: %4,83). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 2 sandık var.
Darende’de olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Darende’de en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 1 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.
Darende hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Darende’de AK Parti 5 kez birinci oldu.
Darende’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Darende’deki 67 mahallenin 57 tanesinde AK Parti, 10 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.
Darende’nin altın sandığı hangisi?
Darende’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Darende, Nadir Mah., 1073 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,43 puan saptı.
Darende’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Ilıca (%87,9) mahallesinde, en düşük oyu Yenice (%17,1) mahallesinde aldı.
Darende’de Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Yenice (%81,1) mahallesinde, en düşük oyu Ilıca (%8,9) mahallesinde aldı.
Darende’de seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %81,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Karabayır Mah. (%94,2), en düşük katılım Heyiketeği Mah. (%73,6).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.