Hekimhan Seçim Sonuçları

2014–2024 · Malatya · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Hekimhan’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %46,6 oyla CHP kazandı. MHP %32,5 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 4,1 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Hekimhan’da Kemal Kılıçdaroğlu %55,2 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%46,6
2024 katılım
%85,5
yerel seçim
Seçmen
16.370
2024
Sandık
92
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Hekimhan sonuçları Malatya geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıHekimhan, Malatya · katılım %85,5HekimhanMalatyaCHP%46,61%27,52MHP%32,49%1,69Yeniden Refah%18,21%16,99İYİ Parti%1,42%1,01Saadet%0,84%0,95HÜDA PAR%0,22%0,46Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurHekimhan, Malatya · katılım %89,1HekimhanMalatyaKılıçdaroğlu%54,46%27,11Erdoğan%43,04%69,39Sinan Oğan%2,09%3,26Muharrem İnce%0,41%0,25Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurHekimhan, Malatya · katılım %88,5HekimhanMalatyaKılıçdaroğlu%55,22%28,04Erdoğan%44,78%71,96Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiHekimhan, Malatya · katılım %89,0HekimhanMalatyaCHP%44,76%21,43AK Parti%24,73%44,83MHP%14,28%12,87İYİ Parti%7,22%3,93Yeniden Refah%2,57%9,40Yeşil Sol Parti%2,49%2,99Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Hekimhan’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Hekimhan’da oyların %19,9’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 5,7 puan.

6 salıncak mahalle5 mahallede birinci parti değişti27 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Yeşilpınar Mah.MHP → Yeniden Refah54,426,0
Kocaözü Mah.MHP → CHP35,73,1
Yeni Mah.MHP → CHP33,44,7
Mimar Sinan Mah.MHP (aynı)30,20,7
Bahçelievler Mah.MHP → CHP28,98,3
Girmana Mah.MHP → CHP28,49,0

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%43,8
AK Parti%43,5
MHP%11,4
Katılım %87,7
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%51,3
Recep Tayyip Erdoğan%40,8
Meral Akşener%6,1
Katılım %89,1
2018 MVMilletvekili
CHP%42,9
AK Parti%31,2
MHP%10,7
Katılım %89,1
2019 YerelYerel
CHP%50,7
MHP%48,0
Saadet%0,8
Katılım %88,6
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%54,5
Recep Tayyip Erdoğan%43,0
Sinan Oğan%2,1
Katılım %89,1
2023 MVMilletvekili
CHP%44,8
AK Parti%24,7
MHP%14,3
Katılım %89,0
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%55,2
Recep Tayyip Erdoğan%44,8
Katılım %88,5
2024 YerelYerel
CHP%46,6
MHP%32,5
Yeniden Refah%18,2
Katılım %85,5

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Hekimhan’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akmağara Mah.CHP %82,0%89,0
Aksütlü Mah.MHP %43,2%100,0
Aşağısazlıca Mah.CHP %89,9%94,5
Bahçedamı Mah.CHP %78,6%84,9
Bahçelievler Mah.CHP %39,5%78,7
Ballıkaya Mah.CHP %72,1%80,2
Basak Mah.CHP %96,1%89,7
Bağyolu Mah.MHP %42,5%88,5
Başkavak Mah.CHP %84,6%87,9
Başkınık Mah.CHP %95,6%86,0
Beykent Mah.CHP %87,3%86,6
Boğazgören Mah.CHP %74,0%80,7
Budaklı Mah.CHP %75,0%87,4
Davulgu Mah.CHP %91,3%93,4
Delihasanyurdu Mah.MHP %75,0%56,5
Dereköy Mah.CHP %98,1%94,6
Deveci Mah.MHP %67,3%101,8
Dikenli Mah.MHP %71,9%84,1
Dikili Mah.Yeniden Refah %43,8%80,7
Dumlu Mah.MHP %73,2%87,1

Altın sandık

Hekimhan’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Hekimhan’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Basak Mah.%96,1
Hasançelebi Mah.%85,5
Sarıkız Mah.%66,8
En zayıf
Kurşunlu Mah.%15,4
Taşbaşı Mah.%21,4
Köprülü Mehmet Paşa Mah.%27,7
MHP
En güçlü
Kurşunlu Mah.%62,0
Güzelyurt Mah.%50,1
Taşbaşı Mah.%47,6
En zayıf
Basak Mah.%1,5
Hasançelebi Mah.%3,2
Karşıyaka Mah.%21,6
Yeniden Refah
En güçlü
Yeni Mah.%31,6
Mimar Sinan Mah.%27,2
Kocaözü Mah.%26,9
En zayıf
Basak Mah.%1,5
Sarıkız Mah.%5,6
Güzelyurt Mah.%8,7

Seçime katılım

2024 Yerel%85,5 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%89,1 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,5 / TR %84,1
2019 Yerel%88,6 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Dursunlu Mah.%91,6
Basak Mah.%89,7
Girmana Mah.%89,1
Kocaözü Mah.%88,7
Karşıyaka Mah.%88,6
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Kurşunlu Mah.%76,5
Bahçelievler Mah.%78,7
Taşbaşı Mah.%79,4
Güzelyurt Mah.%80,2
Mimar Sinan Mah.%81,8

Hekimhan seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Hekimhan’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Hekimhan’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %46,6 oyla CHP kazandı. MHP %32,5 ile ikinci oldu.

Hekimhan’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Hekimhan’da 16.370 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 92 sandıkta kullanıldı.

Hekimhan’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %54,5, Recep Tayyip Erdoğan %43,0 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %55,2 ile önde çıktı.

Hekimhan’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %44,8, AK Parti %24,7, MHP %14,3, İYİ Parti %7,2, Yeniden Refah %2,6.

Hekimhan’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Hekimhan’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 6,5 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Hekimhan’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Hekimhan’da oyların %19,9’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 5,7 puan. 5 mahallede birinci parti değişti.

Hekimhan’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 6 salıncak mahalle var; en oynakları Yeşilpınar Mah., Kocaözü Mah., Yeni Mah..

Hekimhan’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Hekimhan’da etkin parti sayısı 2,81; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci MHP arasındaki fark 14,1 puan.

Hekimhan’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda MHP oyu ortalama 9,7 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Hekimhan’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Hekimhan’da geçersiz oy oranı %4,21 (Malatya: %4,83). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Hekimhan’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Hekimhan’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Hekimhan hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Hekimhan’da CHP 5 kez birinci oldu.

Hekimhan’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Hekimhan’daki 65 mahallenin 36 tanesinde CHP, 26 tanesinde MHP, 3 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.

Hekimhan’ın altın sandığı hangisi?

Hekimhan’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Hekimhan, Girmana Mah., 1031 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,68 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 1,43 puan sapmayla verdi.

Hekimhan’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Basak (%96,1) mahallesinde, en düşük oyu Kurşunlu (%15,4) mahallesinde aldı.

Hekimhan’da MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Kurşunlu (%62,0) mahallesinde, en düşük oyu Basak (%1,5) mahallesinde aldı.

Hekimhan’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %85,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Dursunlu Mah. (%91,6), en düşük katılım Kurşunlu Mah. (%76,5).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Malatya il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.