Kuluncak Seçim Sonuçları
2014–2024 · Malatya · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Kuluncak’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %37,0 oyla MHP kazandı. CHP %32,2 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 11,0 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Kuluncak’ta Recep Tayyip Erdoğan %67,1 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Kuluncak sonuçları Malatya geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Kuluncak’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Kuluncak’ta oyların %30,5’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma CHP lehine 7,4 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Sultanlı Mah. | Cumhur İttifakı → Yeniden Refah | 57,1 | 26,9 |
| Kızılhisar Mah. | Cumhur İttifakı → Yeniden Refah | 46,3 | 4,4 |
| İlisuluk Mah. | Cumhur İttifakı → Yeniden Refah | 41,6 | 2,0 |
| Karıncalık Mah. | Cumhur İttifakı → Yeniden Refah | 39,5 | 5,2 |
| Aşağıselimli Mah. | CHP → Cumhur İttifakı | 23,0 | 3,9 |
| Karaçayır Mah. | Cumhur İttifakı → CHP | 22,0 | 13,9 |
| Yeni Mah. | CHP → Cumhur İttifakı | 22,0 | 10,8 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Kuluncak’taki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Alvar Mah. | CHP %90,9 | %91,0 |
| Aşağıselimli Mah. | MHP %40,5 | %89,7 |
| Bahçelievler Mah. | MHP %48,3 | %82,2 |
| Başören Mah. | CHP %90,7 | %92,7 |
| Bicir Mah. | CHP %76,0 | %91,1 |
| Boğaziçi Mah. | Saadet %85,7 | %97,7 |
| Bıyıkboğazı Mah. | MHP %72,7 | %86,0 |
| Ciritbelen Mah. | CHP %55,3 | %89,7 |
| Göğebakan Mah. | MHP %60,5 | %87,9 |
| Karabük Mah. | Yeniden Refah %48,5 | %90,5 |
| Karaçayır Mah. | CHP %45,4 | %94,3 |
| Karlık Mah. | MHP %74,3 | %83,2 |
| Karıncalık Mah. | Yeniden Refah %38,6 | %91,0 |
| Kaynarca Mah. | Yeniden Refah %56,5 | %75,4 |
| Konaktepe Mah. | CHP %69,6 | %86,8 |
| Kömüklü Mah. | MHP %48,7 | %85,4 |
| Kızılhisar Mah. | Yeniden Refah %42,9 | %82,4 |
| Kızılmağara Mah. | Yeniden Refah %55,0 | %83,5 |
| Ortapınar Mah. | MHP %62,0 | %95,0 |
| Sofular Mah. | MHP %56,4 | %77,0 |
Altın sandık
Kuluncak’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Kuluncak’ta en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Kuluncak seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Kuluncak’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Kuluncak’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %37,0 oyla MHP kazandı. CHP %32,2 ile ikinci oldu.
Kuluncak’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Kuluncak’ta 6.854 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 32 sandıkta kullanıldı.
Kuluncak’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %65,2, Kemal Kılıçdaroğlu %31,6 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %67,1 ile önde çıktı.
Kuluncak’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %33,5, CHP %25,8, MHP %25,2, İYİ Parti %5,7, Yeniden Refah %4,0.
Kuluncak’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Kuluncak’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 9,1 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Kuluncak’ta oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Kuluncak’ta oyların %30,5’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 7,4 puan. 7 mahallede birinci parti değişti.
Kuluncak’ta salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 7 salıncak mahalle var; en oynakları Sultanlı Mah., Kızılhisar Mah., İlisuluk Mah..
Kuluncak’ta kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Kuluncak’ta etkin parti sayısı 3,12; yani çok partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci CHP arasındaki fark 4,8 puan.
Kuluncak’ta yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda MHP oyu ortalama 10,9 puan daha düşük; CHP oyu ortalama 25,8 puan daha yüksek; Yeniden Refah oyu ortalama 14,2 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.
Kuluncak’ın geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Kuluncak’ta geçersiz oy oranı %3,29 (Malatya: %4,83). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.
Kuluncak’ta olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Kuluncak’ta olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Kuluncak hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Kuluncak’ta AK Parti 3 kez, MHP 2 kez birinci oldu.
Kuluncak’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Kuluncak’taki 28 mahallenin 10 tanesinde MHP, 9 tanesinde CHP, 8 tanesinde Yeniden Refah, 1 tanesinde Saadet birinci çıktı.
Kuluncak’ın altın sandığı hangisi?
Kuluncak’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Kuluncak, Aşağıselimli Mah., 1002 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 3,67 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 1,06 puan sapmayla verdi.
Kuluncak’ta MHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Sofular (%56,4) mahallesinde, en düşük oyu Bicir (%23,7) mahallesinde aldı.
Kuluncak’ta CHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Bicir (%76,0) mahallesinde, en düşük oyu Sofular (%8,6) mahallesinde aldı.
Kuluncak’ta seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %85,6 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Bicir Mah. (%91,0), en düşük katılım Sofular Mah. (%77,0).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.