Yeşilyurt Seçim Sonuçları
2014–2024 · Malatya · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Yeşilyurt’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %49,5 oyla AK Parti kazandı. CHP %31,8 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 14,4 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Yeşilyurt’ta Recep Tayyip Erdoğan %70,5 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Yeşilyurt sonuçları Malatya geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Yeşilyurt’un seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Yeşilyurt’ta oyların %26,0’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma CHP lehine 12,4 puan.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Gözene Mah. | AK Parti (aynı) | 39,1 | 4,4 |
| Konak Mah. | AK Parti → CHP | 35,5 | 5,8 |
| Banazi Mah. | AK Parti → CHP | 33,9 | 3,1 |
| Çilesiz Mah. | AK Parti (aynı) | 32,4 | 4,3 |
| Horata Mah. | AK Parti → CHP | 32,2 | 11,1 |
| Koşu Mah. | AK Parti → CHP | 31,1 | 1,8 |
| Hamidiye Mah. | AK Parti (aynı) | 30,0 | 4,5 |
| Cevatpaşa Mah. | AK Parti → CHP | 28,6 | 2,4 |
| Hıroğlu Mah. | AK Parti (aynı) | 28,6 | 4,8 |
| Merkez Fatih Mah. | AK Parti → CHP | 26,9 | 24,3 |
| Şeyh Bayram Mah. | AK Parti → CHP | 26,2 | 7,4 |
| Zaviye Mah. | AK Parti → CHP | 22,6 | 7,2 |
| Yeşilkaynak Mah. | AK Parti → CHP | 22,6 | 4,3 |
| Aşağı Bağlar Mah. | AK Parti → CHP | 21,3 | 8,6 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Yeşilyurt’taki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Abdulgaffar Mah. | CHP %57,1 | %73,7 |
| Atalar Mah. | CHP %91,3 | %95,5 |
| Atatürk Mah. | AK Parti %57,5 | %78,3 |
| Aşağı Bağlar Mah. | CHP %47,0 | %74,5 |
| Aşağıköy Mah. | AK Parti %67,8 | %95,8 |
| Banazi Mah. | CHP %44,7 | %77,9 |
| Bentbaşı Mah. | AK Parti %59,0 | %68,0 |
| Bindal Mah. | AK Parti %80,3 | %87,7 |
| Bostanbaşı Mah. | AK Parti %47,0 | %61,3 |
| Cafana Mah. | AK Parti %52,2 | %81,8 |
| Cemalgürsel Mah. | CHP %75,7 | %75,8 |
| Cevatpaşa Mah. | CHP %40,2 | %70,0 |
| Cumhuriyet (yesilyurt) Mah. | CHP %84,7 | %85,1 |
| Cumhuriyet Mah. | AK Parti %52,3 | %75,3 |
| Dilek Mah. | AK Parti %56,6 | %80,9 |
| Duranlar Mah. | AK Parti %75,6 | %94,5 |
| Duruldu Mah. | AK Parti %50,5 | %88,9 |
| Fatih Mah. | AK Parti %51,2 | %74,9 |
| Gazi Mah. | AK Parti %42,2 | %69,2 |
| Gedik Mah. | AK Parti %71,2 | %76,0 |
Altın sandık
Yeşilyurt’un 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Yeşilyurt’ta en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Yeşilyurt seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Yeşilyurt’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Yeşilyurt’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %49,5 oyla AK Parti kazandı. CHP %31,8 ile ikinci oldu.
Yeşilyurt’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Yeşilyurt’ta 207.057 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 641 sandıkta kullanıldı.
Yeşilyurt’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %67,5, Kemal Kılıçdaroğlu %28,2 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %70,5 ile önde çıktı.
Yeşilyurt’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %42,5, CHP %22,9, MHP %13,2, Yeniden Refah %9,6, İYİ Parti %4,6.
Yeşilyurt’un seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Yeşilyurt’un sonucu Türkiye sonucundan ortalama 10,7 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Yeşilyurt’ta oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Yeşilyurt’ta oyların %26,0’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 12,4 puan. 10 mahallede birinci parti değişti.
Yeşilyurt’ta salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 14 salıncak mahalle var; en oynakları Gözene Mah., Konak Mah., Banazi Mah..
Yeşilyurt’ta kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Yeşilyurt’ta etkin parti sayısı 2,77; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 17,7 puan.
Yeşilyurt’ta yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde Yeşilyurt’ta katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
Yeşilyurt’un geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Yeşilyurt’ta geçersiz oy oranı %4,93 (Malatya: %4,83). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 7 sandık var.
Yeşilyurt’ta olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Yeşilyurt’ta en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 2 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.
Yeşilyurt hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Yeşilyurt’ta AK Parti 5 kez birinci oldu.
Yeşilyurt’un mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Yeşilyurt’taki 82 mahallenin 59 tanesinde AK Parti, 23 tanesinde CHP birinci çıktı.
Yeşilyurt’un altın sandığı hangisi?
Yeşilyurt’un 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Yeşilyurt, Özalper Mah., 1156 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,49 puan saptı.
Yeşilyurt’ta AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Topsöğüt (%80,8) mahallesinde, en düşük oyu Kuşdoğan (%9,0) mahallesinde aldı.
Yeşilyurt’ta CHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Kuşdoğan (%86,9) mahallesinde, en düşük oyu Sütlüce (%4,7) mahallesinde aldı.
Yeşilyurt’ta seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %71,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Topraktepe Mah. (%93,3), en düşük katılım Bostanbaşı Mah. (%61,3).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.