Anamur Seçim Sonuçları

2014–2024 · Mersin · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Anamur’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %57,7 oyla CHP kazandı. MHP %37,2 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 21,8 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Anamur’da Kemal Kılıçdaroğlu %55,4 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%57,7
2024 katılım
%87,0
yerel seçim
Seçmen
52.634
2024
Sandık
187
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Anamur sonuçları Mersin geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıAnamur, Mersin · katılım %87,0AnamurMersinCHP%57,73%47,20MHP%37,18%24,26İYİ Parti%2,01%7,62BBP%0,86%0,26Zafer Partisi%0,43%1,25Yeniden Refah%0,33%1,33Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurAnamur, Mersin · katılım %90,9AnamurMersinKılıçdaroğlu%52,37%57,18Erdoğan%41,71%37,57Sinan Oğan%5,20%4,84Muharrem İnce%0,73%0,41Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurAnamur, Mersin · katılım %87,7AnamurMersinKılıçdaroğlu%55,38%60,27Erdoğan%44,62%39,73Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiAnamur, Mersin · katılım %90,9AnamurMersinCHP%34,09%30,84AK Parti%26,09%23,97İYİ Parti%18,23%11,99MHP%13,40%11,85Zafer Partisi%1,84%1,82Memleket%0,99%0,71Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Anamur’un seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Anamur’da oyların %24,2’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma CHP lehine 14,7 puan.

27 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti44 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Alataş Mah.MHP → CHP34,125,3
Çamlıpınar Mah.MHP → CHP33,911,3
Emirşah Mah.MHP → CHP30,917,1
Boğuntu Mah.MHP → CHP30,915,5
Karaçukur Mah.MHP (aynı)30,81,7
Anıtlı Mah.MHP → CHP30,428,6
Uçarı Mah.MHP (aynı)30,42,6
Ovabaşı Mah.MHP → CHP30,038,2
Kızılaliler Mah.MHP → CHP29,47,6
Çarıklar Mah.MHP → CHP28,98,5
Toroslar Mah.MHP → CHP28,224,2
Güneybahşiş Mah.MHP → CHP28,28,6
Sağlık Mah.MHP → CHP27,328,8
Malaklar Mah.MHP → CHP27,22,5
Ören Mah.MHP → CHP27,222,3

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
MHP%38,4
AK Parti%30,3
CHP%29,7
Katılım %93,2
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%41,6
Muharrem İnce%37,0
Meral Akşener%20,0
Katılım %89,6
2018 MVMilletvekili
AK Parti%31,3
CHP%29,2
İYİ Parti%21,5
Katılım %89,6
2019 YerelYerel
MHP%44,7
CHP%35,9
İYİ Parti%17,3
Katılım %90,4
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%52,4
Recep Tayyip Erdoğan%41,7
Sinan Oğan%5,2
Katılım %90,9
2023 MVMilletvekili
CHP%34,1
AK Parti%26,1
İYİ Parti%18,2
Katılım %90,9
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%55,4
Recep Tayyip Erdoğan%44,6
Katılım %87,7
2024 YerelYerel
CHP%57,7
MHP%37,2
İYİ Parti%2,0
Katılım %87,0

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Anamur’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akarca Mah.CHP %55,5%88,8
Akdeniz Mah.CHP %55,5%82,6
Akine Mah.CHP %87,7%94,7
Alataş Mah.CHP %59,7%95,6
Anamur Kapali Ceza Ve Tutuk Evi Mah.CHP %47,2%73,5
Anıtlı Mah.CHP %60,2%88,5
Aşağıkükür Mah.CHP %68,4%92,5
Bahçe Mah.CHP %54,5%85,8
Bahçelievler Mah.CHP %54,1%86,7
Bozdoğan Mah.CHP %54,6%91,9
Boğuntu Mah.CHP %54,4%100,6
Demirören Mah.MHP %55,9%91,3
Emirşah Mah.CHP %56,8%96,0
Esentepe Mah.CHP %55,0%83,9
Evciler Mah.MHP %51,3%95,7
Fatih Mah.CHP %54,9%88,1
Gercebahşiş Mah.CHP %58,5%96,5
Göktaş Mah.CHP %61,2%84,2
Güleç Mah.CHP %57,6%96,8
Güneybahşiş Mah.CHP %52,8%94,6

Altın sandık

Anamur’un 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Anamur’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Akine Mah.%87,7
Kaşdişlen Mah.%82,3
İskele Mah.%70,6
En zayıf
Güngören Mah.%29,0
Karalarbahşiş Mah.%34,8
Demirören Mah.%37,9
MHP
En güçlü
Güngören Mah.%66,7
Karalarbahşiş Mah.%62,1
Demirören Mah.%55,9
En zayıf
Akine Mah.%11,2
Kaşdişlen Mah.%16,2
İskele Mah.%24,3

Seçime katılım

2024 Yerel%87,0 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%90,9 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%87,7 / TR %84,1
2019 Yerel%90,4 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Boğuntu Mah.%100,6
Karaçukur Mah.%100,0
Güleç Mah.%96,8
Gercebahşiş Mah.%96,5
Ormancık Mah.%96,1
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Yalıevleri Mah.%76,6
Güzelyurt Mah.%79,2
İskele Mah.%80,5
Saray Mah.%80,6
Akdeniz Mah.%82,6

Anamur seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Anamur’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Anamur’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %57,7 oyla CHP kazandı. MHP %37,2 ile ikinci oldu.

Anamur’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Anamur’da 52.634 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 187 sandıkta kullanıldı.

Anamur’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %52,4, Recep Tayyip Erdoğan %41,7 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %55,4 ile önde çıktı.

Anamur’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %34,1, AK Parti %26,1, İYİ Parti %18,2, MHP %13,4, Zafer Partisi %1,8.

Anamur’un seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Anamur’un sonucu Türkiye sonucundan ortalama 5,9 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Anamur’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Anamur’da oyların %24,2’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 14,7 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Anamur’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 27 salıncak mahalle var; en oynakları Alataş Mah., Çamlıpınar Mah., Emirşah Mah..

Anamur’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Anamur’da etkin parti sayısı 2,12; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci MHP arasındaki fark 20,6 puan.

Anamur’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 4,5 puan daha düşük; MHP oyu ortalama 4,9 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Anamur’un geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Anamur’da geçersiz oy oranı %5,2 (Mersin: %4,68). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 4 sandık var.

Anamur’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Anamur’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Anamur hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Anamur’da MHP 2 kez, CHP 2 kez, AK Parti 1 kez birinci oldu.

Anamur’un mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Anamur’daki 57 mahallenin 46 tanesinde CHP, 11 tanesinde MHP birinci çıktı.

Anamur’un altın sandığı hangisi?

Anamur’un 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Anamur, Fatih Mah., 1063 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,18 puan saptı.

Anamur’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Akine (%87,7) mahallesinde, en düşük oyu Güngören (%29,0) mahallesinde aldı.

Anamur’da MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Güngören (%66,7) mahallesinde, en düşük oyu Akine (%11,2) mahallesinde aldı.

Anamur’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %87,0 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Boğuntu Mah. (%100,6), en düşük katılım Yalıevleri Mah. (%76,6).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Mersin il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.