Aydıncık Seçim Sonuçları

2014–2024 · Mersin · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Aydıncık’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %62,9 oyla CHP kazandı. AK Parti %31,4 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 27,6 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Aydıncık’ta Recep Tayyip Erdoğan %53,4 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%62,9
2024 katılım
%91,2
yerel seçim
Seçmen
9.064
2024
Sandık
32
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Aydıncık sonuçları Mersin geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıAydıncık, Mersin · katılım %91,2AydıncıkMersinCHP%62,85%47,20AK Parti%31,45%9,11İYİ Parti%4,04%7,62Yeniden Refah%0,39%1,33Saadet%0,30%0,51BTP%0,29%0,37Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurAydıncık, Mersin · katılım %91,6AydıncıkMersinErdoğan%49,14%37,57Kılıçdaroğlu%43,95%57,18Sinan Oğan%5,78%4,84Muharrem İnce%1,13%0,41Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurAydıncık, Mersin · katılım %89,6AydıncıkMersinErdoğan%53,42%39,73Kılıçdaroğlu%46,58%60,27Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiAydıncık, Mersin · katılım %91,6AydıncıkMersinAK Parti%32,59%23,97CHP%27,08%30,84İYİ Parti%18,68%11,99MHP%13,89%11,85Zafer Partisi%1,57%1,82Memleket%0,85%0,71Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Aydıncık’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Aydıncık’ta oyların %28,6’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma CHP lehine 20,0 puan.

8 salıncak mahalle8 mahallede birinci parti değişti10 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Pembecik Mah.AK Parti → CHP36,421,4
Duruhan Mah.AK Parti → CHP34,431,1
Eskiyürük Mah.AK Parti → CHP34,249,5
Merkez Mah.AK Parti → CHP30,939,8
Hacıbahattin Mah.AK Parti → CHP30,310,0
Yenikaş Mah.AK Parti → CHP29,79,0
Hürriyet Mah.AK Parti → CHP26,738,1
Cumhuriyet Mah.AK Parti → CHP24,229,8

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%41,9
MHP%33,3
CHP%23,6
Katılım %95,4
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%47,0
Muharrem İnce%30,8
Meral Akşener%20,9
Katılım %89,1
2018 MVMilletvekili
AK Parti%35,0
CHP%25,5
İYİ Parti%20,0
Katılım %89,1
2019 YerelYerel
AK Parti%43,8
CHP%35,2
İYİ Parti%20,0
Katılım %93,1
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%49,1
Kemal Kılıçdaroğlu%44,0
Sinan Oğan%5,8
Katılım %91,6
2023 MVMilletvekili
AK Parti%32,6
CHP%27,1
İYİ Parti%18,7
Katılım %91,6
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%53,4
Kemal Kılıçdaroğlu%46,6
Katılım %89,6
2024 YerelYerel
CHP%62,9
AK Parti%31,5
İYİ Parti%4,0
Katılım %91,2

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Aydıncık’taki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Atatürk Mah.CHP %65,9%90,3
Cumhuriyet Mah.CHP %62,1%88,3
Duruhan Mah.CHP %63,1%96,9
Eskiyürük Mah.CHP %73,3%94,1
Hacıbahattin Mah.CHP %52,9%88,3
Hürriyet Mah.CHP %67,4%87,2
Karadere Mah.CHP %54,7%97,7
Karaseki Mah.CHP %80,6%101,4
Merkez Mah.CHP %65,6%91,0
Pembecik Mah.CHP %55,5%93,9
Teknecik Mah.CHP %49,2%99,2
Yeni Mah.CHP %65,4%91,9
Yenikaş Mah.CHP %49,2%94,7
Yeniyürük Mah.CHP %71,3%99,6
Yeniyürükkaş Mah.AK Parti %55,6%107,4

Altın sandık

Aydıncık’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Aydıncık’ta en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Eskiyürük Mah.%73,3
Hürriyet Mah.%67,4
Atatürk Mah.%65,9
En zayıf
Yenikaş Mah.%49,2
Hacıbahattin Mah.%52,9
Pembecik Mah.%55,5
AK Parti
En güçlü
Hacıbahattin Mah.%42,9
Yenikaş Mah.%40,2
Pembecik Mah.%34,2
En zayıf
Eskiyürük Mah.%23,8
Merkez Mah.%25,8
Atatürk Mah.%26,2

Seçime katılım

2024 Yerel%91,2 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,6 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%89,6 / TR %84,1
2019 Yerel%93,1 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Duruhan Mah.%96,9
Yenikaş Mah.%94,7
Eskiyürük Mah.%94,1
Pembecik Mah.%93,9
Yeni Mah.%91,9
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Hürriyet Mah.%87,2
Hacıbahattin Mah.%88,3
Cumhuriyet Mah.%88,3
Atatürk Mah.%90,3
Merkez Mah.%91,0

Aydıncık seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Aydıncık’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Aydıncık’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %62,9 oyla CHP kazandı. AK Parti %31,4 ile ikinci oldu.

Aydıncık’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Aydıncık’ta 9.064 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 32 sandıkta kullanıldı.

Aydıncık’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %49,1, Kemal Kılıçdaroğlu %44,0 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %53,4 ile önde çıktı.

Aydıncık’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %32,6, CHP %27,1, İYİ Parti %18,7, MHP %13,9, Zafer Partisi %1,6.

Aydıncık’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Aydıncık’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 1,8 puan farklıydı; yani Türkiye geneline çok benziyor.

Aydıncık’ta oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Aydıncık’ta oyların %28,6’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 20,0 puan. 8 mahallede birinci parti değişti.

Aydıncık’ta salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 8 salıncak mahalle var; en oynakları Pembecik Mah., Duruhan Mah., Eskiyürük Mah..

Aydıncık’ta kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Aydıncık’ta etkin parti sayısı 2,02; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 31,4 puan.

Aydıncık’ta yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Aydıncık’ta katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Aydıncık’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Aydıncık’ta geçersiz oy oranı %4,51 (Mersin: %4,68). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Aydıncık’ta olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Aydıncık’ta olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Aydıncık hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Aydıncık’ta AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Aydıncık’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Aydıncık’taki 15 mahallenin 14 tanesinde CHP, 1 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Aydıncık’ın altın sandığı hangisi?

Aydıncık’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Aydıncık, Cumhuriyet Mah., 1004 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,57 puan saptı.

Aydıncık’ta CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Eskiyürük (%73,3) mahallesinde, en düşük oyu Yenikaş (%49,2) mahallesinde aldı.

Aydıncık’ta AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Hacıbahattin (%42,9) mahallesinde, en düşük oyu Eskiyürük (%23,8) mahallesinde aldı.

Aydıncık’ta seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %91,2 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Duruhan Mah. (%96,9), en düşük katılım Hürriyet Mah. (%87,2).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Mersin il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.