Gülnar Seçim Sonuçları
2014–2024 · Mersin · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Gülnar’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %35,1 oyla MHP kazandı. İYİ Parti %30,5 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 14,1 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Gülnar’da Recep Tayyip Erdoğan %55,9 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Gülnar sonuçları Mersin geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Gülnar’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Gülnar’da oyların %28,5’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma İYİ Parti lehine 19,2 puan.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Yarmasu Mah. | MHP → Yeniden Refah | 56,5 | 14,9 |
| İshaklar Mah. | MHP → Yeniden Refah | 54,6 | 9,6 |
| Çavuşlar Mah. | MHP → İYİ Parti | 53,1 | 28,5 |
| Saray Mah. | CHP → İYİ Parti | 46,0 | 21,8 |
| Ulupınar Mah. | CHP → İYİ Parti | 45,5 | 18,5 |
| Arıkuyusu Mah. | MHP → İYİ Parti | 42,9 | 3,0 |
| Büyükeceli Mah. | CHP → İYİ Parti | 41,4 | 10,4 |
| Üçoluk Mah. | MHP → İYİ Parti | 40,9 | 12,8 |
| Sipahili Mah. | CHP → İYİ Parti | 40,7 | 10,2 |
| Çukurasma Mah. | MHP → İYİ Parti | 39,0 | 4,3 |
| Şeyhömer Mah. | MHP → İYİ Parti | 36,3 | 13,0 |
| Akdeniz Mah. | CHP → İYİ Parti | 33,8 | 10,4 |
| Hacıpınar Mah. | MHP (aynı) | 30,3 | 0,9 |
| Zeyne Mah. | MHP → CHP | 25,0 | 1,4 |
| Ayvalı Mah. | CHP → MHP | 23,1 | 6,3 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Gülnar’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Akdeniz Mah. | İYİ Parti %40,5 | %82,5 |
| Akova Mah. | CHP %78,8 | %96,6 |
| Ardıçpınarı Mah. | İYİ Parti %38,0 | %93,0 |
| Arıkuyusu Mah. | İYİ Parti %41,4 | %87,9 |
| Ayvalı Mah. | MHP %38,7 | %84,9 |
| Bereket Mah. | CHP %55,6 | %88,4 |
| Beydili Mah. | MHP %48,6 | %100,0 |
| Bolyaran Mah. | MHP %54,6 | %100,0 |
| Bozağaç Mah. | İYİ Parti %46,2 | %95,5 |
| Büyükeceli Mah. | İYİ Parti %42,2 | %80,9 |
| Dayıcık Mah. | MHP %42,1 | %88,7 |
| Dedeler Mah. | MHP %38,9 | %93,9 |
| Delikkaya Mah. | İYİ Parti %53,3 | %91,9 |
| Demirözü Mah. | CHP %59,7 | %80,9 |
| Emirhacı Mah. | İYİ Parti %62,0 | %89,8 |
| Gezende Mah. | CHP %41,1 | %82,4 |
| Göktürk Mah. | İYİ Parti %38,1 | %93,1 |
| Hacıpınar Mah. | MHP %33,9 | %86,4 |
| Halifeler Mah. | MHP %41,2 | %82,6 |
| Ilısu Mah. | MHP %42,7 | %100,0 |
Altın sandık
Gülnar’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Gülnar’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Gülnar seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Gülnar’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Gülnar’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %35,1 oyla MHP kazandı. İYİ Parti %30,5 ile ikinci oldu.
Gülnar’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Gülnar’da 21.237 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 96 sandıkta kullanıldı.
Gülnar’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %52,4, Kemal Kılıçdaroğlu %41,5 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %55,9 ile önde çıktı.
Gülnar’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %31,9, CHP %22,9, İYİ Parti %21,0, MHP %17,3, Zafer Partisi %1,4.
Gülnar’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Gülnar’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 3,5 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.
Gülnar’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Gülnar’da oyların %28,5’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma İYİ Parti lehine 19,2 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.
Gülnar’da salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 16 salıncak mahalle var; en oynakları Yarmasu Mah., İshaklar Mah., Çavuşlar Mah..
Gülnar’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Gülnar’da etkin parti sayısı 3,26; yani çok partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci İYİ Parti arasındaki fark 4,7 puan.
Gülnar’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde Gülnar’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
Gülnar’ın geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Gülnar’da geçersiz oy oranı %5,09 (Mersin: %4,68). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.
Gülnar’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Gülnar’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Gülnar hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Gülnar’da MHP 3 kez, AK Parti 2 kez birinci oldu.
Gülnar’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Gülnar’daki 50 mahallenin 22 tanesinde İYİ Parti, 16 tanesinde MHP, 10 tanesinde CHP, 2 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.
Gülnar’ın altın sandığı hangisi?
Gülnar’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Gülnar, Hacıpınar Mah., 1039 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,77 puan saptı.
Gülnar’da MHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Kuskan (%59,3) mahallesinde, en düşük oyu Konur (%17,4) mahallesinde aldı.
Gülnar’da İYİ Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde İYİ Parti en yüksek oyu Saray (%48,3) mahallesinde, en düşük oyu İshaklar (%11,8) mahallesinde aldı.
Gülnar’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %89,1 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Üçoluk Mah. (%95,8), en düşük katılım Büyükeceli Mah. (%80,9).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.