Mezitli Seçim Sonuçları
2014–2024 · Mersin · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Mezitli’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %67,5 oyla CHP kazandı. AK Parti %25,4 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 10,8 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Mezitli’de Kemal Kılıçdaroğlu %68,7 oy aldı (Türkiye: %47,8).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Mezitli sonuçları Mersin geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Mezitli’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Mezitli’de oyların %15,4’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 10,8 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Çevlik Mah. | Cumhur İttifakı → CHP | 34,2 | 27,7 |
| Kaleköy Mah. | Cumhur İttifakı → CHP | 34,2 | 30,0 |
| Kuyuluk Mah. | Cumhur İttifakı → CHP | 33,2 | 31,3 |
| Kocayer Mah. | Cumhur İttifakı → CHP | 30,9 | 36,9 |
| Doğlu Mah. | Cumhur İttifakı → CHP | 30,3 | 4,4 |
| Fındıkpınarı Mah. | Cumhur İttifakı → CHP | 28,9 | 24,3 |
| Esenbağlar Mah. | Cumhur İttifakı → CHP | 28,9 | 21,9 |
| Cemilli Mah. | Cumhur İttifakı → CHP | 28,8 | 21,8 |
| Şahin Tepesi Mah. | Cumhur İttifakı → CHP | 27,4 | 5,0 |
| Eski Mezitli Mah. | Cumhur İttifakı → CHP | 26,8 | 29,4 |
| Tece Mah. | Cumhur İttifakı → CHP | 25,8 | 21,9 |
| Davultepe Mah. | Cumhur İttifakı → CHP | 24,5 | 20,7 |
| Çankaya Mah. | Cumhur İttifakı → CHP | 22,3 | 28,6 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Mezitli’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| 75. Yil Mah. | CHP %68,9 | %71,5 |
| Akarca Mah. | AK Parti %54,2 | %92,6 |
| Akdeniz Mah. | CHP %65,9 | %72,1 |
| Anayurt Mah. | AK Parti %58,2 | %86,2 |
| Atatürk Mah. | CHP %71,9 | %75,1 |
| Bozön Mah. | AK Parti %47,7 | %89,0 |
| Cemilli Mah. | CHP %57,1 | %84,8 |
| Cumhuriyet Mah. | CHP %74,2 | %75,0 |
| Davultepe Mah. | CHP %57,2 | %77,7 |
| Demirışık Mah. | CHP %60,4 | %93,2 |
| Deniz Mah. | CHP %70,8 | %68,0 |
| Doğançay Mah. | CHP %64,7 | %99,2 |
| Doğlu Mah. | CHP %50,1 | %95,4 |
| Esenbağlar Mah. | CHP %58,4 | %86,4 |
| Eski Mezitli Mah. | CHP %61,3 | %81,8 |
| Fatih Mah. | CHP %74,4 | %72,6 |
| Fındıkpınarı Mah. | CHP %59,3 | %81,4 |
| Hürriyet Mah. | CHP %81,5 | %83,3 |
| Kaleköy Mah. | CHP %61,8 | %72,0 |
| Kocayer Mah. | CHP %65,9 | %95,1 |
Altın sandık
Mezitli’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Mezitli’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Mezitli seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Mezitli’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Mezitli’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %67,5 oyla CHP kazandı. AK Parti %25,4 ile ikinci oldu.
Mezitli’de kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Mezitli’de 158.762 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 478 sandıkta kullanıldı.
Mezitli’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %65,5, Recep Tayyip Erdoğan %29,8 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %68,7 ile önde çıktı.
Mezitli’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
CHP %42,3, AK Parti %20,4, İYİ Parti %11,0, Yeşil Sol Parti %9,1, MHP %8,3.
Mezitli’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Mezitli’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 12,8 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Mezitli’de oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Mezitli’de oyların %15,4’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 10,8 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.
Mezitli’de salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 13 salıncak mahalle var; en oynakları Çevlik Mah., Kaleköy Mah., Kuyuluk Mah..
Mezitli’de kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Mezitli’de etkin parti sayısı 1,92; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 42,1 puan.
Mezitli’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 6,0 puan daha düşük; AK Parti oyu ortalama 6,0 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.
Mezitli’nin geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Mezitli’de geçersiz oy oranı %3,13 (Mersin: %4,68). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 7 sandık var.
Mezitli’de olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Mezitli’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Mezitli hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Mezitli’de CHP 5 kez birinci oldu.
Mezitli’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Mezitli’deki 40 mahallenin 33 tanesinde CHP, 7 tanesinde AK Parti birinci çıktı.
Mezitli’nin altın sandığı hangisi?
Mezitli’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Mezitli, Akdeniz Mah., 1081 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,36 puan saptı.
Mezitli’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Kuzucubelen (%84,9) mahallesinde, en düşük oyu Anayurt (%36,3) mahallesinde aldı.
Mezitli’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Anayurt (%58,2) mahallesinde, en düşük oyu Kuzucubelen (%11,0) mahallesinde aldı.
Mezitli’de seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %74,7 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Kuzucu Mah. (%98,2), en düşük katılım Deniz Mah. (%68,0).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.