Mut Seçim Sonuçları
2014–2024 · Mersin · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Mut’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %48,5 oyla İYİ Parti kazandı. MHP %34,0 ile ikinci oldu. İYİ Parti, 2019’a göre oyunu 16,7 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Mut’ta Recep Tayyip Erdoğan %52,7 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Mut sonuçları Mersin geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Mut’un seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Mut’ta oyların %21,3’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma İYİ Parti lehine 14,6 puan.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Köselerli Mah. | CHP → İYİ Parti | 43,6 | 42,4 |
| Hamam Mah. | MHP (aynı) | 41,5 | 1,4 |
| Gökçetaş Mah. | MHP → İYİ Parti | 40,0 | 16,9 |
| Çivi Mah. | MHP → İYİ Parti | 39,1 | 15,7 |
| Bozdoğan Mah. | MHP → İYİ Parti | 34,7 | 14,4 |
| Gençali Mah. | MHP → İYİ Parti | 31,1 | 29,3 |
| Karacaoğlan Mah. | MHP → İYİ Parti | 29,6 | 7,2 |
| Palantepe Mah. | MHP → İYİ Parti | 26,4 | 25,6 |
| Çamlıca Mah. | MHP (aynı) | 26,3 | 3,7 |
| Dağpazarı Mah. | CHP → İYİ Parti | 26,1 | 15,5 |
| Yazalanı Mah. | MHP → İYİ Parti | 25,8 | 27,5 |
| Kale Mah. | MHP → İYİ Parti | 25,7 | 31,8 |
| Doğancı Mah. | MHP → İYİ Parti | 25,7 | 24,2 |
| Işıklar Mah. | MHP → İYİ Parti | 25,7 | 1,4 |
| Pınarbaşı Mah. | MHP → İYİ Parti | 25,5 | 22,2 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Mut’taki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Alaçam Mah. | İYİ Parti %39,0 | %89,5 |
| Aydınoğlu Mah. | MHP %53,3 | %89,9 |
| Aşağıköselerli Mah. | MHP %48,4 | %93,7 |
| Ballı Mah. | MHP %53,5 | %94,1 |
| Barabanlı Mah. | İYİ Parti %49,4 | %93,0 |
| Bağcağız Mah. | MHP %46,1 | %91,8 |
| Bozdoğan Mah. | İYİ Parti %52,2 | %80,7 |
| Burunköy Mah. | MHP %50,0 | %95,3 |
| Ceritler Mah. | İYİ Parti %67,4 | %96,3 |
| Cumhuriyet Mah. | İYİ Parti %55,9 | %86,0 |
| Dağpazarı Mah. | İYİ Parti %44,6 | %90,4 |
| Demirkapı Mah. | İYİ Parti %61,0 | %95,6 |
| Dereköy Mah. | CHP %33,5 | %94,5 |
| Derinçay Mah. | İYİ Parti %39,3 | %96,5 |
| Deveci Mah. | İYİ Parti %52,0 | %85,4 |
| Diştaş Mah. | İYİ Parti %52,8 | %93,7 |
| Doğancı Mah. | İYİ Parti %55,5 | %81,7 |
| Elbeyli Mah. | MHP %50,2 | %98,0 |
| Elmapınar Mah. | İYİ Parti %45,6 | %100,0 |
| Esençay Mah. | İYİ Parti %68,5 | %95,8 |
Altın sandık
Mut’un 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Mut’ta en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Mut seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Mut’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Mut’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %48,5 oyla İYİ Parti kazandı. MHP %34,0 ile ikinci oldu.
Mut’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Mut’ta 49.218 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 198 sandıkta kullanıldı.
Mut’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %49,0, Kemal Kılıçdaroğlu %43,8 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %52,7 ile önde çıktı.
Mut’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %30,6, CHP %28,8, MHP %17,2, İYİ Parti %15,1, Zafer Partisi %2,0.
Mut’un seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Mut’un sonucu Türkiye sonucundan ortalama 1,8 puan farklıydı; yani Türkiye geneline çok benziyor.
Mut’ta oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Mut’ta oyların %21,3’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma İYİ Parti lehine 14,6 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.
Mut’ta salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 26 salıncak mahalle var; en oynakları Köselerli Mah., Hamam Mah., Gökçetaş Mah..
Mut’ta kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Mut’ta etkin parti sayısı 2,72; yani çok partili bir yapı var. Birinci İYİ Parti ile ikinci MHP arasındaki fark 14,5 puan.
Mut’ta yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda İYİ Parti oyu ortalama 7,1 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.
Mut’un geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Mut’ta geçersiz oy oranı %6,05 (Mersin: %4,68). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 3 sandık var.
Mut’ta olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Mut’ta olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Mut hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Mut’ta MHP 2 kez, AK Parti 2 kez, İYİ Parti 1 kez birinci oldu.
Mut’un mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Mut’taki 102 mahallenin 61 tanesinde İYİ Parti, 35 tanesinde MHP, 6 tanesinde CHP birinci çıktı.
Mut’un altın sandığı hangisi?
Mut’un 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Mut, Kelceköy Mah., 1120 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,61 puan saptı.
Mut’ta İYİ Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde İYİ Parti en yüksek oyu Köselerli (%65,7) mahallesinde, en düşük oyu Kırkkavak (%21,5) mahallesinde aldı.
Mut’ta MHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Kırkkavak (%73,1) mahallesinde, en düşük oyu Topluca (%16,1) mahallesinde aldı.
Mut’ta seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %88,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Elbeyli Mah. (%98,0), en düşük katılım Güllük Mah. (%80,7).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.