Tarsus Seçim Sonuçları

2014–2024 · Mersin · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Tarsus’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %46,2 oyla CHP kazandı. MHP %35,6 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 2,3 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Tarsus’ta Kemal Kılıçdaroğlu %57,2 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%46,2
2024 katılım
%79,4
yerel seçim
Seçmen
252.557
2024
Sandık
809
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Tarsus sonuçları Mersin geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıTarsus, Mersin · katılım %79,4TarsusMersinCHP%46,24%47,20MHP%35,65%24,26Memleket%6,06%1,30İYİ Parti%6,01%7,62Yeniden Refah%1,18%1,33HÜDA PAR%1,14%0,63Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurTarsus, Mersin · katılım %89,0TarsusMersinKılıçdaroğlu%53,59%57,18Erdoğan%40,26%37,57Sinan Oğan%5,79%4,84Muharrem İnce%0,35%0,41Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurTarsus, Mersin · katılım %85,5TarsusMersinKılıçdaroğlu%57,20%60,27Erdoğan%42,80%39,73Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiTarsus, Mersin · katılım %89,0TarsusMersinCHP%28,26%30,84AK Parti%21,89%23,97MHP%16,68%11,85Yeşil Sol Parti%12,97%13,32İYİ Parti%11,69%11,99Zafer Partisi%2,01%1,82Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Tarsus’un seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Tarsus’ta oyların %11,2’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 1,9 puan.

5 salıncak mahalle5 mahallede birinci parti değişti126 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Çokak Mah.MHP → CHP28,81,5
Baltalı Mah.CHP → MHP27,70,5
Yalamık Mah.MHP → CHP25,618,0
Çağbaşı Mah.MHP (aynı)21,62,3
Alifakı Mah.MHP → CHP19,91,0

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
MHP%35,9
CHP%31,5
AK Parti%20,1
Katılım %89,6
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%38,6
Muharrem İnce%35,1
Meral Akşener%13,4
Katılım %87,9
2018 MVMilletvekili
CHP%25,4
AK Parti%23,2
MHP%19,0
Katılım %87,9
2019 YerelYerel
CHP%48,5
MHP%41,7
İYİ Parti%6,7
Katılım %86,1
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%53,6
Recep Tayyip Erdoğan%40,3
Sinan Oğan%5,8
Katılım %89,0
2023 MVMilletvekili
CHP%28,3
AK Parti%21,9
MHP%16,7
Katılım %89,0
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%57,2
Recep Tayyip Erdoğan%42,8
Katılım %85,5
2024 YerelYerel
CHP%46,2
MHP%35,7
Memleket%6,1
Katılım %79,4

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Tarsus’taki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
82evler Mah.CHP %49,0%77,2
Akarsu Mah.CHP %66,8%94,3
Akgedik Mah.CHP %49,3%66,5
Akçakocalı Mah.MHP %40,3%101,3
Akşemsettin Mah.MHP %41,3%78,8
Aladağ Mah.MHP %47,1%97,6
Aliağa Mah.CHP %83,8%98,5
Alibeyli Mah.MHP %67,1%94,9
Aliefendioğlu Mah.CHP %85,7%87,5
Alifakı Mah.CHP %37,4%68,5
Altaylılar Mah.MHP %39,7%76,8
Anıt Mah.CHP %47,8%75,9
Ardıçlı Mah.MHP %65,9%93,1
Arıklı Mah.MHP %67,7%69,6
Atalar Mah.CHP %86,4%89,4
Atatürk Mah.CHP %40,2%78,5
Avadan Mah.MHP %56,3%95,5
Ağzıdelik Mah.MHP %49,7%83,9
Baharlı Mah.MHP %62,1%96,8
Bahçe Mah.CHP %71,8%72,5

Altın sandık

Tarsus’un 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Tarsus’ta en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Yeşil Mah.%90,0
Atalar Mah.%86,4
Aliefendioğlu Mah.%85,7
En zayıf
İnköy Mah.%11,4
Sağlıklı Mah.%14,2
Esenler Mah.%15,7
MHP
En güçlü
Egemen Mah.%72,5
Belen Mah.%71,2
Sağlıklı Mah.%69,1
En zayıf
Yeşil Mah.%4,5
Aliağa Mah.%4,7
Atalar Mah.%5,7
Memleket
En güçlü
Akgedik Mah.%15,6
Olukkoyağı Mah.%15,3
İnköy Mah.%13,0
En zayıf
Çağbaşı Mah.%0,6
Bahşiş Mah.%1,1
Cin Mah.%1,1

Seçime katılım

2024 Yerel%79,4 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%89,0 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%85,5 / TR %84,1
2019 Yerel%86,1 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Aliağa Mah.%98,5
Sıraköy Mah.%97,0
İbrişim Mah.%96,9
Esenler Mah.%96,6
Taşkuyu Mah.%96,6
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Akgedik Mah.%66,5
Alifakı Mah.%68,5
Barbaros Mah.%69,7
Bağlar Mah.%70,3
Gazipaşa Mah.%70,7

Tarsus seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Tarsus’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Tarsus’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %46,2 oyla CHP kazandı. MHP %35,6 ile ikinci oldu.

Tarsus’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Tarsus’ta 252.557 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 809 sandıkta kullanıldı.

Tarsus’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %53,6, Recep Tayyip Erdoğan %40,3 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %57,2 ile önde çıktı.

Tarsus’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %28,3, AK Parti %21,9, MHP %16,7, Yeşil Sol Parti %13,0, İYİ Parti %11,7.

Tarsus’un seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Tarsus’un sonucu Türkiye sonucundan ortalama 6,6 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Tarsus’ta oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Tarsus’ta oyların %11,2’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 1,9 puan. 5 mahallede birinci parti değişti.

Tarsus’ta salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 5 salıncak mahalle var; en oynakları Çokak Mah., Baltalı Mah., Yalamık Mah..

Tarsus’ta kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Tarsus’ta etkin parti sayısı 2,87; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci MHP arasındaki fark 10,6 puan.

Tarsus’ta yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 8,3 puan daha düşük; MHP oyu ortalama 9,1 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Tarsus’un geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Tarsus’ta geçersiz oy oranı %4,48 (Mersin: %4,68). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 11 sandık var.

Tarsus’ta olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Tarsus’ta en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 2 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Tarsus hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Tarsus’ta CHP 4 kez, MHP 1 kez birinci oldu.

Tarsus’un mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Tarsus’taki 184 mahallenin 115 tanesinde MHP, 68 tanesinde CHP, 1 tanesinde İYİ Parti birinci çıktı.

Tarsus’un altın sandığı hangisi?

Tarsus’un 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Tarsus, Kavaklı Mah., 1342 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,52 puan saptı.

Tarsus’ta CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Yeşil (%90,0) mahallesinde, en düşük oyu İnköy (%11,4) mahallesinde aldı.

Tarsus’ta MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Egemen (%72,5) mahallesinde, en düşük oyu Yeşil (%4,5) mahallesinde aldı.

Tarsus’ta seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %79,4 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Aliağa Mah. (%98,5), en düşük katılım Akgedik Mah. (%66,5).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Mersin il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.