Toroslar Seçim Sonuçları

2014–2024 · Mersin · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Toroslar’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %47,1 oyla CHP kazandı. MHP %39,7 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 9,3 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Toroslar’da Kemal Kılıçdaroğlu %56,7 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%47,1
2024 katılım
%74,9
yerel seçim
Seçmen
227.805
2024
Sandık
691
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Toroslar sonuçları Mersin geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıToroslar, Mersin · katılım %74,9ToroslarMersinCHP%47,09%47,20MHP%39,68%24,26İYİ Parti%5,66%7,62Yeniden Refah%1,79%1,33Zafer Partisi%1,35%1,25HÜDA PAR%0,94%0,63Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurToroslar, Mersin · katılım %88,7ToroslarMersinKılıçdaroğlu%53,56%57,18Erdoğan%41,39%37,57Sinan Oğan%4,70%4,84Muharrem İnce%0,35%0,41Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurToroslar, Mersin · katılım %84,8ToroslarMersinKılıçdaroğlu%56,66%60,27Erdoğan%43,34%39,73Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiToroslar, Mersin · katılım %88,7ToroslarMersinAK Parti%27,84%23,97CHP%23,22%30,84Yeşil Sol Parti%20,78%13,32MHP%11,04%11,85İYİ Parti%9,34%11,99Zafer Partisi%1,83%1,82Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Toroslar’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Toroslar’da oyların %15,1’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 5,7 puan.

6 salıncak mahalle8 mahallede birinci parti değişti57 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Kerimler Mah.İYİ Parti → CHP36,28,6
Hamzabeyli Mah.İYİ Parti → MHP31,92,5
Arslanköy Mah.MHP → CHP25,12,2
Buluklu Mah.MHP → CHP21,50,9
Sağlık Mah.MHP (aynı)21,31,7
Güneykent Mah.MHP → CHP18,614,7

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
MHP%36,0
AK Parti%27,0
BDP%18,3
Katılım %87,8
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%42,1
Muharrem İnce%29,0
Selahattin Demirtaş%18,2
Katılım %87,4
2018 MVMilletvekili
AK Parti%31,0
HDP%23,2
CHP%19,2
Katılım %86,8
2019 YerelYerel
MHP%41,7
CHP%37,8
İYİ Parti%16,6
Katılım %83,4
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%53,6
Recep Tayyip Erdoğan%41,4
Sinan Oğan%4,7
Katılım %88,7
2023 MVMilletvekili
AK Parti%27,8
CHP%23,2
Yeşil Sol Parti%20,8
Katılım %88,7
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%56,7
Recep Tayyip Erdoğan%43,3
Katılım %84,8
2024 YerelYerel
CHP%47,1
MHP%39,7
İYİ Parti%5,7
Katılım %74,9

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Toroslar’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akbelen Mah.MHP %47,3%78,1
Aladağ Mah.MHP %52,4%89,9
Alanyalı Mah.MHP %60,2%85,2
Alsancak Mah.CHP %59,0%74,2
Arpaçsakarlar Mah.CHP %46,9%74,8
Arslanköy Mah.CHP %46,9%82,3
Ayvagediği Mah.MHP %59,8%88,2
Bekiralanı Mah.MHP %49,4%92,0
Buluklu Mah.CHP %46,2%84,7
Dalakdere Mah.CHP %76,0%91,2
Darısekisi Mah.MHP %46,2%89,1
Demirtaş Mah.CHP %77,1%76,3
Değirmendere Mah.MHP %67,1%90,8
Değnek Mah.MHP %68,1%95,9
Doruklu Mah.MHP %53,8%95,3
Düğdüören Mah.CHP %91,1%93,0
Evrenli Mah.MHP %52,1%90,5
Gözne Mah.CHP %49,9%83,5
Güneykent Mah.CHP %50,3%73,1
Güzelyayla Mah.MHP %61,7%81,9

Altın sandık

Toroslar’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Toroslar’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Düğdüören Mah.%91,1
Demirtaş Mah.%77,1
Dalakdere Mah.%76,0
En zayıf
Değirmendere Mah.%12,4
Musalı Mah.%19,3
Değnek Mah.%19,6
MHP
En güçlü
Musalı Mah.%73,0
Değnek Mah.%68,1
Değirmendere Mah.%67,1
En zayıf
Düğdüören Mah.%5,1
Demirtaş Mah.%14,5
Dalakdere Mah.%17,8
İYİ Parti
En güçlü
Yavca Mah.%27,5
Çavuşlu Mah.%19,6
Değirmendere Mah.%17,0
En zayıf
Çelebili Mah.%1,4
Demirtaş Mah.%1,4
Turunçlu Mah.%2,2

Seçime katılım

2024 Yerel%74,9 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%88,7 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%84,8 / TR %84,1
2019 Yerel%83,4 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Değnek Mah.%95,9
Doruklu Mah.%95,3
Çelebili Mah.%94,3
Kayrakkeşli Mah.%93,8
Kavaklıpınar Mah.%93,5
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Selçuklar Mah.%67,0
Yalınayak Mah.%67,7
Halkkent Mah.%69,2
Korukent Mah.%70,0
Kurdali Mah.%70,6

Toroslar seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Toroslar’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Toroslar’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %47,1 oyla CHP kazandı. MHP %39,7 ile ikinci oldu.

Toroslar’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Toroslar’da 227.805 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 691 sandıkta kullanıldı.

Toroslar’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %53,6, Recep Tayyip Erdoğan %41,4 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %56,7 ile önde çıktı.

Toroslar’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %27,8, CHP %23,2, Yeşil Sol Parti %20,8, MHP %11,0, İYİ Parti %9,3.

Toroslar’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Toroslar’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 5,9 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Toroslar’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Toroslar’da oyların %15,1’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 5,7 puan. 8 mahallede birinci parti değişti.

Toroslar’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 6 salıncak mahalle var; en oynakları Kerimler Mah., Hamzabeyli Mah., Arslanköy Mah..

Toroslar’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Toroslar’da etkin parti sayısı 2,61; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci MHP arasındaki fark 7,4 puan.

Toroslar’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 6,0 puan daha düşük; MHP oyu ortalama 6,8 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Toroslar’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Toroslar’da geçersiz oy oranı %4,79 (Mersin: %4,68). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 8 sandık var.

Toroslar’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Toroslar’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Toroslar hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Toroslar’da MHP 2 kez, AK Parti 2 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Toroslar’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Toroslar’daki 67 mahallenin 43 tanesinde MHP, 24 tanesinde CHP birinci çıktı.

Toroslar’ın altın sandığı hangisi?

Toroslar’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Toroslar, Toroslar Mah., 2295 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,63 puan saptı.

Toroslar’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Düğdüören (%91,1) mahallesinde, en düşük oyu Değirmendere (%12,4) mahallesinde aldı.

Toroslar’da MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Musalı (%73,0) mahallesinde, en düşük oyu Düğdüören (%5,1) mahallesinde aldı.

Toroslar’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %74,9 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Değnek Mah. (%95,9), en düşük katılım Selçuklar Mah. (%67,0).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Mersin il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.