Yenişehir Seçim Sonuçları

2014–2024 · Mersin · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Yenişehir’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %70,1 oyla CHP kazandı. AK Parti %18,9 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 6,6 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Yenişehir’de Kemal Kılıçdaroğlu %74,0 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%70,1
2024 katılım
%73,4
yerel seçim
Seçmen
200.556
2024
Sandık
591
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Yenişehir sonuçları Mersin geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıYenişehir, Mersin · katılım %73,4YenişehirMersinCHP%70,14%47,20AK Parti%18,94%9,11Zafer Partisi%2,21%1,25İYİ Parti%2,16%7,62Yeniden Refah%1,25%1,33DEVA%1,02%0,47Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurYenişehir, Mersin · katılım %88,9YenişehirMersinKılıçdaroğlu%71,22%57,18Erdoğan%24,70%37,57Sinan Oğan%3,84%4,84Muharrem İnce%0,24%0,41Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurYenişehir, Mersin · katılım %86,0YenişehirMersinKılıçdaroğlu%74,05%60,27Erdoğan%25,95%39,73Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiYenişehir, Mersin · katılım %89,0YenişehirMersinCHP%43,44%30,84AK Parti%16,92%23,97Yeşil Sol Parti%14,43%13,32İYİ Parti%10,06%11,99MHP%6,49%11,85TİP%3,63%1,99Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Yenişehir’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Yenişehir’de oyların %14,1’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 7,6 puan.

4 salıncak mahalle5 mahallede birinci parti değişti30 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Karahacılı Mah.AK Parti → CHP41,931,0
Çukurkeşli Mah.AK Parti → CHP31,835,0
Gökçebelen Mah.AK Parti → CHP20,412,2
Çavak Mah.AK Parti → CHP20,117,0

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%42,8
MHP%24,6
AK Parti%20,7
Katılım %86,5
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%54,5
Recep Tayyip Erdoğan%26,1
Selahattin Demirtaş%11,6
Katılım %87,8
2018 MVMilletvekili
CHP%38,0
HDP%21,7
AK Parti%19,7
Katılım %87,8
2019 YerelYerel
CHP%63,6
AK Parti%27,6
İYİ Parti%5,5
Katılım %81,1
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%71,2
Recep Tayyip Erdoğan%24,7
Sinan Oğan%3,8
Katılım %88,9
2023 MVMilletvekili
CHP%43,4
AK Parti%16,9
Yeşil Sol Parti%14,4
Katılım %89,0
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%74,1
Recep Tayyip Erdoğan%26,0
Katılım %86,0
2024 YerelYerel
CHP%70,1
AK Parti%18,9
Zafer Partisi%2,2
Katılım %73,4

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Yenişehir’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
50. Yıl Mah.CHP %70,0%73,6
Akkent Mah.CHP %69,9%72,6
Aydınlıkevler Mah.CHP %70,5%73,3
Bahçelievler Mah.CHP %71,4%73,5
Barbaros Mah.CHP %69,6%73,4
Batıkent Mah.CHP %71,5%74,6
Cumhuriyet Mah.CHP %72,5%74,6
Deniz Mah.CHP %63,0%78,4
Değirmençay Mah.CHP %65,2%88,1
Dumlupınar Mah.CHP %67,7%69,7
Emirler Mah.CHP %59,7%93,5
Eğriçam Mah.CHP %70,3%71,7
Fuatmorel Mah.CHP %70,9%75,3
Gazi Mah.CHP %71,9%68,9
Gökçebelen Mah.CHP %51,2%89,0
Güvenevler Mah.CHP %72,2%73,3
Hürriyet Mah.CHP %73,0%75,2
Karahacılı Mah.CHP %62,0%96,3
Kocahamzalı Mah.CHP %51,2%93,9
Kocavilayet Mah.CHP %59,8%77,6

Altın sandık

Yenişehir’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Yenişehir’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
İnönü Mah.%76,2
Pirireis Mah.%75,5
Palmiye Mah.%73,5
En zayıf
İnsu Mah.%48,0
Uzunkaş Mah.%48,9
Kocahamzalı Mah.%51,2
AK Parti
En güçlü
İnsu Mah.%41,4
Uzunkaş Mah.%39,6
Gökçebelen Mah.%39,0
En zayıf
İnönü Mah.%14,1
Pirireis Mah.%16,1
Batıkent Mah.%16,4

Seçime katılım

2024 Yerel%73,4 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%88,9 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%86,0 / TR %84,1
2019 Yerel%81,1 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Karahacılı Mah.%96,3
Çavak Mah.%95,4
Kocahamzalı Mah.%93,9
Emirler Mah.%93,5
İnsu Mah.%92,4
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Çiftlikköy Mah.%66,1
Gazi Mah.%68,9
İnönü Mah.%69,3
Dumlupınar Mah.%69,7
Eğriçam Mah.%71,7

Yenişehir seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Yenişehir’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Yenişehir’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %70,1 oyla CHP kazandı. AK Parti %18,9 ile ikinci oldu.

Yenişehir’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Yenişehir’de 200.556 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 591 sandıkta kullanıldı.

Yenişehir’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %71,2, Recep Tayyip Erdoğan %24,7 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %74,0 ile önde çıktı.

Yenişehir’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %43,4, AK Parti %16,9, Yeşil Sol Parti %14,4, İYİ Parti %10,1, MHP %6,5.

Yenişehir’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Yenişehir’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 16,2 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Yenişehir’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Yenişehir’de oyların %14,1’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 7,6 puan. 5 mahallede birinci parti değişti.

Yenişehir’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 4 salıncak mahalle var; en oynakları Karahacılı Mah., Çukurkeşli Mah., Gökçebelen Mah..

Yenişehir’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Yenişehir’de etkin parti sayısı 1,89; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 51,2 puan.

Yenişehir’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda AK Parti oyu ortalama 3,1 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Yenişehir’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Yenişehir’de geçersiz oy oranı %3,76 (Mersin: %4,68). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 9 sandık var.

Yenişehir’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Yenişehir’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Yenişehir hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Yenişehir’de CHP 5 kez birinci oldu.

Yenişehir’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Yenişehir’deki 32 mahallenin 32 tanesinde CHP birinci çıktı.

Yenişehir’in altın sandığı hangisi?

Yenişehir’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Yenişehir, Gazi Mah., 1367 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,59 puan saptı.

Yenişehir’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu İnönü (%76,2) mahallesinde, en düşük oyu İnsu (%48,0) mahallesinde aldı.

Yenişehir’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu İnsu (%41,4) mahallesinde, en düşük oyu İnönü (%14,1) mahallesinde aldı.

Yenişehir’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %73,4 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Karahacılı Mah. (%96,3), en düşük katılım Çiftlikköy Mah. (%66,1).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Mersin il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.