Korkut Seçim Sonuçları

2014–2024 · Muş · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Korkut’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %54,1 oyla AK Parti kazandı. DEVA %29,4 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 11,3 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Korkut’ta Kemal Kılıçdaroğlu %68,7 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%54,1
2024 katılım
%83,6
yerel seçim
Seçmen
2.304
2024
Sandık
9
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Korkut sonuçları Muş geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıKorkut, Muş · katılım %83,6KorkutMuşAK Parti%54,13%31,98DEVA%29,39%2,53DEM Parti%9,16%35,69HÜDA PAR%5,47%2,60Yeniden Refah%0,89%13,13CHP%0,50%3,41Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurKorkut, Muş · katılım %77,2KorkutMuşKılıçdaroğlu%70,64%58,88Erdoğan%28,12%39,12Sinan Oğan%0,95%1,69Muharrem İnce%0,29%0,30Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurKorkut, Muş · katılım %71,7KorkutMuşKılıçdaroğlu%68,65%58,33Erdoğan%31,35%41,67Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiKorkut, Muş · katılım %77,3KorkutMuşYeşil Sol Parti%64,01%51,53AK Parti%15,60%20,23MHP%10,28%16,43İYİ Parti%4,68%5,59Yeniden Refah%2,04%2,84SOL Parti%0,61%0,65Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Korkut’un seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Korkut’ta oyların %36,1’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma DEVA lehine 27,6 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

0 salıncak mahalle0 mahallede birinci parti değişti3 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%53,6
HÜDA PAR%40,1
BDP%5,1
Katılım %91,5
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Selahattin Demirtaş%65,3
Recep Tayyip Erdoğan%29,9
Muharrem İnce%2,9
Katılım %84,6
2018 MVMilletvekili
HDP%65,3
AK Parti%26,0
İYİ Parti%2,8
Katılım %84,6
2019 YerelYerel
AK Parti%65,4
MHP%14,5
HDP%13,9
Katılım %90,0
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%70,6
Recep Tayyip Erdoğan%28,1
Sinan Oğan%1,0
Katılım %77,2
2023 MVMilletvekili
Yeşil Sol Parti%64,0
AK Parti%15,6
MHP%10,3
Katılım %77,3
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%68,7
Recep Tayyip Erdoğan%31,4
Katılım %71,7
2024 YerelYerel
AK Parti%54,1
DEVA%29,4
DEM Parti%9,2
Katılım %83,6

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Korkut’taki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Adnan Menderes Mah.AK Parti %50,5%85,2
Aydinlar Mah.AK Parti %54,0%88,9
Bahçelievler Mah.AK Parti %70,6%89,1
Bahçelievler Mah.DEM Parti %55,2%89,0
Kültür Mah.AK Parti %48,1%85,3
Merkez Mah.DEM Parti %36,0%87,0
Turgut Ozal Mah.AK Parti %53,5%77,4
Yeni Mah.AK Parti %39,6%88,5
Şehitler Mah.AK Parti %53,6%87,4

Altın sandık

Korkut’un 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Korkut’ta en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Aydinlar Mah.%54,0
Şehitler Mah.%53,6
Turgut Ozal Mah.%53,5
En zayıf
Bahçelievler Mah.%20,2
Merkez Mah.%30,0
Yeni Mah.%39,6
DEVA
En güçlü
Kültür Mah.%35,0
Şehitler Mah.%33,9
Adnan Menderes Mah.%28,1
En zayıf
Turgut Ozal Mah.%27,9
Adnan Menderes Mah.%28,1
Şehitler Mah.%33,9
DEM Parti
En güçlü
Bahçelievler Mah.%55,2
Yeni Mah.%38,9
Merkez Mah.%36,0
En zayıf
Adnan Menderes Mah.%7,0
Şehitler Mah.%8,2
Turgut Ozal Mah.%10,8

Seçime katılım

2024 Yerel%83,6 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%77,2 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%71,7 / TR %84,1
2019 Yerel%90,0 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Bahçelievler Mah.%89,0
Aydinlar Mah.%88,9
Yeni Mah.%88,5
Şehitler Mah.%87,4
Merkez Mah.%87,0
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Turgut Ozal Mah.%77,4
Adnan Menderes Mah.%85,2
Kültür Mah.%85,3
Merkez Mah.%87,0
Şehitler Mah.%87,4

Korkut seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Korkut’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Korkut’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %54,1 oyla AK Parti kazandı. DEVA %29,4 ile ikinci oldu.

Korkut’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Korkut’ta 2.304 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 9 sandıkta kullanıldı.

Korkut’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %70,6, Recep Tayyip Erdoğan %28,1 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %68,7 ile önde çıktı.

Korkut’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

Yeşil Sol Parti %64,0, AK Parti %15,6, MHP %10,3, İYİ Parti %4,7, Yeniden Refah %2,0.

Korkut’un seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Korkut’un sonucu Türkiye sonucundan ortalama 16,6 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Korkut’ta oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Korkut’ta oyların %36,1’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma DEVA lehine 27,6 puan.

Korkut’ta salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Korkut’ta salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Korkut’ta kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Korkut’ta etkin parti sayısı 2,56; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci DEVA arasındaki fark 24,7 puan.

Korkut’un geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Korkut’ta geçersiz oy oranı %7,11 (Muş: %7,85). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Korkut’ta olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Korkut’ta olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Korkut hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Korkut’ta AK Parti 3 kez, HDP 1 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez birinci oldu.

Korkut’un mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Korkut’taki 9 mahallenin 7 tanesinde AK Parti, 2 tanesinde DEM Parti birinci çıktı.

Korkut’un altın sandığı hangisi?

Korkut’un 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Korkut, Turgut Ozal Mah., 1008 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,02 puan saptı.

Korkut’ta AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Aydinlar (%54,0) mahallesinde, en düşük oyu Bahçelievler (%20,2) mahallesinde aldı.

Korkut’ta DEVA en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde DEVA en yüksek oyu Kültür (%35,0) mahallesinde, en düşük oyu Turgut Ozal (%27,9) mahallesinde aldı.

Korkut’ta seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %83,6 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Bahçelievler Mah. (%89,0), en düşük katılım Turgut Ozal Mah. (%77,3).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Muş il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.