Malazgirt Seçim Sonuçları

2014–2024 · Muş · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Malazgirt’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %49,8 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %44,9 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Malazgirt’te Kemal Kılıçdaroğlu %77,6 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
DEM Parti
%49,8
2024 katılım
%75,4
yerel seçim
Seçmen
12.553
2024
Sandık
41
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Malazgirt sonuçları Muş geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıMalazgirt, Muş · katılım %75,4MalazgirtMuşDEM Parti%49,77%35,69AK Parti%44,94%31,98CHP%2,38%3,41DEVA%0,67%2,53Gelecek%0,58%1,53Saadet%0,41%1,75Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurMalazgirt, Muş · katılım %76,3MalazgirtMuşKılıçdaroğlu%78,98%58,88Erdoğan%19,34%39,12Sinan Oğan%1,36%1,69Muharrem İnce%0,31%0,30Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurMalazgirt, Muş · katılım %71,3MalazgirtMuşKılıçdaroğlu%77,57%58,33Erdoğan%22,43%41,67Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiMalazgirt, Muş · katılım %76,3MalazgirtMuşYeşil Sol Parti%74,69%51,53AK Parti%12,80%20,23MHP%4,56%16,43İYİ Parti%3,69%5,59Yeniden Refah%0,98%2,84SOL Parti%0,87%0,65Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Malazgirt’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Malazgirt’te oyların %17,6’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma DEM Parti lehine 2,4 puan.

3 salıncak mahalle3 mahallede birinci parti değişti11 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Altuntaş Mah.CHP → DEM Parti58,533,3
Şekerbulak Mah.AK Parti (aynı)21,50,3
Selçuklu Mah.DEM Parti → AK Parti18,62,5

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
BDP%39,3
Ldp%35,3
AK Parti%23,7
Katılım %79,0
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Selahattin Demirtaş%77,0
Recep Tayyip Erdoğan%18,7
Muharrem İnce%3,2
Katılım %82,8
2018 MVMilletvekili
HDP%77,6
AK Parti%16,4
MHP%2,2
Katılım %82,8
2019 YerelYerel
AK Parti%39,8
HDP%39,7
CHP%20,0
Katılım %80,2
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%79,0
Recep Tayyip Erdoğan%19,3
Sinan Oğan%1,4
Katılım %76,3
2023 MVMilletvekili
Yeşil Sol Parti%74,7
AK Parti%12,8
MHP%4,6
Katılım %76,3
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%77,6
Recep Tayyip Erdoğan%22,4
Katılım %71,3
2024 YerelYerel
DEM Parti%49,8
AK Parti%44,9
CHP%2,4
Katılım %75,4

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Malazgirt’teki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Adalar Mah.DEM Parti %56,4%85,6
Afşin Mah.DEM Parti %61,9%94,1
Aksungur Mah.AK Parti %50,9%74,4
Alişan Mah.AK Parti %53,2%76,2
Altuntaş Mah.DEM Parti %66,2%92,4
Ataturk Mah.CHP %55,2%78,5
Danışmentgazi Mah.DEM Parti %56,0%73,6
Mengüçgazi Mah.AK Parti %55,4%70,8
Murat Mah.DEM Parti %60,5%76,9
Murat Mah.CHP %78,2%78,2
Saftekingazi Mah.DEM Parti %56,8%78,8
Saltukgazi Mah.DEM Parti %57,1%74,4
Selçuklu Mah.AK Parti %47,6%74,8
Yeni Mah.CHP %98,8%83,2
Ziyaret Mah.CHP %64,6%76,3
Şekerbulak Mah.AK Parti %46,2%75,7

Altın sandık

Malazgirt’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Malazgirt’te en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

DEM Parti
En güçlü
Murat Mah.%60,5
Saltukgazi Mah.%57,1
Saftekingazi Mah.%56,8
En zayıf
Mengüçgazi Mah.%37,0
Ataturk Mah.%42,2
Alişan Mah.%44,2
AK Parti
En güçlü
Mengüçgazi Mah.%55,4
Alişan Mah.%53,2
Aksungur Mah.%50,9
En zayıf
Ataturk Mah.%2,6
Murat Mah.%35,7
Danışmentgazi Mah.%38,6

Seçime katılım

2024 Yerel%75,4 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%76,3 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%71,3 / TR %84,1
2019 Yerel%80,2 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Adalar Mah.%85,6
Saftekingazi Mah.%78,8
Ataturk Mah.%78,5
Murat Mah.%76,9
Alişan Mah.%76,2
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Mengüçgazi Mah.%70,8
Danışmentgazi Mah.%73,6
Aksungur Mah.%74,4
Saltukgazi Mah.%74,4
Selçuklu Mah.%74,8

Malazgirt seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Malazgirt’te 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Malazgirt’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %49,8 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %44,9 ile ikinci oldu.

Malazgirt’te kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Malazgirt’te 12.553 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 41 sandıkta kullanıldı.

Malazgirt’te 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %79,0, Recep Tayyip Erdoğan %19,3 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %77,6 ile önde çıktı.

Malazgirt’te 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

Yeşil Sol Parti %74,7, AK Parti %12,8, MHP %4,6, İYİ Parti %3,7, Yeniden Refah %1,0.

Malazgirt’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Malazgirt’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 22,4 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Malazgirt’te oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Malazgirt’te oyların %17,6’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma DEM Parti lehine 2,4 puan. 3 mahallede birinci parti değişti.

Malazgirt’te salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 3 salıncak mahalle var; en oynakları Altuntaş Mah., Şekerbulak Mah., Selçuklu Mah..

Malazgirt’te kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Malazgirt’te etkin parti sayısı 2,22; yani iki partili bir yapı var. Birinci DEM Parti ile ikinci AK Parti arasındaki fark 4,8 puan.

Malazgirt’te yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Malazgirt’te katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Malazgirt’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Malazgirt’te geçersiz oy oranı %7,08 (Muş: %7,85). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Malazgirt’te olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Malazgirt’te olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Malazgirt hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Malazgirt’te BDP 1 kez, HDP 1 kez, AK Parti 1 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez, DEM Parti 1 kez birinci oldu.

Malazgirt’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Malazgirt’teki 16 mahallenin 7 tanesinde DEM Parti, 5 tanesinde AK Parti, 4 tanesinde CHP birinci çıktı.

Malazgirt’in altın sandığı hangisi?

Malazgirt’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Malazgirt, Aksungur Mah., 1006 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,37 puan saptı.

Malazgirt’te DEM Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde DEM Parti en yüksek oyu Murat (%60,5) mahallesinde, en düşük oyu Mengüçgazi (%37,0) mahallesinde aldı.

Malazgirt’te AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Mengüçgazi (%55,4) mahallesinde, en düşük oyu Ataturk (%2,6) mahallesinde aldı.

Malazgirt’te seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %75,4 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Adalar Mah. (%85,6), en düşük katılım Mengüçgazi Mah. (%70,8).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Muş il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.