Merkez Seçim Sonuçları

2014–2024 · Muş · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Merkez’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %44,3 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %26,1 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Merkez’de Recep Tayyip Erdoğan %53,7 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
DEM Parti
%44,3
2024 katılım
%67,6
yerel seçim
Seçmen
73.219
2024
Sandık
220
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Merkez sonuçları Muş geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıMerkez, Muş · katılım %67,6MerkezMuşDEM Parti%44,28%35,69AK Parti%26,09%31,98Yeniden Refah%13,27%13,13HÜDA PAR%5,31%2,60İYİ Parti%4,76%3,42CHP%1,58%3,41Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurMerkez, Muş · katılım %80,2MerkezMuşErdoğan%51,10%39,12Kılıçdaroğlu%46,46%58,88Sinan Oğan%2,13%1,69Muharrem İnce%0,32%0,30Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurMerkez, Muş · katılım %74,3MerkezMuşErdoğan%53,66%41,67Kılıçdaroğlu%46,34%58,33Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiMerkez, Muş · katılım %80,4MerkezMuşYeşil Sol Parti%37,67%51,53AK Parti%28,13%20,23MHP%18,69%16,43İYİ Parti%7,02%5,59Yeniden Refah%4,63%2,84ittifak)%0,89%0,59Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Merkez’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de oyların %26,7’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma DEM Parti lehine 9,9 puan.

10 salıncak mahalle8 mahallede birinci parti değişti17 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Minare Mah.AK Parti → DEM Parti36,61,8
Dere Mah.AK Parti → DEM Parti35,525,9
Kale Mah.AK Parti (aynı)32,03,2
Hürriyet Mah.AK Parti → DEM Parti29,82,9
Muratpaşa Mah.AK Parti (aynı)28,92,0
Kültür Mah.AK Parti → DEM Parti28,516,5
Zafer Mah.AK Parti → DEM Parti27,320,1
Sunay Mah.AK Parti → DEM Parti26,913,3
Karşıyaka Mah.AK Parti → DEM Parti25,019,5
Bağlar Mah.AK Parti → DEM Parti23,625,1

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%48,4
BDP%41,0
Saadet%3,7
Katılım %82,5
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%53,2
Selahattin Demirtaş%39,2
Muharrem İnce%4,8
Katılım %81,5
2018 MVMilletvekili
AK Parti%43,2
HDP%40,4
MHP%5,7
Katılım %81,4
2019 YerelYerel
AK Parti%48,1
HDP%46,5
BTP%2,0
Katılım %77,5
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%51,1
Kemal Kılıçdaroğlu%46,5
Sinan Oğan%2,1
Katılım %80,2
2023 MVMilletvekili
Yeşil Sol Parti%37,7
AK Parti%28,1
MHP%18,7
Katılım %80,4
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%53,7
Kemal Kılıçdaroğlu%46,3
Katılım %74,3
2024 YerelYerel
DEM Parti%44,3
AK Parti%26,1
Yeniden Refah%13,3
Katılım %67,6

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Merkez’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
15 Temmuz Milli İrade Mah.DEM Parti %53,7%70,0
Bağlar Mah.DEM Parti %51,5%79,9
Dere Mah.DEM Parti %46,8%67,5
Güzeltepe Mah.AK Parti %48,0%71,0
Hürriyet Mah.DEM Parti %35,8%65,3
Kale Mah.AK Parti %34,4%74,5
Karşıyaka Mah.DEM Parti %46,5%67,6
Kültür Mah.DEM Parti %42,4%64,8
Minare Mah.DEM Parti %32,9%68,0
Muratpaşa Mah.AK Parti %35,4%72,8
Mus E Tipi Kapali Ceza Infaz Kurumu Mah.DEM Parti %56,0%83,3
Saray Mah.DEM Parti %45,4%65,4
Sunay Mah.DEM Parti %41,3%64,8
Sütlüce Mah.DEM Parti %58,2%73,3
Yeni Mah.DEM Parti %48,9%64,7
Yeşilce Mah.DEM Parti %42,4%77,5
Yeşilyurt Mah.DEM Parti %53,6%67,6
Zafer Mah.DEM Parti %45,6%67,9

Altın sandık

Merkez’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Merkez’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

DEM Parti
En güçlü
Sütlüce Mah.%58,2
15 Temmuz Milli İrade Mah.%53,7
Yeşilyurt Mah.%53,6
En zayıf
Kale Mah.%31,2
Minare Mah.%32,9
Muratpaşa Mah.%33,4
AK Parti
En güçlü
Güzeltepe Mah.%48,0
Muratpaşa Mah.%35,4
Kale Mah.%34,4
En zayıf
Dere Mah.%16,2
Sütlüce Mah.%17,6
15 Temmuz Milli İrade Mah.%19,7
Yeniden Refah
En güçlü
Dere Mah.%20,9
Saray Mah.%16,2
Kültür Mah.%15,0
En zayıf
Güzeltepe Mah.%3,9
Bağlar Mah.%8,4
Yeşilce Mah.%9,1

Seçime katılım

2024 Yerel%67,6 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%80,2 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%74,3 / TR %84,1
2019 Yerel%77,5 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Bağlar Mah.%79,9
Yeşilce Mah.%77,5
Kale Mah.%74,5
Sütlüce Mah.%73,3
Muratpaşa Mah.%72,8
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Yeni Mah.%64,7
Sunay Mah.%64,8
Kültür Mah.%64,8
Hürriyet Mah.%65,3
Saray Mah.%65,4

Merkez seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Merkez’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Merkez’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %44,3 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %26,1 ile ikinci oldu.

Merkez’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Merkez’de 73.219 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 220 sandıkta kullanıldı.

Merkez’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %51,1, Kemal Kılıçdaroğlu %46,5 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %53,7 ile önde çıktı.

Merkez’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

Yeşil Sol Parti %37,7, AK Parti %28,1, MHP %18,7, İYİ Parti %7,0, Yeniden Refah %4,6.

Merkez’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Merkez’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 4,3 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Merkez’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de oyların %26,7’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma DEM Parti lehine 9,9 puan. 8 mahallede birinci parti değişti.

Merkez’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 10 salıncak mahalle var; en oynakları Minare Mah., Dere Mah., Kale Mah..

Merkez’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Merkez’de etkin parti sayısı 3,48; yani çok partili bir yapı var. Birinci DEM Parti ile ikinci AK Parti arasındaki fark 18,2 puan.

Merkez’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Merkez’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Merkez’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Merkez’de geçersiz oy oranı %8,81 (Muş: %7,85). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Merkez’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Merkez’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Merkez hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Merkez’de AK Parti 3 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez, DEM Parti 1 kez birinci oldu.

Merkez’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Merkez’deki 18 mahallenin 15 tanesinde DEM Parti, 3 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Merkez’in altın sandığı hangisi?

Merkez’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Merkez, Sunay Mah., 1138 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,36 puan saptı.

Merkez’de DEM Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde DEM Parti en yüksek oyu Sütlüce (%58,2) mahallesinde, en düşük oyu Kale (%31,2) mahallesinde aldı.

Merkez’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Güzeltepe (%48,0) mahallesinde, en düşük oyu Dere (%16,2) mahallesinde aldı.

Merkez’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %67,6 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Bağlar Mah. (%79,9), en düşük katılım Yeni Mah. (%64,7).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Muş il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.