Avanos Seçim Sonuçları

2014–2024 · Nevşehir · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Avanos’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %36,9 oyla MHP kazandı. CHP %36,7 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 9,1 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Avanos’ta Recep Tayyip Erdoğan %56,0 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
MHP
%36,9
2024 katılım
%85,5
yerel seçim
Seçmen
11.407
2024
Sandık
36
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Avanos sonuçları Nevşehir geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıAvanos, Nevşehir · katılım %85,5AvanosNevşehirMHP%36,93%24,14CHP%36,71%13,82AK Parti%20,07%34,70İYİ Parti%2,80%24,22Saadet%1,00%0,50Zafer Partisi%0,96%0,60Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurAvanos, Nevşehir · katılım %88,5AvanosNevşehirErdoğan%53,56%62,88Kılıçdaroğlu%41,24%30,64Sinan Oğan%4,80%6,09Muharrem İnce%0,40%0,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurAvanos, Nevşehir · katılım %86,7AvanosNevşehirErdoğan%56,01%66,54Kılıçdaroğlu%43,99%33,46Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiAvanos, Nevşehir · katılım %88,5AvanosNevşehirAK Parti%27,82%38,88CHP%25,97%17,13MHP%24,74%20,37İYİ Parti%14,08%16,02Yeniden Refah%1,22%2,01Zafer Partisi%1,17%1,28Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Avanos’un seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Avanos’ta oyların %14,2’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma MHP lehine 5,7 puan.

1 salıncak mahalle4 mahallede birinci parti değişti7 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Alaaddin Mah.AK Parti → CHP22,32,8

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%39,8
AK Parti%39,7
MHP%18,3
Katılım %91,1
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%57,4
Muharrem İnce%32,1
Meral Akşener%9,0
Katılım %88,3
2018 MVMilletvekili
AK Parti%43,6
CHP%26,2
MHP%16,0
Katılım %88,3
2019 YerelYerel
CHP%39,0
AK Parti%31,6
MHP%27,9
Katılım %88,6
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%53,6
Kemal Kılıçdaroğlu%41,2
Sinan Oğan%4,8
Katılım %88,5
2023 MVMilletvekili
AK Parti%27,8
CHP%26,0
MHP%24,7
Katılım %88,5
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%56,0
Kemal Kılıçdaroğlu%44,0
Katılım %86,7
2024 YerelYerel
MHP%36,9
CHP%36,7
AK Parti%20,1
Katılım %85,5

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Avanos’taki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
50. Yil Mah.MHP %64,4%93,2
Alaaddin Mah.CHP %40,8%98,3
Bahçelievler Mah.CHP %40,0%83,3
Cami-kebir Mah.AK Parti %45,0%77,8
Camicedit Mah.AK Parti %66,2%82,4
Cumhuriyet Mah.MHP %36,1%83,5
Hurriyet Mah.AK Parti %59,4%88,6
Karaseki Mah.MHP %41,9%86,7
Karayusuf Mah.AK Parti %53,6%91,2
Orta Mah.CHP %43,9%85,8
Orta Mah.MHP %57,6%83,3
Turkeli-asagi Mah.MHP %49,6%91,1
Turkeli-orta Mah.MHP %44,4%95,1
Turkeli-yukari Mah.AK Parti %45,7%95,0
Yeni Mah.MHP %39,1%89,2
Yeni Mah.AK Parti %52,0%91,8
Yukarı Mah.CHP %36,7%84,1

Altın sandık

Avanos’un 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Avanos’ta en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

MHP
En güçlü
50. Yil Mah.%64,4
Orta Mah.%57,6
Turkeli-asagi Mah.%49,6
En zayıf
Camicedit Mah.%25,9
Cami-kebir Mah.%32,9
Bahçelievler Mah.%33,2
CHP
En güçlü
Alaaddin Mah.%40,8
Bahçelievler Mah.%40,0
Yeni Mah.%37,2
En zayıf
Orta Mah.%5,5
Camicedit Mah.%6,9
Cami-kebir Mah.%21,0
AK Parti
En güçlü
Camicedit Mah.%66,2
Hurriyet Mah.%59,4
Karayusuf Mah.%53,6
En zayıf
Alaaddin Mah.%16,2
Karaseki Mah.%17,2
Yeni Mah.%18,3

Seçime katılım

2024 Yerel%85,5 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%88,5 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%86,7 / TR %84,1
2019 Yerel%88,6 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Alaaddin Mah.%98,3
Turkeli-orta Mah.%95,1
Turkeli-yukari Mah.%95,0
50. Yil Mah.%93,2
Yeni Mah.%91,8
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Cami-kebir Mah.%77,8
Camicedit Mah.%82,4
Bahçelievler Mah.%83,3
Orta Mah.%83,3
Cumhuriyet Mah.%83,5

Avanos seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Avanos’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Avanos’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %36,9 oyla MHP kazandı. CHP %36,7 ile ikinci oldu.

Avanos’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Avanos’ta 11.407 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 36 sandıkta kullanıldı.

Avanos’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %53,6, Kemal Kılıçdaroğlu %41,2 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %56,0 ile önde çıktı.

Avanos’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %27,8, CHP %26,0, MHP %24,7, İYİ Parti %14,1, Yeniden Refah %1,2.

Avanos’un seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Avanos’un sonucu Türkiye sonucundan ortalama 3,9 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Avanos’ta oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Avanos’ta oyların %14,2’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 5,7 puan. 4 mahallede birinci parti değişti.

Avanos’ta salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Alaaddin Mah..

Avanos’ta kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Avanos’ta etkin parti sayısı 3,2; yani çok partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci CHP arasındaki fark 0,2 puan.

Avanos’ta yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Avanos’ta katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Avanos’un geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Avanos’ta geçersiz oy oranı %3,49 (Nevşehir: %3,59). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Avanos’ta olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Avanos’ta olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Avanos hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Avanos’ta CHP 2 kez, AK Parti 2 kez, MHP 1 kez birinci oldu.

Avanos’un mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Avanos’taki 17 mahallenin 7 tanesinde MHP, 6 tanesinde AK Parti, 4 tanesinde CHP birinci çıktı.

Avanos’un altın sandığı hangisi?

Avanos’un 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Avanos, Yukarı Mah., 1032 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,54 puan saptı.

Avanos’ta MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu 50. Yil (%64,4) mahallesinde, en düşük oyu Camicedit (%25,9) mahallesinde aldı.

Avanos’ta CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Alaaddin (%40,8) mahallesinde, en düşük oyu Orta (%5,5) mahallesinde aldı.

Avanos’ta seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %85,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Alaaddin Mah. (%98,3), en düşük katılım Cami-kebir Mah. (%77,8).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Nevşehir il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.