Gülşehir Seçim Sonuçları

2014–2024 · Nevşehir · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Gülşehir’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %61,1 oyla MHP kazandı. AK Parti %33,1 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 48,9 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Gülşehir’de Recep Tayyip Erdoğan %71,2 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
MHP
%61,1
2024 katılım
%85,5
yerel seçim
Seçmen
9.568
2024
Sandık
32
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Gülşehir sonuçları Nevşehir geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıGülşehir, Nevşehir · katılım %85,5GülşehirNevşehirMHP%61,14%24,14AK Parti%33,14%34,70CHP%4,54%13,82Yeniden Refah%0,38%1,30Zafer Partisi%0,32%0,60Saadet%0,29%0,50Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurGülşehir, Nevşehir · katılım %88,3GülşehirNevşehirErdoğan%66,87%62,88Kılıçdaroğlu%26,86%30,64Sinan Oğan%5,74%6,09Muharrem İnce%0,52%0,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurGülşehir, Nevşehir · katılım %85,6GülşehirNevşehirErdoğan%71,19%66,54Kılıçdaroğlu%28,81%33,46Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiGülşehir, Nevşehir · katılım %88,3GülşehirNevşehirAK Parti%39,48%38,88MHP%24,18%20,37İYİ Parti%18,57%16,02CHP%11,17%17,13ittifak)%1,17%0,65Yeniden Refah%1,08%2,01Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Gülşehir’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Gülşehir’de oyların %49,7’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma MHP lehine 32,2 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

9 salıncak mahalle9 mahallede birinci parti değişti9 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Oruçreis Mah.AK Parti → MHP58,642,3
Erol Ünlüsoy Mah.AK Parti → MHP57,842,8
Fatih Mah.AK Parti → MHP55,643,6
Çalışanlar Mah.AK Parti → MHP55,531,1
Açıksaray Mah.Millet İttifakı → MHP54,033,8
Çayır Mah.AK Parti → MHP50,129,1
Karavezir Mah.AK Parti → MHP46,923,2
Tuzköyü Mah.Millet İttifakı → MHP44,58,5
Karacaşar Mah.AK Parti → MHP35,14,0

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
MHP%52,4
AK Parti%31,1
CHP%14,8
Katılım %90,1
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%70,4
Muharrem İnce%16,3
Meral Akşener%12,3
Katılım %87,9
2018 MVMilletvekili
AK Parti%51,7
MHP%20,2
İYİ Parti%12,3
Katılım %87,9
2019 YerelYerel
AK Parti%48,5
İYİ Parti%37,8
MHP%12,2
Katılım %88,4
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%66,9
Kemal Kılıçdaroğlu%26,9
Sinan Oğan%5,7
Katılım %88,3
2023 MVMilletvekili
AK Parti%39,5
MHP%24,2
İYİ Parti%18,6
Katılım %88,3
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%71,2
Kemal Kılıçdaroğlu%28,8
Katılım %85,6
2024 YerelYerel
MHP%61,1
AK Parti%33,1
CHP%4,5
Katılım %85,5

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Gülşehir’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Açıksaray Mah.MHP %62,7%80,2
Cumhuriyet Mah.MHP %49,1%93,2
Erol Ünlüsoy Mah.MHP %68,4%90,0
Fatih Mah.MHP %69,6%84,6
Karacaşar Mah.MHP %50,6%90,6
Karavezir Mah.MHP %57,9%80,4
Oruçreis Mah.MHP %68,2%82,4
Tuzköyü Mah.MHP %50,7%83,1
Çalışanlar Mah.MHP %62,2%86,8
Çayır Mah.MHP %63,0%87,9

Altın sandık

Gülşehir’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Gülşehir’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

MHP
En güçlü
Fatih Mah.%69,6
Erol Ünlüsoy Mah.%68,4
Oruçreis Mah.%68,2
En zayıf
Karacaşar Mah.%50,6
Tuzköyü Mah.%50,7
Karavezir Mah.%57,9
AK Parti
En güçlü
Karacaşar Mah.%46,6
Tuzköyü Mah.%42,2
Karavezir Mah.%34,6
En zayıf
Erol Ünlüsoy Mah.%25,6
Oruçreis Mah.%26,0
Fatih Mah.%26,0

Seçime katılım

2024 Yerel%85,5 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%88,3 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%85,6 / TR %84,1
2019 Yerel%88,4 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Karacaşar Mah.%90,6
Erol Ünlüsoy Mah.%90,0
Çayır Mah.%87,9
Çalışanlar Mah.%86,8
Fatih Mah.%84,6
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Açıksaray Mah.%80,2
Karavezir Mah.%80,4
Oruçreis Mah.%82,4
Tuzköyü Mah.%83,1
Fatih Mah.%84,6

Gülşehir seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Gülşehir’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Gülşehir’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %61,1 oyla MHP kazandı. AK Parti %33,1 ile ikinci oldu.

Gülşehir’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Gülşehir’de 9.568 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 32 sandıkta kullanıldı.

Gülşehir’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %66,9, Kemal Kılıçdaroğlu %26,9 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %71,2 ile önde çıktı.

Gülşehir’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %39,5, MHP %24,2, İYİ Parti %18,6, CHP %11,2, Cumhur İttifakı (yalnız ittifak) %1,2.

Gülşehir’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Gülşehir’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 12,1 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Gülşehir’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Gülşehir’de oyların %49,7’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 32,2 puan. 9 mahallede birinci parti değişti.

Gülşehir’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 9 salıncak mahalle var; en oynakları Oruçreis Mah., Erol Ünlüsoy Mah., Fatih Mah..

Gülşehir’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Gülşehir’de etkin parti sayısı 2,06; yani iki partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 28,0 puan.

Gülşehir’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Gülşehir’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Gülşehir’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Gülşehir’de geçersiz oy oranı %3,82 (Nevşehir: %3,59). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Gülşehir’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Gülşehir’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Gülşehir hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Gülşehir’de AK Parti 3 kez, MHP 2 kez birinci oldu.

Gülşehir’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Gülşehir’deki 10 mahallenin 10 tanesinde MHP birinci çıktı.

Gülşehir’in altın sandığı hangisi?

Gülşehir’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Gülşehir, Açıksaray Mah., 1001 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,75 puan saptı.

Gülşehir’de MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Fatih (%69,5) mahallesinde, en düşük oyu Karacaşar (%50,6) mahallesinde aldı.

Gülşehir’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Karacaşar (%46,6) mahallesinde, en düşük oyu Erol Ünlüsoy (%25,6) mahallesinde aldı.

Gülşehir’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %85,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Karacaşar Mah. (%90,6), en düşük katılım Açıksaray Mah. (%80,2).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Nevşehir il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.