Kozaklı Seçim Sonuçları

2014–2024 · Nevşehir · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Kozaklı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %43,1 oyla CHP kazandı. AK Parti %29,6 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 22,4 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Kozaklı’da Recep Tayyip Erdoğan %58,0 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%43,1
2024 katılım
%84,1
yerel seçim
Seçmen
6.038
2024
Sandık
22
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Kozaklı sonuçları Nevşehir geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıKozaklı, Nevşehir · katılım %84,1KozaklıNevşehirCHP%43,15%13,82AK Parti%29,58%34,70MHP%24,88%24,14Yeniden Refah%1,75%1,30Saadet%0,23%0,50Zafer Partisi%0,19%0,60Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurKozaklı, Nevşehir · katılım %88,2KozaklıNevşehirErdoğan%54,29%62,88Kılıçdaroğlu%40,37%30,64Sinan Oğan%4,88%6,09Muharrem İnce%0,45%0,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurKozaklı, Nevşehir · katılım %85,4KozaklıNevşehirErdoğan%57,99%66,54Kılıçdaroğlu%42,01%33,46Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiKozaklı, Nevşehir · katılım %88,1KozaklıNevşehirAK Parti%38,23%38,88CHP%25,31%17,13İYİ Parti%16,64%16,02MHP%13,12%20,37Zafer Partisi%1,44%1,28Yeniden Refah%1,30%2,01Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Kozaklı’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Kozaklı’da oyların %24,5’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma CHP lehine 18,4 puan.

7 salıncak mahalle8 mahallede birinci parti değişti8 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Buruncuk Mah.MHP → AK Parti42,524,6
Bağlıca Mah.AK Parti → CHP30,819,4
Yeni Mah.AK Parti → CHP28,616,5
Bahçelievler Mah.AK Parti → CHP26,119,5
Hoca Ahmet Yesevi Mah.AK Parti → CHP26,015,9
Emek Mah.AK Parti → CHP24,315,0
Altunsu Mah.AK Parti → CHP22,69,2

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
MHP%55,7
AK Parti%41,9
CHP%1,9
Katılım %92,1
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%55,8
Muharrem İnce%29,9
Meral Akşener%12,8
Katılım %87,1
2018 MVMilletvekili
AK Parti%46,4
CHP%29,6
MHP%10,7
Katılım %87,1
2019 YerelYerel
AK Parti%44,0
MHP%34,4
CHP%20,8
Katılım %89,0
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%54,3
Kemal Kılıçdaroğlu%40,4
Sinan Oğan%4,9
Katılım %88,2
2023 MVMilletvekili
AK Parti%38,2
CHP%25,3
İYİ Parti%16,6
Katılım %88,1
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%58,0
Kemal Kılıçdaroğlu%42,0
Katılım %85,4
2024 YerelYerel
CHP%43,2
AK Parti%29,6
MHP%24,9
Katılım %84,1

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Kozaklı’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Altunsu Mah.CHP %39,8%79,4
Bahçelievler Mah.CHP %46,7%83,5
Bağlıca Mah.CHP %50,1%82,4
Buruncuk Mah.AK Parti %54,6%94,5
Emek Mah.CHP %44,7%79,7
Hamamorta Mah.CHP %40,0%89,6
Hoca Ahmet Yesevi Mah.CHP %45,4%86,2
Kızılkoyunlu Mah.MHP %40,0%92,3
Yabanlı Mah.AK Parti %38,5%133,3
Yeni Mah.CHP %43,6%87,7

Altın sandık

Kozaklı’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Kozaklı’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Bağlıca Mah.%50,1
Bahçelievler Mah.%46,7
Hoca Ahmet Yesevi Mah.%45,4
En zayıf
Altunsu Mah.%39,8
Hamamorta Mah.%40,0
Yeni Mah.%43,6
AK Parti
En güçlü
Bağlıca Mah.%30,7
Altunsu Mah.%30,6
Hamamorta Mah.%30,2
En zayıf
Bahçelievler Mah.%23,5
Yeni Mah.%25,7
Hoca Ahmet Yesevi Mah.%29,5
MHP
En güçlü
Altunsu Mah.%27,6
Bahçelievler Mah.%27,2
Yeni Mah.%27,1
En zayıf
Bağlıca Mah.%16,6
Hoca Ahmet Yesevi Mah.%22,7
Emek Mah.%23,8

Seçime katılım

2024 Yerel%84,1 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%88,2 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%85,4 / TR %84,1
2019 Yerel%89,0 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Hamamorta Mah.%89,6
Yeni Mah.%87,7
Hoca Ahmet Yesevi Mah.%86,2
Bahçelievler Mah.%83,5
Bağlıca Mah.%82,4
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Altunsu Mah.%79,4
Emek Mah.%79,7
Bağlıca Mah.%82,4
Bahçelievler Mah.%83,5
Hoca Ahmet Yesevi Mah.%86,2

Kozaklı seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Kozaklı’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Kozaklı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %43,1 oyla CHP kazandı. AK Parti %29,6 ile ikinci oldu.

Kozaklı’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Kozaklı’da 6.038 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 22 sandıkta kullanıldı.

Kozaklı’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %54,3, Kemal Kılıçdaroğlu %40,4 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %58,0 ile önde çıktı.

Kozaklı’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %38,2, CHP %25,3, İYİ Parti %16,6, MHP %13,1, Zafer Partisi %1,4.

Kozaklı’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Kozaklı’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 3,7 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Kozaklı’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Kozaklı’da oyların %24,5’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 18,4 puan. 8 mahallede birinci parti değişti.

Kozaklı’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 7 salıncak mahalle var; en oynakları Buruncuk Mah., Bağlıca Mah., Yeni Mah..

Kozaklı’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Kozaklı’da etkin parti sayısı 2,98; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 13,6 puan.

Kozaklı’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Kozaklı’da geçersiz oy oranı %5,26 (Nevşehir: %3,59). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Kozaklı’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Kozaklı’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Kozaklı hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Kozaklı’da AK Parti 3 kez, MHP 1 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Kozaklı’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Kozaklı’daki 10 mahallenin 7 tanesinde CHP, 2 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde MHP birinci çıktı.

Kozaklı’nın altın sandığı hangisi?

Kozaklı’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Kozaklı, Emek Mah., 1012 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,03 puan saptı.

Kozaklı’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Bağlıca (%50,1) mahallesinde, en düşük oyu Altunsu (%39,8) mahallesinde aldı.

Kozaklı’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Bağlıca (%30,7) mahallesinde, en düşük oyu Bahçelievler (%23,5) mahallesinde aldı.

Kozaklı’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %84,1 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Hamamorta Mah. (%89,6), en düşük katılım Altunsu Mah. (%79,4).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Nevşehir il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.