Merkez Seçim Sonuçları

2014–2024 · Nevşehir · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Merkez’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %52,0 oyla İYİ Parti kazandı. AK Parti %34,5 ile ikinci oldu. İYİ Parti, 2019’a göre oyunu 41,8 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Merkez’de Recep Tayyip Erdoğan %70,3 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
İYİ Parti
%52,0
2024 katılım
%80,0
yerel seçim
Seçmen
82.820
2024
Sandık
249
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Merkez sonuçları Nevşehir geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıMerkez, Nevşehir · katılım %80,0MerkezNevşehirİYİ Parti%52,03%24,22AK Parti%34,50%34,70MHP%6,25%24,14CHP%3,24%13,82Yeniden Refah%1,68%1,30Zafer Partisi%0,96%0,60Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurMerkez, Nevşehir · katılım %91,5MerkezNevşehirErdoğan%65,91%62,88Kılıçdaroğlu%26,24%30,64Sinan Oğan%7,52%6,09Muharrem İnce%0,33%0,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurMerkez, Nevşehir · katılım %88,3MerkezNevşehirErdoğan%70,31%66,54Kılıçdaroğlu%29,69%33,46Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiMerkez, Nevşehir · katılım %91,5MerkezNevşehirAK Parti%40,20%38,88MHP%21,54%20,37İYİ Parti%17,51%16,02CHP%12,62%17,13Yeniden Refah%2,58%2,01Zafer Partisi%1,38%1,28Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Merkez’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de oyların %48,2’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma İYİ Parti lehine 29,4 puan.

20 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti20 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
20 Temmuz Mah.AK Parti → İYİ Parti54,525,9
Kapucubaşı Mah.AK Parti → İYİ Parti53,121,1
Hacırüştü Mah.AK Parti → İYİ Parti52,013,1
Kıratlıoğlu Mah.AK Parti → İYİ Parti51,315,0
Bahçelievler Mah.AK Parti → İYİ Parti50,619,2
Bekdik Mah.AK Parti → İYİ Parti50,512,9
Cevher Dudayev Mah.AK Parti → İYİ Parti50,421,5
İbrahimpaşa Mah.AK Parti → İYİ Parti50,08,4
Emek Mah.AK Parti → İYİ Parti49,925,4
2000 Evler Mah.AK Parti → İYİ Parti48,624,6
Sümer Mah.AK Parti → İYİ Parti48,06,3
Herikli Mah.AK Parti → İYİ Parti47,814,0
15 Temmuz Mah.AK Parti → İYİ Parti47,822,0
Yeni Mah.AK Parti → İYİ Parti47,623,1
Fatih Sultan Mehmet Mah.AK Parti → İYİ Parti46,911,6

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%52,5
MHP%42,7
CHP%1,9
Katılım %89,7
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%73,8
Muharrem İnce%16,0
Meral Akşener%8,2
Katılım %90,1
2018 MVMilletvekili
AK Parti%55,5
MHP%20,9
CHP%10,1
Katılım %90,2
2019 YerelYerel
AK Parti%51,6
MHP%34,3
İYİ Parti%10,3
Katılım %84,6
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%65,9
Kemal Kılıçdaroğlu%26,2
Sinan Oğan%7,5
Katılım %91,5
2023 MVMilletvekili
AK Parti%40,2
MHP%21,5
İYİ Parti%17,5
Katılım %91,5
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%70,3
Kemal Kılıçdaroğlu%29,7
Katılım %88,3
2024 YerelYerel
İYİ Parti%52,0
AK Parti%34,5
MHP%6,3
Katılım %80,0

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Merkez’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
15 Temmuz Mah.İYİ Parti %53,2%80,5
20 Temmuz Mah.İYİ Parti %55,9%80,7
2000 Evler Mah.İYİ Parti %54,0%75,0
350 Evler Mah.İYİ Parti %50,4%78,0
Bahçelievler Mah.İYİ Parti %53,3%78,5
Bekdik Mah.İYİ Parti %51,1%80,0
Camicedit Mah.İYİ Parti %46,3%105,9
Cevher Dudayev Mah.İYİ Parti %54,8%81,2
Emek Mah.İYİ Parti %55,9%79,1
Esentepe Mah.İYİ Parti %50,6%81,8
Fatih Sultan Mehmet Mah.İYİ Parti %47,3%81,8
Güzelyurt Mah.İYİ Parti %50,8%80,6
Hacırüştü Mah.İYİ Parti %50,0%88,2
Herikli Mah.İYİ Parti %51,5%84,3
Kapucubaşı Mah.İYİ Parti %51,4%86,8
Karasoku Mah.İYİ Parti %43,2%83,5
Kıratlıoğlu Mah.İYİ Parti %51,8%83,6
M. Akif Ersoy Mah.İYİ Parti %47,1%83,0
Raşitbey Mah.İYİ Parti %53,4%86,9
Sümer Mah.İYİ Parti %48,4%82,0

Altın sandık

Merkez’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Merkez’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

İYİ Parti
En güçlü
Emek Mah.%55,9
20 Temmuz Mah.%55,9
Yeni Mah.%54,9
En zayıf
Karasoku Mah.%43,2
M. Akif Ersoy Mah.%47,1
Fatih Sultan Mehmet Mah.%47,3
AK Parti
En güçlü
M. Akif Ersoy Mah.%42,9
Sümer Mah.%42,0
İbrahimpaşa Mah.%40,6
En zayıf
2000 Evler Mah.%29,4
20 Temmuz Mah.%29,9
Kapucubaşı Mah.%30,4
MHP
En güçlü
Karasoku Mah.%7,6
Kapucubaşı Mah.%7,5
Fatih Sultan Mehmet Mah.%7,1
En zayıf
M. Akif Ersoy Mah.%4,2
İbrahimpaşa Mah.%4,2
Herikli Mah.%4,3

Seçime katılım

2024 Yerel%80,0 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,5 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,3 / TR %84,1
2019 Yerel%84,6 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Hacırüştü Mah.%88,2
Kapucubaşı Mah.%86,8
Herikli Mah.%84,3
Kıratlıoğlu Mah.%83,6
Karasoku Mah.%83,5
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Yeni Mah.%72,2
2000 Evler Mah.%75,0
350 Evler Mah.%78,0
Bahçelievler Mah.%78,5
Emek Mah.%79,1

Merkez seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Merkez’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Merkez’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %52,0 oyla İYİ Parti kazandı. AK Parti %34,5 ile ikinci oldu.

Merkez’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Merkez’de 82.820 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 249 sandıkta kullanıldı.

Merkez’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %65,9, Kemal Kılıçdaroğlu %26,2 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %70,3 ile önde çıktı.

Merkez’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %40,2, MHP %21,5, İYİ Parti %17,5, CHP %12,6, Yeniden Refah %2,6.

Merkez’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Merkez’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 11,6 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Merkez’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de oyların %48,2’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma İYİ Parti lehine 29,4 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Merkez’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 20 salıncak mahalle var; en oynakları 20 Temmuz Mah., Kapucubaşı Mah., Hacırüştü Mah..

Merkez’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Merkez’de etkin parti sayısı 2,53; yani çok partili bir yapı var. Birinci İYİ Parti ile ikinci AK Parti arasındaki fark 17,5 puan.

Merkez’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Merkez’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Merkez’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Merkez’de geçersiz oy oranı %3,52 (Nevşehir: %3,59). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 2 sandık var.

Merkez’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Merkez’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Merkez hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Merkez’de AK Parti 4 kez, İYİ Parti 1 kez birinci oldu.

Merkez’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Merkez’deki 22 mahallenin 22 tanesinde İYİ Parti birinci çıktı.

Merkez’in altın sandığı hangisi?

Merkez’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Merkez, 20 Temmuz Mah., 1059 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,9 puan saptı.

Merkez’de İYİ Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde İYİ Parti en yüksek oyu Emek (%55,9) mahallesinde, en düşük oyu Karasoku (%43,2) mahallesinde aldı.

Merkez’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu M. Akif Ersoy (%42,9) mahallesinde, en düşük oyu 2000 Evler (%29,4) mahallesinde aldı.

Merkez’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %80,0 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Hacırüştü Mah. (%88,2), en düşük katılım Yeni Mah. (%72,2).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Nevşehir il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.