Ürgüp Seçim Sonuçları

2014–2024 · Nevşehir · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Ürgüp’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %35,5 oyla CHP kazandı. MHP %35,3 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 3,7 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Ürgüp’te Recep Tayyip Erdoğan %60,7 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%35,5
2024 katılım
%81,0
yerel seçim
Seçmen
18.582
2024
Sandık
58
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Ürgüp sonuçları Nevşehir geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıÜrgüp, Nevşehir · katılım %81,1ÜrgüpNevşehirCHP%35,53%13,82MHP%35,27%24,14AK Parti%24,80%34,70Yeniden Refah%1,63%1,30İYİ Parti%1,38%24,22Zafer Partisi%0,73%0,60Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurÜrgüp, Nevşehir · katılım %90,9ÜrgüpNevşehirErdoğan%56,98%62,88Kılıçdaroğlu%36,11%30,64Sinan Oğan%6,46%6,09Muharrem İnce%0,46%0,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurÜrgüp, Nevşehir · katılım %88,6ÜrgüpNevşehirErdoğan%60,66%66,54Kılıçdaroğlu%39,34%33,46Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiÜrgüp, Nevşehir · katılım %90,9ÜrgüpNevşehirAK Parti%38,38%38,88CHP%22,41%17,13MHP%16,61%20,37İYİ Parti%14,48%16,02Zafer Partisi%1,94%1,28Yeniden Refah%1,51%2,01Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Ürgüp’ün seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Ürgüp’te oyların %25,7’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma MHP lehine 12,7 puan.

6 salıncak mahalle6 mahallede birinci parti değişti9 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Bahçelievler Mah.AK Parti → CHP29,63,6
Duayeri Mah.AK Parti → MHP29,64,9
Fatih Mah.AK Parti → MHP28,24,4
Evka Mah.AK Parti → MHP27,74,0
15 Temmuz Mah.AK Parti → MHP26,62,0
Cumhuriyet Mah.AK Parti → MHP25,50,4

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%41,7
MHP%38,7
CHP%18,7
Katılım %89,0
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%63,1
Muharrem İnce%26,0
Meral Akşener%9,4
Katılım %90,7
2018 MVMilletvekili
AK Parti%50,0
CHP%19,7
MHP%15,4
Katılım %90,7
2019 YerelYerel
AK Parti%46,5
CHP%39,2
MHP%13,6
Katılım %85,8
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%57,0
Kemal Kılıçdaroğlu%36,1
Sinan Oğan%6,5
Katılım %90,9
2023 MVMilletvekili
AK Parti%38,4
CHP%22,4
MHP%16,6
Katılım %90,9
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%60,7
Kemal Kılıçdaroğlu%39,3
Katılım %88,6
2024 YerelYerel
CHP%35,5
MHP%35,3
AK Parti%24,8
Katılım %81,1

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Ürgüp’teki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
15 Temmuz Mah.MHP %34,4%84,7
Aksalur Ağcaşar Mah.MHP %60,6%73,2
Aksalur Salur Mah.MHP %64,4%80,1
Bahçelievler Mah.CHP %37,6%81,2
Bahçelievler Mah.AK Parti %52,9%92,5
Cumhuriyet Mah.MHP %33,4%80,8
Duayeri Mah.MHP %36,2%80,1
Esentepe Mah.MHP %46,6%89,9
Eski Mah.MHP %50,4%91,6
Evka Mah.MHP %38,5%84,0
Fatih Mah.MHP %38,0%81,3
Kavaklıönü Mah.CHP %44,3%79,2
Temenni Mah.AK Parti %36,4%81,5
Yeni Mah.AK Parti %48,3%92,0

Altın sandık

Ürgüp’ün 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Ürgüp’te en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Kavaklıönü Mah.%44,3
Bahçelievler Mah.%37,6
Evka Mah.%34,5
En zayıf
Eski Mah.%6,2
Yeni Mah.%7,2
Bahçelievler Mah.%8,5
MHP
En güçlü
Aksalur Salur Mah.%64,4
Eski Mah.%50,4
Esentepe Mah.%46,6
En zayıf
Kavaklıönü Mah.%30,7
Cumhuriyet Mah.%33,4
Bahçelievler Mah.%34,0
AK Parti
En güçlü
Bahçelievler Mah.%52,9
Yeni Mah.%48,3
Esentepe Mah.%43,7
En zayıf
Aksalur Salur Mah.%17,3
Kavaklıönü Mah.%21,4
Evka Mah.%22,8

Seçime katılım

2024 Yerel%81,1 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%90,9 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,6 / TR %84,1
2019 Yerel%85,8 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Bahçelievler Mah.%92,5
Yeni Mah.%92,0
Eski Mah.%91,6
Esentepe Mah.%89,9
15 Temmuz Mah.%84,7
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Kavaklıönü Mah.%79,2
Aksalur Salur Mah.%80,1
Duayeri Mah.%80,1
Cumhuriyet Mah.%80,8
Bahçelievler Mah.%81,2

Ürgüp seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Ürgüp’te 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Ürgüp’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %35,5 oyla CHP kazandı. MHP %35,3 ile ikinci oldu.

Ürgüp’te kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Ürgüp’te 18.582 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 58 sandıkta kullanıldı.

Ürgüp’te 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %57,0, Kemal Kılıçdaroğlu %36,1 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %60,7 ile önde çıktı.

Ürgüp’te 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %38,4, CHP %22,4, MHP %16,6, İYİ Parti %14,5, Zafer Partisi %1,9.

Ürgüp’ün seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Ürgüp’ün sonucu Türkiye sonucundan ortalama 5,5 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Ürgüp’te oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Ürgüp’te oyların %25,7’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 12,7 puan. 6 mahallede birinci parti değişti.

Ürgüp’te salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 6 salıncak mahalle var; en oynakları Bahçelievler Mah., Duayeri Mah., Fatih Mah..

Ürgüp’te kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Ürgüp’te etkin parti sayısı 3,2; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci MHP arasındaki fark 0,3 puan.

Ürgüp’te yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Ürgüp’te katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Ürgüp’ün geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Ürgüp’te geçersiz oy oranı %3,07 (Nevşehir: %3,59). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 2 sandık var.

Ürgüp’te olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Ürgüp’te olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Ürgüp hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Ürgüp’te AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Ürgüp’ün mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Ürgüp’teki 14 mahallenin 9 tanesinde MHP, 3 tanesinde AK Parti, 2 tanesinde CHP birinci çıktı.

Ürgüp’ün altın sandığı hangisi?

Ürgüp’ün 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Ürgüp, Bahçelievler Mah., 1016 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,08 puan saptı.

Ürgüp’te CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Kavaklıönü (%44,3) mahallesinde, en düşük oyu Eski (%6,2) mahallesinde aldı.

Ürgüp’te MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Aksalur Salur (%64,4) mahallesinde, en düşük oyu Kavaklıönü (%30,7) mahallesinde aldı.

Ürgüp’te seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %81,0 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Bahçelievler Mah. (%92,5), en düşük katılım Kavaklıönü Mah. (%79,2).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Nevşehir il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.