Altunhisar Seçim Sonuçları

2014–2024 · Niğde · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Altunhisar’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %49,5 oyla AK Parti kazandı. MHP %46,4 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 8,2 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Altunhisar’da Recep Tayyip Erdoğan %79,4 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%49,5
2024 katılım
%88,7
yerel seçim
Seçmen
2.524
2024
Sandık
9
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Altunhisar sonuçları Niğde geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıAltunhisar, Niğde · katılım %88,7AltunhisarNiğdeAK Parti%49,55%40,12MHP%46,44%24,02Yeniden Refah%2,10%3,26İYİ Parti%0,81%6,03Saadet%0,62%0,77Zafer Partisi%0,29%0,70Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurAltunhisar, Niğde · katılım %82,7AltunhisarNiğdeErdoğan%76,49%58,49Kılıçdaroğlu%18,95%34,92Sinan Oğan%3,80%6,07Muharrem İnce%0,77%0,52Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurAltunhisar, Niğde · katılım %79,9AltunhisarNiğdeErdoğan%79,38%62,05Kılıçdaroğlu%20,62%37,95Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiAltunhisar, Niğde · katılım %82,7AltunhisarNiğdeAK Parti%45,90%33,05MHP%27,11%22,43CHP%15,19%23,95İYİ Parti%3,78%12,35Yeniden Refah%2,93%2,63ittifak)%1,13%0,84Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Altunhisar’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Altunhisar’da oyların %12,4’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma AK Parti lehine 3,4 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

1 salıncak mahalle2 mahallede birinci parti değişti5 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Aşağı Mah.MHP (aynı)19,33,6

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%48,7
MHP%39,6
CHP%8,7
Katılım %88,8
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%77,3
Muharrem İnce%15,5
Meral Akşener%5,9
Katılım %84,1
2018 MVMilletvekili
AK Parti%55,4
MHP%21,8
CHP%13,8
Katılım %84,1
2019 YerelYerel
MHP%45,1
AK Parti%41,4
CHP%7,8
Katılım %89,9
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%76,5
Kemal Kılıçdaroğlu%19,0
Sinan Oğan%3,8
Katılım %82,7
2023 MVMilletvekili
AK Parti%45,9
MHP%27,1
CHP%15,2
Katılım %82,7
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%79,4
Kemal Kılıçdaroğlu%20,6
Katılım %79,9
2024 YerelYerel
AK Parti%49,6
MHP%46,4
Yeniden Refah%2,1
Katılım %88,7

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Altunhisar’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Aşağı Mah.MHP %50,6%88,6
Cumhuriyet Mah.Yeniden Refah %39,7%94,9
Cumhuriyet Mah.AK Parti %62,6%91,5
Erenler Mah.AK Parti %73,5%96,5
Orta Mah.AK Parti %58,6%89,5
Sağlık Mah.MHP %48,8%86,7
Selcuk Mah.MHP %51,5%92,1
Yaka Mah.AK Parti %44,6%94,3
Yeni Mah.AK Parti %41,1%96,1
Yukarı Mah.MHP %49,7%88,2
İstiklal Mah.AK Parti %49,5%89,8

Altın sandık

Altunhisar’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Altunhisar’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Erenler Mah.%73,5
Cumhuriyet Mah.%62,6
İstiklal Mah.%49,5
En zayıf
Cumhuriyet Mah.%33,5
Yeni Mah.%41,1
Selcuk Mah.%43,4
MHP
En güçlü
Selcuk Mah.%51,5
Sağlık Mah.%48,8
İstiklal Mah.%45,7
En zayıf
Cumhuriyet Mah.%24,3
Yeni Mah.%24,6
Erenler Mah.%24,8

Seçime katılım

2024 Yerel%88,7 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%82,7 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%79,9 / TR %84,1
2019 Yerel%89,9 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Erenler Mah.%96,5
Yeni Mah.%96,1
Cumhuriyet Mah.%94,9
Selcuk Mah.%92,1
Cumhuriyet Mah.%91,5
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Sağlık Mah.%86,7
İstiklal Mah.%89,8
Cumhuriyet Mah.%91,5
Selcuk Mah.%92,1
Cumhuriyet Mah.%94,9

Altunhisar seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Altunhisar’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Altunhisar’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %49,5 oyla AK Parti kazandı. MHP %46,4 ile ikinci oldu.

Altunhisar’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Altunhisar’da 2.524 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 9 sandıkta kullanıldı.

Altunhisar’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %76,5, Kemal Kılıçdaroğlu %18,9 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %79,4 ile önde çıktı.

Altunhisar’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %45,9, MHP %27,1, CHP %15,2, İYİ Parti %3,8, Yeniden Refah %2,9.

Altunhisar’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Altunhisar’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 16,5 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Altunhisar’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Altunhisar’da oyların %12,4’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 3,4 puan. 2 mahallede birinci parti değişti.

Altunhisar’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Aşağı Mah..

Altunhisar’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Altunhisar’da etkin parti sayısı 2,17; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci MHP arasındaki fark 3,1 puan.

Altunhisar’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Altunhisar’da geçersiz oy oranı %6,34 (Niğde: %3,76). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Altunhisar’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Altunhisar’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Altunhisar hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Altunhisar’da AK Parti 4 kez, MHP 1 kez birinci oldu.

Altunhisar’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Altunhisar’daki 11 mahallenin 6 tanesinde AK Parti, 4 tanesinde MHP, 1 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.

Altunhisar’ın altın sandığı hangisi?

Altunhisar’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Altunhisar, Sağlık Mah., 1007 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,13 puan saptı.

Altunhisar’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Erenler (%73,5) mahallesinde, en düşük oyu Cumhuriyet (%33,5) mahallesinde aldı.

Altunhisar’da MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Selcuk (%51,5) mahallesinde, en düşük oyu Cumhuriyet (%24,3) mahallesinde aldı.

Altunhisar’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %88,7 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Erenler Mah. (%96,5), en düşük katılım Sağlık Mah. (%86,7).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Niğde il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.