Çiftlik Seçim Sonuçları

2014–2024 · Niğde · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Çiftlik’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %35,4 oyla CHP kazandı. MHP %31,9 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 1,0 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Çiftlik’te Recep Tayyip Erdoğan %61,5 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%35,4
2024 katılım
%90,4
yerel seçim
Seçmen
3.736
2024
Sandık
13
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Çiftlik sonuçları Niğde geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıÇiftlik, Niğde · katılım %90,4ÇiftlikNiğdeCHP%35,43%22,47MHP%31,87%24,02AK Parti%31,49%40,12Zafer Partisi%0,47%0,70Hkp%0,19%0,04Saadet%0,16%0,77Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurÇiftlik, Niğde · katılım %82,3ÇiftlikNiğdeErdoğan%57,51%58,49Kılıçdaroğlu%36,27%34,92Sinan Oğan%5,30%6,07Muharrem İnce%0,91%0,52Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurÇiftlik, Niğde · katılım %77,6ÇiftlikNiğdeErdoğan%61,51%62,05Kılıçdaroğlu%38,49%37,95Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiÇiftlik, Niğde · katılım %82,2ÇiftlikNiğdeAK Parti%29,57%33,05CHP%27,02%23,95MHP%23,39%22,43İYİ Parti%11,37%12,35Yeniden Refah%2,35%2,63Zafer Partisi%1,28%1,46Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Çiftlik’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Çiftlik’te oyların %14,1’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma MHP lehine 5,6 puan.

1 salıncak mahalle2 mahallede birinci parti değişti4 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Çiftçi Mah.CHP → MHP32,114,1

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
MHP%41,2
AK Parti%34,5
CHP%23,4
Katılım %87,9
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%62,5
Muharrem İnce%26,9
Meral Akşener%9,3
Katılım %83,9
2018 MVMilletvekili
AK Parti%37,5
MHP%26,5
CHP%22,7
Katılım %83,9
2019 YerelYerel
AK Parti%45,0
CHP%34,5
MHP%19,7
Katılım %90,8
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%57,5
Kemal Kılıçdaroğlu%36,3
Sinan Oğan%5,3
Katılım %82,3
2023 MVMilletvekili
AK Parti%29,6
CHP%27,0
MHP%23,4
Katılım %82,2
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%61,5
Kemal Kılıçdaroğlu%38,5
Katılım %77,6
2024 YerelYerel
CHP%35,4
MHP%31,9
AK Parti%31,5
Katılım %90,4

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Çiftlik’teki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Alpaslan Mah.AK Parti %60,7%94,9
Asmasız Mah.AK Parti %42,0%91,2
Cayir Mah.CHP %76,6%93,2
Fatih Mah.AK Parti %53,5%94,5
Kulluce Mah.AK Parti %64,6%91,5
Sagirgol Mah.AK Parti %68,1%93,5
Yeni Mah.AK Parti %36,2%96,1
Yeni Mah.CHP %81,1%94,3
Yeni Mah.AK Parti %60,4%96,4
Yenice Mah.BBP %46,4%95,4
Yenikent Mah.BBP %43,9%95,6
Yesilkent Mah.CHP %92,0%95,2
Yesilyurt Mah.MHP %36,9%94,0
Çarşı Mah.CHP %41,9%88,4
Çiftçi Mah.MHP %44,2%90,1

Altın sandık

Çiftlik’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Çiftlik’te en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Yeni Mah.%81,1
Fatih Mah.%44,1
Çarşı Mah.%41,9
En zayıf
Sagirgol Mah.%26,9
Kulluce Mah.%27,9
Çiftçi Mah.%30,1
MHP
En güçlü
Çiftçi Mah.%44,2
Yesilyurt Mah.%36,9
Yeni Mah.%30,3
En zayıf
Yeni Mah.%1,2
Alpaslan Mah.%2,0
Fatih Mah.%2,2
AK Parti
En güçlü
Sagirgol Mah.%68,1
Kulluce Mah.%64,6
Alpaslan Mah.%60,7
En zayıf
Yenice Mah.%1,7
Yeni Mah.%10,3
Yenikent Mah.%10,4

Seçime katılım

2024 Yerel%90,4 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%82,3 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%77,6 / TR %84,1
2019 Yerel%90,8 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Yeni Mah.%96,4
Yeni Mah.%96,1
Yenikent Mah.%95,6
Yenice Mah.%95,4
Alpaslan Mah.%94,9
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Çarşı Mah.%88,4
Çiftçi Mah.%90,1
Asmasız Mah.%91,2
Kulluce Mah.%91,5
Sagirgol Mah.%93,5

Çiftlik seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Çiftlik’te 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Çiftlik’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %35,4 oyla CHP kazandı. MHP %31,9 ile ikinci oldu.

Çiftlik’te kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Çiftlik’te 3.736 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 13 sandıkta kullanıldı.

Çiftlik’te 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %57,5, Kemal Kılıçdaroğlu %36,3 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %61,5 ile önde çıktı.

Çiftlik’te 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %29,6, CHP %27,0, MHP %23,4, İYİ Parti %11,4, Yeniden Refah %2,4.

Çiftlik’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Çiftlik’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 6,1 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Çiftlik’te oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Çiftlik’te oyların %14,1’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 5,6 puan. 2 mahallede birinci parti değişti.

Çiftlik’te salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Çiftçi Mah..

Çiftlik’te kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Çiftlik’te etkin parti sayısı 3,07; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci MHP arasındaki fark 3,6 puan.

Çiftlik’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Çiftlik’te geçersiz oy oranı %5,27 (Niğde: %3,76). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Çiftlik’te olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Çiftlik’te olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Çiftlik hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Çiftlik’te AK Parti 3 kez, MHP 1 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Çiftlik’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Çiftlik’teki 15 mahallenin 7 tanesinde AK Parti, 4 tanesinde CHP, 2 tanesinde MHP, 2 tanesinde BBP birinci çıktı.

Çiftlik’in altın sandığı hangisi?

Çiftlik’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Çiftlik, Çiftçi Mah., 1010 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 2,07 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,7 puan sapmayla verdi.

Çiftlik’te CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Yeni (%81,0) mahallesinde, en düşük oyu Sagirgol (%26,9) mahallesinde aldı.

Çiftlik’te MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Çiftçi (%44,2) mahallesinde, en düşük oyu Yeni (%1,2) mahallesinde aldı.

Çiftlik’te seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %90,4 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Yeni Mah. (%96,4), en düşük katılım Çarşı Mah. (%88,4).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Niğde il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.