Aybastı Seçim Sonuçları

2014–2024 · Ordu · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Aybastı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %54,2 oyla AK Parti kazandı. İYİ Parti %17,5 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 6,8 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Aybastı’da Recep Tayyip Erdoğan %77,7 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%54,2
2024 katılım
%78,2
yerel seçim
Seçmen
16.562
2024
Sandık
62
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Aybastı sonuçları Ordu geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıAybastı, Ordu · katılım %78,2AybastıOrduAK Parti%54,23%41,61İYİ Parti%17,49%18,00Yeniden Refah%14,31%6,33CHP%10,85%28,69BTP%1,22%0,35Saadet%1,03%0,91Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurAybastı, Ordu · katılım %83,1AybastıOrduErdoğan%74,39%62,16Kılıçdaroğlu%21,02%32,45Sinan Oğan%3,77%4,81Muharrem İnce%0,81%0,59Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurAybastı, Ordu · katılım %81,3AybastıOrduErdoğan%77,72%65,21Kılıçdaroğlu%22,28%34,79Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiAybastı, Ordu · katılım %83,1AybastıOrduAK Parti%53,61%44,64CHP%15,17%24,01MHP%14,55%12,60İYİ Parti%7,05%9,89Yeniden Refah%2,11%2,29ittifak)%1,44%0,86Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Aybastı’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Aybastı’da oyların %24,3’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma İYİ Parti lehine 7,6 puan.

2 salıncak mahalle2 mahallede birinci parti değişti21 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Ortaköy Mah.CHP → AK Parti24,013,5
Kutlular Mah.CHP → AK Parti23,625,5

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%57,2
CHP%28,5
MHP%12,4
Katılım %81,7
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%75,1
Muharrem İnce%17,1
Meral Akşener%6,0
Katılım %82,4
2018 MVMilletvekili
AK Parti%56,7
MHP%15,9
CHP%15,0
Katılım %82,4
2019 YerelYerel
AK Parti%61,0
CHP%28,2
İYİ Parti%9,0
Katılım %81,9
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%74,4
Kemal Kılıçdaroğlu%21,0
Sinan Oğan%3,8
Katılım %83,1
2023 MVMilletvekili
AK Parti%53,6
CHP%15,2
MHP%14,6
Katılım %83,1
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%77,7
Kemal Kılıçdaroğlu%22,3
Katılım %81,3
2024 YerelYerel
AK Parti%54,2
İYİ Parti%17,5
Yeniden Refah%14,3
Katılım %78,2

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Aybastı’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Alacalar Mah.AK Parti %59,6%81,7
Armutlu Mah.AK Parti %73,4%86,3
Beştam Mah.AK Parti %62,2%81,1
Esenli Mah.AK Parti %48,8%75,8
Fatih Mah.AK Parti %50,4%88,7
Hisarcık Mah.AK Parti %62,6%80,5
Karamanlı Mah.AK Parti %49,4%80,4
Kayabaşı Mah.AK Parti %73,1%81,8
Koyunculu Mah.AK Parti %56,7%84,7
Kutlular Mah.AK Parti %50,5%85,8
Küçükyaka Mah.AK Parti %43,6%73,2
Ortaköy Mah.AK Parti %42,1%75,3
Pelitözü Mah.AK Parti %55,7%60,5
Sarıyar Mah.AK Parti %55,3%76,1
Sağlık Mah.AK Parti %59,1%82,3
Sefalık Mah.AK Parti %46,0%77,4
Toygar Mah.AK Parti %59,9%77,9
Uzundere Mah.AK Parti %54,9%80,1
Zaferimilli Mah.AK Parti %61,3%76,8
Çakırlı Mah.AK Parti %54,5%80,2

Altın sandık

Aybastı’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Aybastı’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Armutlu Mah.%73,4
Beştam Mah.%62,2
Zaferimilli Mah.%61,3
En zayıf
Ortaköy Mah.%42,1
Küçükyaka Mah.%43,6
Çukur Mah.%47,3
İYİ Parti
En güçlü
Beştam Mah.%22,7
Çukur Mah.%21,5
Uzundere Mah.%21,4
En zayıf
Armutlu Mah.%8,4
Sarıyar Mah.%8,5
Zaferimilli Mah.%12,6
Yeniden Refah
En güçlü
Küçükyaka Mah.%29,9
Pelitözü Mah.%22,1
Uzundere Mah.%18,7
En zayıf
Beştam Mah.%9,0
Ortaköy Mah.%9,2
Sağlık Mah.%9,9

Seçime katılım

2024 Yerel%78,2 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%83,1 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%81,3 / TR %84,1
2019 Yerel%81,9 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Fatih Mah.%88,7
Armutlu Mah.%86,3
Koyunculu Mah.%84,7
Çukur Mah.%83,7
Sağlık Mah.%82,3
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Pelitözü Mah.%60,5
Küçükyaka Mah.%73,2
Ortaköy Mah.%75,3
Esenli Mah.%75,8
Sarıyar Mah.%76,1

Aybastı seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Aybastı’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Aybastı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %54,2 oyla AK Parti kazandı. İYİ Parti %17,5 ile ikinci oldu.

Aybastı’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Aybastı’da 16.562 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 62 sandıkta kullanıldı.

Aybastı’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %74,4, Kemal Kılıçdaroğlu %21,0 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %77,7 ile önde çıktı.

Aybastı’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %53,6, CHP %15,2, MHP %14,6, İYİ Parti %7,0, Yeniden Refah %2,1.

Aybastı’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Aybastı’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 15,1 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Aybastı’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Aybastı’da oyların %24,3’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma İYİ Parti lehine 7,6 puan. 2 mahallede birinci parti değişti.

Aybastı’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 2 salıncak mahalle var; en oynakları Ortaköy Mah., Kutlular Mah..

Aybastı’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Aybastı’da etkin parti sayısı 2,8; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci İYİ Parti arasındaki fark 36,7 puan.

Aybastı’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda Yeniden Refah oyu ortalama 4,6 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Aybastı’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Aybastı’da geçersiz oy oranı %8,04 (Ordu: %6,65). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Aybastı’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Aybastı’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Aybastı hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Aybastı’da AK Parti 5 kez birinci oldu.

Aybastı’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Aybastı’daki 21 mahallenin 21 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Aybastı’nın altın sandığı hangisi?

Aybastı’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Aybastı, Çukur Mah., 1016 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,56 puan saptı.

Aybastı’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Armutlu (%73,4) mahallesinde, en düşük oyu Ortaköy (%42,1) mahallesinde aldı.

Aybastı’da İYİ Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde İYİ Parti en yüksek oyu Beştam (%22,7) mahallesinde, en düşük oyu Armutlu (%8,3) mahallesinde aldı.

Aybastı’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %78,2 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Fatih Mah. (%88,7), en düşük katılım Pelitözü Mah. (%60,5).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Ordu il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.